SQL Server 2014 Kurulumu
SQL Server 2014 Kurulumu

Bu makalemizde SQL Server 2014 kurulumu nasıl yapılır resimli anlatım yöntemiyle açıklayacağız. SQL Server 2014 kurulumunda hata ile karşılaşmamanız için dikkat etmeniz gereken noktaları vurgulayacağız.

DreamSpark üyeliği ile SQL Server 2014 gibi bir çok Microsoft ürününü ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Daha önce DreamSpark üyeliği nasıl alınır konusunu anlatmıştık. DreamSpark’a üye olarak SQL Server 2014‘ ü indirebilirsiniz.

SQL Server 2014 Kurulumu Resimli Anlatım

Daha önce anlattığımız konulardan SQL Server 2012 kurulumu ile çok benzer bir konu olan SQL Server 2014 kurulumu başlatmak için indirdiğiniz kurulum dosyasındaki setup.exe dosyasına çift tıklayın.

SQL Server 2014 Kurulumu Resimli Anlatım - Planning
SQL Server 2014 Kurulumu Resimli Anlatım – Planning

Setup dosyasını çalıştırdığımızda karşınıza bu başlangıç ekranı gelecek. Soldaki “Installation” seçeneğini seçip ilerliyoruz.

SQL Server 2014 Kurulumu Resimli Anlatım - Installation
SQL Server 2014 Kurulumu Resimli Anlatım – Installation

Bu ekranda çeşitli kurulum seçenekleri görülüyor. “New SQL Server stand-alon installation or add features to an existing installation” seçeneği ile kurulum yapmayı seçiyoruz.

SQL Server 2014 Kurulumu Nasıl Yapılır - Product Key
SQL Server 2014 Kurulumu Nasıl Yapılır – Product Key

Lisans kodu (product key) gireceğimiz ekrana geldik. Eğer bir lisans kodunuz varsa “Enter the product key” i seçip kodunuzu girin. Lisans kodunuz yoksa “Specify a free edition:” seçeneğini seçin.

SQL Server 2014 Kurulumu Nasıl Yapılır - License Terms
SQL Server 2014 Kurulumu Nasıl Yapılır – License Terms

Lisans koşullarını (kullanıcı sözleşmesi) kabul ettiğimizi belirtmek için “I accept license terms.” seçeneğini seçip “Next” ile ilerliyoruz.

SQL Server 2014 Kurulumu Resimli Anlatım Nasıl Yapılır - Install Rules
SQL Server 2014 Kurulumu Resimli Anlatım Nasıl Yapılır – Install Rules

Bu ekranda kurulumun ihtiyaç duyduğu bileşenlerin sağlıklı olup olmadığı kontrol ediliyor. Ortalama her bilgisayarda mevcut olan bileşenler olduğu için genellikle sorun çıkmaz. “Next” butonu ile ilerliyoruz.

SQL Server 2014 - Setup Role
SQL Server 2014 – Setup Role

SQL Server Feature Installation” seçeneğini seçip “Next” ile ilerliyoruz.

SQL Server 2014 - Feature Selection
SQL Server 2014 – Feature Selection

Bu ekranda kurulum bize veritabanı motoru ile birlikte başka hangi bileşenleri kurmak istediğimizi soruyor. İstediğimiz bileşenleri seçiyor ve “Next” butonu ile ilerliyoruz.

SQL Server 2014 - Instance Configuration
SQL Server 2014 – Instance Configuration

SQL Server instance adını belirlediğimiz bu ekranda istersek yeni bir isim verebilir, istersek “Default instance” ile öntanımlı (MSSQLSERVER) ismi seçebiliriz. “Next” butonu ile ilerliyoruz.

SQL Server 2014 - Server Configuration
SQL Server 2014 – Server Configuration

Sunucu ayarları (server configuration) ekranında önerilen ayarlar ile ilerliyoruz.

SQL Server 2014 - Database Engine Configuration
SQL Server 2014 – Database Engine Configuration

Bu adım önemli. Mixed Mode ile SQL Server ve Windows doğrulamalarını birlikte kullanacağımızı belirtiyoruz. Enter password kısmından ön tanımlı SQL Server kullanıcısına (sa) bir şifre belirliyoruz. Windows kullanıcı hesabını da eklemek için “Add Current User” butonuna tıklayıp listeye ekliyoruz. “Next” butonu ile ilerliyoruz.

SQL Server 2014 - Ready to Install
SQL Server 2014 – Ready to Install

Kurulumdan önceki son ekrandayız. “Install” butonu ile yaptığımız ayarlamalara göre yüklemeyi başlatıyoruz.

SQL Server 2014 - Installation Progress
SQL Server 2014 – Installation Progress

SQL Server 2014 kurulum işlemi yapılıyor. Seçtiğimiz ayarlara ve bilgisayar özelliklerine göre bu işlem 20-30 dakika sürebilir.

SQL Server 2014 - Complete
SQL Server 2014 – Complete

Bu ekrana geldiğimizde Microsoft SQL Server 2014 kurulumu başarı ile tamamlanmış oldu. “Close” ile pencereyi kapatabiliriz. SQL Server kurulumunu resimli anlatım ile adım adım anlatmaya çalıştım, kurulum sırasında bir sorun ile karşılaşırsanız aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz