IIS Nedir ? IIS Kurulumu Nasıl Yapılır ?
IIS Nedir ? IIS Kurulumu Nasıl Yapılır ?

IIS Nedir ve IIS kurulumu nasıl yapılır konularından bahsedeceğiz.Öncelikle Asp.net hakkında bilgi sahibi değilseniz Asp.net Nedir konusunu okumanız tavsiyedir.

IIS Nedir?

IIS nedir sorusuna verilecek en kısa cevap: Microsoft’ un web sunucusu olduğudur. Microsoft tabanlı web sayfalarının ve uygulamalarının barındırıldığı sunucu Internet Information Services (IIS) ismi ile anılır. Buradan da anlaşılabileceği gibi Asp.net uygulamaları IIS üzerinde barındırılır ve çalıştırılabilir. İstemcinin taleplerini sunucuda IIS karşılar ve cevaplandırır. Varsayılan olarak 80 portunu kullanır.

IIS hosting hizmeti veren kuruluşların Windows tabanlı sunucularında mevcuttur. Ayrıca localhostta IIS kurulumu yapılabilir ve geliştirdiğiniz Asp.net uygulamalarını kendi bilgisayarınız üzerinde de çalıştırabilirsiniz.

Güncel IIS versiyonu IIS8’ dir. Asp.net geliştirmek için Visual Studio kullanıyorsanız ayrıca IIS kurmanıza gerek yoktur.

IIS Kurulumu Nasıl Yapılır

IIS güncel Windows sürümlerinde yerleşik olarak gelir. Ancak pasif durumdadır. IIS kullanmak için yapılması gereken sadece aktif etmektir. Aşağıdaki adımlar takip edilerek IIS kurulumu yapılabilir.

Başlat, Denetim Masası, Programlar, Windows Özelliklerini Aç/Kapat ve açılan pencereden Internet Information Services seçeneğini işaretleyin.

IIS Nedir - IIS Kurulumu Nasıl Yapılır?
IIS Kurulumu Nasıl Yapılır?

İsterseniz listenin yanındaki artı işaretine tıklayarak alt özelliklerle ilgili seçenekleri görüntüleyebilirsiniz. Tamam düğmesine tıkladığınızda bir kaç dakika süren aktivasyon işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. IIS kurulumu tamamlanmış olacaktır.

IIS kurulumu ve IIS ile ilgili diğer sorunlarınızı aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz