Google Web Designer Nedir ?
Google Web Designer Nedir ?

Google’ ın web tasarımcılar için geliştirdiği yeni ürünü Google Web Designer nedir sorusuna cevap vereceğiz ve program hakkında bilgiler paylaşacağız.

Google Web Designer Nedir

Google Web Designer Html5 ile yapılmış web tasarım ve reklam tasarımı hazırlamak için geliştirilmiş ücretsiz bir masaüstü programıdır. Tasarım yapmak için görsel bir arayüze ve kod editörüne sahiptir. Çizim araçları, metin ve 3 boyutlu nesneler kullanılarak tasarım yapmaya olanak sağlar. Google Web Designer’ ı indirebilir ve ücretsiz kullanabilirsiniz.

Google Web Designer ile html sayfalar hazırlanabileceği gibi Google’ ın reklam platformları için animasyonlu reklamlar da hazırlanabilmektedir. Google’ ın Web Designer aracını geliştirmesindeki en önemli etken HTML5 standartlarında DoubleClick ve AdMob reklamları oluşturulmasını yaygınlaştırmaktır. Reklam hazırlarken resimler, videolar ve diğer görsel malzemeler tasarım içerisinde kolaylıkla kullanılabilir.

Google Web Designer programının kod editöründe otomatik kod tamamlama, söz dizimi vurgulama gibi güçlü özellikler ile XML, CSS ve Javascript dosyaları oluşturulabilir.

Web Designer aracının lansmanında çokça vurgulan diğer bir özellikte bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar için ortak bir ortam sağlanmış olması. Bu ortak ortam HTML5 standartları sayesinde sağlanabiliyor ve HTML 5 ile hazırlanmış bir animasyon (reklam vs.) tüm cihazlarda sorunsuz görüntülenebiliyor.

Google Web Designer aracında animasyon hazırlarken kullanılabilecek 2 mod mevcuttur. Hızlı (quick) modda temel tasarım öğeleri ile hızlı bir şekilde tasarım yapılabilirken, gelişmiş (advanced) modda nesne kütüphanesindeki gelişmiş araçları kullanarak animasyon adım adım ve çok daha yüksek ayrıntı ile hazırlanabilir.

Google Web Designer programı görsel araçla hazırlanan tasarımları HTML5, CSS3 ve JavaScript standartlarına uygun olarak dönüştürebilme yeteneğine sahiptir.

Ayrıca hazırlanan reklam tasarımları DoubleClick ve AdMob platformlarında yayınlamak için entegre yayınlama (Publish) aracı mevcuttur.

Google Web Designer Nedir - Ekran Görüntüsü
Google Web Designer Nedir – Ekran Görüntüsü

Google Web Designer aracını indirmek için resmi sayfasını (http://www.google.com/webdesigner)  ziyaret edebilirsiniz. Sayfadaki animasyonlar tahmin edeceğiniz gibi Google Web Designer ile tasarlanmış.

Programı indirmek ve kurmak diğer Google ürünlerinde olduğu gibi oldukça basit ve ücretsizdir. Şuan beta aşamasında olan Google Web Designer, yakın gelecekte adını sıkça duyacağımız araçlar arasında yer alacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz