Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü
Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

Windows, Android ve iPhone cihazlarda yaşanan wifi bağlantı sorunlarının çözüm yollarını paylaşacağız. Bilgisayardaki wifi bağlantı sorunları ile cep telefonundaki bağlantı sorunları genelde farklı sebeplere dayanıyor ancak hepsini tek seferde paylaşacağız.

Bilgisayarlarda yaşanan bağlantı sorunlarının temelinde güvenlik önlemleri ve yazılımsal sorunlar var. Akıllı telefonlardaki wifi sorunları genellikle zayıf sinyal gücü ve pil tasarrufu özellikleri nedeniyle yaşanıyor.

Windows’ ta Wifi Sorunlarının Çözümü

Windows bilgisayarlarda wifi sorunları oldukça yaygındır ve aslında çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Muhtemel sebepler arasında şifresiz bağlanılan ağların güvenlik duvarı tarafından güvensiz olarak algılanması var.

Benzer şekilde Kaspersky gibi antivirüs yazılımları da şifresiz ağları güvensiz olarak algılayıp bağlantıya engel olur. Antivürüs yazılımının bağlantınızı engelleyip engellemediğini kontrol etmek için ilgili firmanın yardım dökümanlarını inceleyebilirsiniz.

Windows güvenlik duvarının wifi bağlantısını engellediğini düşünüyorsanız Başlat menüsünü açıp “windows defender güvenlik merkezi” araması yaparak karşınıza gelen pencereden “güvenlik duvarı ve ağ koruması” menüsüne tıklayarak ilgili ekranı açabilirsiniz. Buradan “Ortak Ağ” bağlantısına tıklayıp açılan ekrandan “izin verilen uygulamalar listesindekiler de dahil gelen tüm bağlantıları engeller” seçeneğinin seçili olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Android Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

Android wifi bağlantı sorunlarının sebeplerinden birisi ekran kilidi devreye girdiğinde bağlantının kapanması. Bu cihazın şarj tüketimini azaltmak için Android sisteminin bir önlemi ve tabiki bu ayarı değiştirmek mümkün.

Cihazdan “Ayarlar > Wi-Fi > Gelişmiş Ayarlar” yolunu takip ederek “Uykuda Wi-Fi’ ı açık tut” seçeneğini bulunuz. Bu isimlendirmeler android sürümüne göre farklılaşabilir ama benzer isimlere sahiptir genelde. Bu seçeneği “Her Zaman” olarak ayarlayın. Bu kablosuz ağ bağlantısının sık sık kesilmesi sorununu çözecektir.

Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü
Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

Ayrıca Wifi KYK gibi pek çok ağda proxy, dns ve vpn servisleri sorun yaşatmakta. Birde sorun çözümü ararken kullanıcılar genelde pek çok ayarı aslında olması gerekenden farklılaştırarak çözümü daha da zor hale getirebiliyor. Bu gibi durumlarda kablosuz ağ ayarlarını sıfırlamak pek çok soruna çözüm olmakta.

Android cihazlarda değişen wifi ayarlarını sıfırlamak için “Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla” yolunu takip ederek açacağınız ekranda “ayarları sıfırla” düğmesine dokunarak ayarlarınızı varsayılan değerlere döndürebilirsiniz. Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var, kayıtlı wifi şifrelerinin de silineceğini unutmayınız.

iPhone Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

iOS kullanıcıları her güncelleme sonrası oluşan wifi bağlantı sorunlarından oldukça müzdarip durumda. iPhone wifi sorununun çözümü için deneyebileceğiniz yöntem ağ ayarlarını sıfırlamak. Bunun için “Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla” yolunu takip ederek iPhone ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işleminden sonra telefonu yeniden başlatın. Bu işlemin kayıtlı wifi şifrelerini sileceğini hatırlatmış olalım.

Karşılaştığınız wifi sorunlarının çözümü hakkında başka yöntemler biliyorsanız yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz