Access Point Nedir?
Access Point Nedir?

Makalemizin konusu ağ bağlantı cihazlarından access point. Konumuzun alt başlıkları access point nedir ve ne işe yarar. Daha önce yayınladığımız modem nedir ve bilgisayar ağları temelleri isimli makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Access Point Nedir? (Erişim Noktası)

Öncelikle access point nedir sorusunu cevaplandıralım. Access point (erişim noktası), kablosuz sinyal dağıtıcıdır. Mevcut kablolu ağı kablosuza dönüştürmek ya da kablosuz ağın etki alanını genişletmek ve güçlendirmek için kullanılan ağ bağlantı cihazıdır. Access point modem işlevlerine sahip değildir, yani internet erişimi için tek başına kullanılmaz.

Access Point Nedir? Kablosuz Erişim Noktası Nedir?
Access Point Nedir? Kablosuz Erişim Noktası Nedir?

Access point‘ ler kullanılacak ortamlara göre 2 türde üretilirler. Ev, ofis gibi kapalı ve duvarların bulunduğu iç mekanlarda kullanılacak türe iç ortam erişim noktası denir. Bahçe, teras, sokak ve kampüs gibi açık alanlarda kullanılacak türe de dış ortam erişim noktası nedir. Bu iki tür arasındaki en belirgin fark, dış ortam erişim noktalarının hava koşullarına ve tozlanmaya karşı daha dayanıklı olmasıdır.

Yaygın kullanıma sahip access point markaları Cisco, TP-Link ve Airties’ dir. Bu marka ürünlerin ısınma ve kilitlenme problemleri diğer marka ürünlere kıyasla daha düşüktür.

Access Point Ne İşe Yarar?

Access point‘ lerin çeşitli işlevleri vardır. Modem ya da switch üzerinden aldığı kablolu ağ bağlantısını kablosuz (wireless) bağlantıya dönüştürür. Yani kablosuz bağlantı bulunmayan ortama kablosuz ağ bağlantısı sağlar.

Access point ayarları yapıldığı takdirde, kablosuz ağ sinyalini güçlendirme işlevine de sahiptir. Mevcut olan kablosuz ağ sinyalini alıp güçlendirerek ortama geri iletir. Böylece kablosuz ağın etki alanını genişletmiş ve güçlendirmiş olur.

Access point nedir ne işe yarar başlıklı makalemiz burada bitiyor. Daha önce yayınladığımız coğrafi ağ türleri ve ağ topolojileri hakkında bilgi almak için ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz