Modem Nedir
Modem Nedir

Bilgisayar ağları hakkında bilgi verdiğimiz makalelerimize devam ediyoruz. Bu makalemizde modem nedir sorusunu cevaplandıracağız. Makalemizin alt başlıklarında kablosuz modem, ADSL ve VDSL modem hakkında bilgiler paylaşacağız.

Modem Nedir?

İsmi modülator ve demodülatör kelimelerinden türetilmiş olan modem bir çeşit ağ bağlantı cihazıdır. Modem, analog türdeki telefon hattı (ses) sinyalini dijitale dönüştürmek (modülasyon) ve bilgisayardan gönderilen dijital sinyali analog sinyale dönüştürüp (demodülasyon) telefon hattına iletmek üzere tasarlanmıştır.

Modem Nedir? VDSL Modem ve Kablosuz Modem Nedir?
Modem Nedir? VDSL Modem ve Kablosuz Modem Nedir?

Modemlerin 3 çeşit iletişim standardı vardır. 802.11b, 802.11g ve 802.11n standartları yaygın kullanılan modem iletişim standartlarıdır. b serisi ilk standart, g serisi yaygın kullanılan ve n standardı en yüksek hız desteğine sahip standarttır.

Modem Ne İşe Yarar?

Modem, telefon hatları aracılığı ile internet bağlantısı sağlayan cihazdır. Modem internete erişmek, yerel ağ bağlantısı oluşturmak için kullanılır.

Yapılarına Göre Modem Türleri

Modemler yapılarına göre 2 türdedir. Bilgisayar kasalarına yerleştirilen dahili (internal) modem ve bir bilgisayardan bağımsız çalışan harici (external) modemler mevcuttur. Dahili modemler sadece tek bir cihaza internet bağlantısı sağlar. Harici modemler port sayısı adetinde cihaza internet erişimi verirler. Ayrıca günümüzde yaygın olarak kullanılan kablosuz modem aracılığı ile kablosuz özelliğine sahip çok sayıda cihaza internet erişimi sağlanmaktadır.

Kablosuz Modem Nedir?

Yapı olarak harici türde olan kablosuz modem, standart modem özelliklerini sağlarken kablo bağlantısı gerektirmeden internet erişimi sağlayan modemlerdir. Kablosuz modem (wireless) ortama ağ bağlantısını sağlar, ancak kablosuz alıcıya sahip cihazlar bu bağlantıyı kullanabilir. Günümüzde dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve tablet bilgisayarlar standart olarak kablosuz bağlantı özelliğine sahiptir.

ADSL Modem Nedir?

ADSL, asimetrik sayısal abone hattı (Asymmetric Digital Subscriber Line) anlamına gelir. Günümüzde en yaygın kullanılan modem teknolojisi ADSL’ dir. ADSL teknolojisi ile çalışan modemlere ADSL modem denir. Yüksek hızlarda internet erişimi sağlayan ve aynı anda telefon hattının standart telefon görüşmeleri için kullanılabildiği ağ teknolojisidir.

VDSL Modem Nedir?

VDSL,  çok yüksek hızlı sayısal abone hattı (Very high data rate DSL) anlamına gelir. ADSL teknolojisinden daha gelişmiş bir teknolojidir. Çok daha uzak mesafelere çok daha yüksek hızda internet erişimi sağlar. VDSL modem ise VDSL altyapısını destekleyen modem türüdür. VDSL ile 300 metreye kadar 55 mbps hıza, 1500 metreye kadar da 13 mbps hıza erişmek mümkündür.

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modem alırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir;

  • Bağlantı teknolojisinin altyapıya uygunluğu (ADSL, VDSL)
  • Modemin port sayısının bağlanacak cihaz sayısı için yeterli olup olmadığı
  • Modemin iletişim standardı (802.11n tavsiye edilir.)
  • Yaygın teknik desteğinin olup olmaması, modem alırken dikkat edilmesi gerekenler olarak sıralanabilir.

Kablosuz, ADSL ve VDSL modemler hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin sonuna geldik. Bilgisayar ağları hakkında daha önce yayınladığımız ağ mimarileri ve ağ topolojileri makalelerimizi okumak için ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz