Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Konu (Tavsiyeler)
Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Konu (Tavsiyeler)

Günümüzde sayıları ve model çeşitliliği hızla artan akıllı telefon piyasasında satın almak üzere bir modele karar vermek oldukça zor. Genel olarak fiyat / performans oranı bizlere bir fikir sağlasa da pek çok kullanıcı için yeterli değildir. Bu sebeple bu makalemizde akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi hazırladık. Yeni bir akıllı telefon almadan önce bu listeyi kontrol etmenizde fayda var.

1) Ekran Çözünürlüğü

Günümüzde akıllı telefon denince elbet aklımıza ilk olarak ekranın son derece teknolojik imkanlarla üretilmiş olması gerekir. Eğer akıllı cihazınızın ekran kalitesi ne kadar yüksek olursa cihazınız sizlere daha şık daha güzel bir görünüşü olacaktır.

Peki bir akıllı telefonunuzun ekran kalitesini nasıl anlayabiliriz.Günümüzde her telefonun PPI (inç paşına düşen piksel sayısı) vardır.Günümüzde son çıkan telefonlarda piksel sayısı ortalama 500-560 arası bir PPI’a tekabül ediyor.İyi bir telefon almak istiyorsanız 440 PPI’ı geçen bir telefon seçmeniz son derece önemlidir.

Şunu da söylemek istiyorum.Bazı akıllı telefon kullanıcıları yüksek değerlere sahip piksel yoğunluğunun telefonun şarj süresini ve batarya ömrünü tükettiğini söylüyor.Şimdiki Iphone,Samsung,LG gibi teknoloji firmarı piksel yoğunluğunu artırdı ve bunu tasarruflu bir şekilde yapmayı başardılar.Yani bu konu hakkında bir sıkıntınız olmasın.

2) Ekran Koruması ve Kasası

Günümüzde bütün akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri cihazın yere düşünce ekranlarında çatlamalar meydana gelmesi.Bu sorunun çözümü telefonun ekranın sağlamlığı.Sizlere çok önemli bir tavsiye vermek istiyorum.Telefon alırken ekranın gorilla glass teknolojisine sahip olmasına dikkat ediniz. Gorilla Glass ekranı düşmeye,darbeye karşı problemlerden korur.

Ayrıca Gorilla Glass’ın bir diğer büyük faydası telefonun çizilmeye karşı dayanıklı olmasıdır.Elbette yaşamımızda telefonumuz cebimizde demir para ve anahtarla beraber kalmıştır.Bu cisimler telefonun ekranını çizer.Gorilla Glass ise çizilmeye karşıdır.Bu koruma şu anda Samsung firmasının ürettiği amiral gemilerinde sık olarak bulunur.

Tabi bir diğer önemli şeyde cihazın kasası.Cihazınızın kasası ne kadar sağlam olursa telefunuz darbeye,düşmeye karşı çerçevelerde kırılma,bürkülme,yamulma olmaz.Tabi cihazın kasasının sağlam olması ekranın çatlamasına,kırılmasına karşı önemli bir avantajdır.Eğer cihazınızın kasası sağlam olmasını istiyorsanız kasası metal,aliminyum olması önemlidir.

3) Suya ve Toza Dayanıklılığı

Aramızda akıllı telefon kullanan kişilerden elbette bazılarının başına suya düşme,toz kaçma gibi büyük sıkıntılar gelmiştir.Ancak günümüz teknoloji bunun önlemini de almış. IP67 sertifikası telefonunuzu suya ve toza karşı korur. IP67 teknolojisine sahip cihazlar 1 metre altında 30 dakika boyunca sorunsuz çalışabilir.Sizlerde akıllı telefon alırken IP67 sertifikası olmasına dikkat ederek rahatça denize,plaja,hamama girebilir,rahatça kumsallarda eğlenebilirsiniz.

4) Batarya Ömrü

Batarya akıllı telefonun olmazsa olmazlarındandır.İyi bir batarya telefonunun ekranın açık kalma süresini uzun tutacaktır.Batarya pilinin kapasitesi çok önemlidir.Ama şunu asla unutmayın.Günümüzdeki bazı bataryalar 3000 mAh’ ı geçmektedir.Ama bu cihazların batarya kalitesi düşüktür.Ancak günümüz teknolojisi batarya kalitesini yükseltecek icatlar yapmayı başarmışlardır. Örneğin dünyaca ünlü firmaların kendilerine özgü batarya teknolojilerine sahiptir.Mesela Iphone’ larda Li-on teknolojisi kullanılır.Bu teknoloji telefonun batarya kalitesini ve telefonun batarya süresini yükseltmektedir.

5) Akıllı Telefonun Kamerası

Özel bir an, özçekim, sevdiğimiz birisiyle fotoğraf,ünlü biri ile çekilen hatıra fotoğrafı,işte bunların hepsini işleten bir özellik;kamera. Cihaz alırken elbette hepimiz fotoğrafın nasıl olacağını merak ederiz.Bunun için akıllı cihaz alırken cihazın 12 megapiksel ve üzeri olması çok önemlidir.

Ayrıca telefonun kamerasının full hd,4K fotoğraf ve video çekmeside önemli bir avantajdır.Bunu daha iyi araştırmanız için sosyal paylaşım sitelerinde bulunan istediğiniz cihazın incelemesini izleyerek karar verebilirsiniz. Ayrıca akıllı cihazların ön kamerasıda kaliteli olması önemlidir.

6) Ram ve Bellek Kapasiteleri

Son olarak en önemli özelliğe geçelim.Hani bizi yöneten beyin nasıl ise akıllı telefonlarında beyni RAM ve bellektir.RAM veri deposudur.RAM’i iyi olan bir cihazın en az 2GB RAM olması gerekir.Cihazın RAM’i ne kadar yüksek olursa telefonun işlevi o kadar yükselecektir.

Bellek ise telefonun ayrı bir beynidir.Bellek depolama kapasitesi demektir.Günümüz teknolojisinde 16 GB bellekten aşağı bir rakam bulunmamaktadır.Çünkü fotoğraf/video çekerken veya indirirken,uygulama indirirken bellek kapasitesi göze alınır.Yani bellek kapasitesi yüksek olan bir cihazın depolama kapasitesi de her zaman yüksek olur.

Daha önce Nokia Tuşlu Telefon Alırken Dikkat başlıklı yazımızda bazı uyarılarda bulunmuştuk. Yeni bir akıllı telefon satın almadan önce bu uyarıları da aklınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz