Deep Web Nedir?

Bu makalemizde deep web nedir, deep web (darknet – tor ağı) katmanları ve özellikleri nelerdir açıklayacağız. Deep web hakkında bilgi vermeden önce bir hatırlatma yapmakta fayda var, deep web sıradan insanlar için uygun değildir. Yetenekli bir bilgisayar kullanıcısı olsanız da, deep web sakıncalı içeriklerle dolu psikolojik, aynı zamanda hukuki sorunlara yol açabilecek bir yer.

Deep Web Nedir?

Deep web (derin web yada darknet) yaygın arama motorları aracılığı ve standart tarayıcılarla erişilemeyen, belirli bir kısmına erişmek içinde özel cihazlar gerektiren F2F (Face to Face) ağ mimarisini kullanan web ortamıdır. F2F mimarisi yüksek güvenlik amacı ile tasarlanmış olmasına rağmen deep web yüksek oranda suç unsuru ve illegal içerik barındırır.

Sunucu (server) bulunmayan, bilgisayarlar arası şifreli iletişimin yapıldığı F2F mimarisini kullanan deep web herhangi bir kontrol mekanizmasına tâbi değil. Dolayısı ile paylaşılan içerik ya da verinin türü paylaşımcının insiyatifinde. İllegal içeriklerin dışında pek çok yasaklı kitap vb. yayın ve legal içerikte deep web de barındırılıyor.

Arama motorlarının erişebildiği internet sitesi sayısı 200 milyon civarında. Buna rağmen bu 200 milyon internet sitesinin barındırdığı içerik tüm webde barındırılan içeriğin yaklaşık %4‘ ü. Geriye kalan %96‘ lık kısım ise tahmin edeceğiniz üzere (darknet) deep web de barınıyor. Bu sebeple her gün kullandığımız yüzeysel web e (surface web) “buz dağının görünen yüzü” yakıştırması yapılır.

Deep Web Nedir - Darknet - Tor Ağı Hakkında Bilgi
Deep Web Nedir – Darknet – Tor Ağı Hakkında Bilgi

Deep Web (Darknet) Ne Amaçla Kullanılıyor?

Yüksek güvenlik vaat eden deep web günümüzde illegal içeriğin dağıtımı için kullanılan (aslında fiziksel güvenli olmayan) bir yapı. Deep web h–k yöntemi ile elde edilen verilerin dağıtımı ve yasa dışı ticaret için kullanılıyor. Devletler ve istihbarat servisleri, yasa dışı yada etik olmayan araştırmalar yapan bilim adamları, h–ckerlar, çeşitli sapkınlıklara sahip insanlar ve bağımlılar deep web kullanıcıları arasında.

Tor Nedir?

The Onion Router‘ ın kısaltması olan Tor, internet üzerinde anonim (kayıtsız) olabilmek için geliştirilmiş bir ağ teknolojisidir. Tor ağına dahil olmak için Tor browser yada bu görevi yerine getiren çeşitli programlar mevcuttur.

Tor browser temelde bir internet tarayıcısıdır. Ancak standart bir tarayıcıdan farklı olarak bilgisayarınızı Tor ağına dahil eder ve girdiğiniz herhangi bir web sitesinde kaydınız tutulmaz. Çoğunlukla erişimi engelli web sitelerine erişmek için kullanılsa da tor browser deep web katmanlarına erişmek için gerekli tarayıcıdır.

Deep Web’ e Giriş

Deep web çeşitli katmanları olan olan bir yapı. Tor browser kurup Hidden Wiki sitesine girmek ile aslında deep web e giriş yapmış olursunuz. Hidden Wiki deepweb in wikipediası gibi, buradan deep web in ilk katmanlarına erişmek mümkün.

.onion ve .clos Uzantısı

.onion ve .clos uzantısı deep web için kullanılan domain uzantılarıdır. Deep web in Tor browser ile erişilebilen katmanlarında .onion uzantılı siteler bulunur. Daha alt katmanlarda yani tor browser ile de erişilemeyen ve özel cihazlar gerektiren deep web katmanlarında ise .clos uzantılı domainler kullanılır.

Deep web de google.com yada yandex.com.tr gibi domainler bulamazsınız. Deep web de 3g2upl4pq6kufc4m.onion yada uf0m9eu.clos gibi domainler kullanılır.

Closed Shell System Nedir?

Closed Shell System, bir çeşit kapalı sanal özel ağdır (virtual private network). Bağlanmak için özel router gerektirir ve deep web in en alt katmanlarına yani .clos uzantılı sitelere erişmek için Closed Shell System gereklidir. Bu kapalı ağ için gömülü özel işletim sistemine sahip yönlendiriciler (router) kullanılır. Wikileaks belgelerinin yüzeysel webe bu katmandan çıkarıldığı söylenmektedir.

Deep web nedir (darknet – tor nedir) hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin sonuna geldik. Konu hakkındaki bilgilerinizi paylaşmak ya da soru sormak isterseniz aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz