VPN Nedir? VPN Nasıl Çalışır?
VPN Nedir? VPN Nasıl Çalışır?

Bilgisayar ağları hakkında bilgiler verdiğimiz yazı dizimizin bu bölümünde VPN nedir, ne işe yarar açıklamaya çalışacağım. VPN nasıl çalışır, gizliliği nasıl sağlar, VPN ile yasaklı sitelere giriş bu makalemizin alt başlıkları. Bilgisayar ağları hakkında yayınladığımız tüm makaleler için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

VPN Nedir, Nasıl Çalışır?

VPN nedir sorusuna verilebilecek pek çok cevap vardır. VPN temel yapısı itibariyle belirgin özelliklere sahip bir çeşit coğrafi ağ türüdür. Aynı zamanda düşük maliyetli WAN oluşturma yöntemi ifadesi de VPN için uygundur. Temel amacı coğrafi olarak farklı noktalardaki yerel ağ bağlantılarını (LAN) birbirlerine aynı ağ yapısıymış gibi bağlamaktır.

VPN (Virtual Private Network) Sanal Özel Ağ anlamına gelen kelimelerin ilk harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır ve bir çeşit bilgisayar ağını ifade eder.

VPN internet bağlantısını kullanarak birbirinden uzak iki ağı birleştirmeye yarar. Bunu yaparken de tünel denilen ve verilerin güvenli bir şekilde internet üzerinden iletilmesini sağlayan bir yapı oluşturur. VPN tünelinden veriler şifrelenmiş bir biçimde gönderilir. VPN ağı dinleniyor olsa bile gönderilen veri şifreli olduğu için dinleyici bu veriyi anlamlandıramaz. Böylece ağın güvenliği sağlanmış olur.

VPN Nedir, Nasıl Çalışır?
VPN Nedir, Nasıl Çalışır?

Site to Site VPN, birbirinden uzakta ve çok sayıda istemci barındıran iki ağı aynı ağa bağlı hale getirmek için kullanılan VPN türüdür.

Remote Access VPN ise mobil ve tekil istemcilerin merkezdeki (kurum merkezi yada VPN server) ağa bağlanması için oluşturulan bağlantı yöntemidir.

VPN ne için kullanılır?

VPN sanal özel ağ yapısı ile bir çok sebeple kullanılabilir. Özellikle sıradan internet kullanıcılarının yasaklı sitelere giriş için kullandığı VPN’ in kullanım amaçları aşağıda listelenmiştir.

Kurum ağına dahil olmak: Coğrafi olarak birbirinden uzaktaki kurum ve bağlı birimleri (site to site) aynı ağa bağlamak için VPN kullanılır. Örneğin KYK yurtlarında öğrencilere sağlanan KYK wifi hizmeti bir çeşit VPN ‘dir. Tüm ülkeye yayılmış olan yurtlardaki öğrenciler temelde aynı ağ üzerinden internete erişir.

Yasaklı sitelere giriş: VPN, yasaklı sitelere giriş için kullanılabilecek yöntemlerden biridir. VPN sunucular farklı ülkelerde barındırılabildiği için VPN sunucusuna (remote access) bağlanan bir kullanıcı da bu sunucu üzerinden herhangi bir engele takılmadan yasaklı sitelere giriş yapabilir.

Ülke sınırlılıklarını aşmak: Ülkeye özel hizmetlere erişmek için de VPN kullanılır. Örneğin sadece ABD’ ye hizmet veren Netflix’i kullanmak için ABD’ de sunucusu bulunan bir VPN servisi kullanılabilir.

VPN nedir açıklamaya çalıştığımız makalemizin sonuna geldik. Diğer coğrafi ağ türleri hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. VPN hakkında sormak istediklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz