Coğrafi Açıdan Ağ Türleri
Coğrafi Açıdan Ağ Türleri

Bu makalemizde coğrafi açıdan ağ türleri hakkında bilgi vereceğiz. Coğrafi yerleşimleri gözetilerek tanımlanan bilgisayar ağları çeşitlerinden LAN, WLAN ve VPN nedir makalemizin alt başlıkları.

Coğrafi Açıdan Ağ Türleri Nedir?

Bilgisayar ağları coğrafi yerleşimlerine göre çeşitli türlere ayrılır. Coğrafi yerleşim, ağın kapsama alanını tarif eder.

Bir ev içerisinde, bir şehirde ya da ülkede kullanılan ağ yapısı coğrafi açıdan ağ türleri ile açıklanır. Makalemizin devamında coğrafi açıdan ağ türleri açıklanmıştır.

LAN Nedir? (Local Area Network)

LAN, yerel ağ bağlantısı (Local Area Network) anlamına gelir. Ev, okul, küçük kurum ve kuruluşlarda cihazların iletişimi ve kaynak paylaşımı için oluşturulan ağdır. Evlerimizde kullandığımız bilgisayar ağları LAN türündedir. Yerel ağ bağlantıları oluşturulurken genellikle koruması çift burgulu kablo (UTP kablo) kullanılır.

LAN Nedir - Yerel Ağ Bağlantısı
LAN Nedir – Yerel Ağ Bağlantısı

WLAN Nedir? (Wireless Local Area Network)

WLAN, kablosuz yerel ağ bağlantsı anlamına gelir. LAN’ dan tek farkı ağ bağlantılarınn wireless teknolojisi ile yapılmış olmasıdır.

MAN Nedir? (Metropolitan Area Network)

MAN, büyük işyerlerinde ve üniversite kampüslerinde kullanılan ağ türüdür. Çeşitli kaynaklarda kampüs ağı olarak da adlandırılır. Ülke geneline yayılan işletmelerin kendi aralarında oluşturdukları ağlar da MAN türün bağlantıdır.

WAN Nedir? (Wide Area Network)

WAN, kapsadığı alan bakımından LAN ve MAN’ dan büyüktür. Çok üzak mesafedeki LAN’ ların bağlantısı ile oluşturulur. Ülke ya da dünya geneline yayılmış ağların fiber optik kablo ya da uydu aracılığı ile birbirine bağlanması ile oluşturulur. WAN bağlantısı için yönlendirici (router) cihazlar da kullanılır.

VPN Nedir? (Virtual Private Network)

VPN nedir sorusunun en açık cevabı “düşük maliyetli WAN oluşturma yöntemidir.” Sanal özel ağ anlamına gelen VPN, coğrafi olarak birbirinden uzak kurum ve kuruluşların (birimler ve şubeler gibi) internet üzerinden şifreli ve güvenli bir şekilde erişim sağlayan ve ağın bir parçasıymış gibi çalışmalarına olanak tanıyan sanal ağdır. VPN sanal bir ağ olduğu için aynı anda bir çok istemci ağı kullanabilir.

VPN Nedir - Sanal Özel Ağ
VPN Nedir – Sanal Özel Ağ

VPN internet üzerinden oluşturulduğu için güvenlik ve yetkilendirme gibi önlemler alınmalıdır. Güvenlik önlemleri alınmış bir VPN bağlantısı ile veriler internet üzerinden şifrelenmiş paketler halinde gönderilir. Hat dinleniyor olsa dahi paketleri alan yetkisiz kullanıcı şifrelenmiş veriyi anlamlandıramaz.

Remote Access ve Site to Site VPN olmak üzere 2 çeşit VPN türü vardır. Remote Access VPN, mobil istemcilerin rastgele bir yerden kurum ağına dahil olmasını sağlar. Site to Site VPN ise kurum birimlerinin (ya da şubelerinin) kurum merkezindeki ağa dahil olmasını sağlayan VPN türüdür.

PAN Nedir? (Personel Area Network)

Ev, kafe ve iş yeri gibi küçük alanlarda mobil cihazlar arası ve mobil cihaz ile bilgisayarlar arasında oluşturulan ağ türüne kişisel alan ağı (PAN) denir. Dosya gönderip almak ve internet paylaşımı amacı ile kullanılabilir. Cihazlar USB kablo aracılığı ile bilgisayara bağlanarak kablolu, bluetooth ve wireless gibi kablosuz teknolojiler ile bağlanarak da kablosuz PAN oluşturulabilir.

Coğrafi açıdan ağ türleri hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin sonuna geldik. Bilgisayar ağları ve ağ mimarileri hakkındaki makalelerimizi okumanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz