Ado.net nedir
Ado.net nedir

Ado.net nedir ve neden Ado.net sorularına cevap vereceğiz. Ado.net için öncelikle Veri Tabanı ve Microsoft .Net hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için Veri Tabanı nedir ve Microsoft .net nedir konularını okuyabilirsiniz.

Ado.net Nedir?

Ado.net nedir ile konumuza başlayalım. Ado.net, Microsoft .net platformunun özelliklerini destekleyen XML standardı üzerine kurulmuş bir veri erişim teknolojisidir. COM desteği gerektirmez ve esnek bir yapıya sahiptir. Ado.net ismi ActiveX Data Objects .net’ten gelir ve Ado standardının üzerine kurulmuştur.

Ado.net .net platformunda geliştirilen uygulamaların veri tabanı bağlantısı için kullanılan bir sistemdir. Veri tabanına bağlanmak, veri eklemek, silmek ve güncellemek gibi işlemler için nesneler sunar.

Ado.net ile MS SQL, Access, Oracle ve MySQL veri tabanlı bağlantısı yapılabilir ve bu veri tabanları bağlantılarında ihitiyaç duyulacak tüm neslere sahiptir.

Ado.net ile çalışmak

Bir .net projesine Ado.net dahil etmek oldukça basit bir işlemdir. Ado.net isim alanlarını projeye dahil ettiğinizde Ado.net ila çalışmaya başlayabilirsiniz.

Temel olarak “System.Data” kütüphanesini ve örneğin SQL için “System.Data.SqlClient” kütüphanesi isim alanını (namespaces) eklemeniz yeterlidir. System.Data veri ile ilgili işlemlerde bulunması gerekli olan teme kütüphanedir. Daha sonrada veri tabanınızın türüne göre ikinci bir kütüphane (yukarıdaki SQL örneğindeki gibi) eklemelisiniz.

Ado.net Nesneleri

Ado.net mimarisinde kullanılan temel nesneler Connection, Command, DataReader, DataAdapter ve DataSet nesneleridir.

Connection Nesnesi: Projede veri tabanı kullanımı için olmazsa olmaz nesnedir. Connection nesnesi veri tabanı ile uygulama arasında bağlantı kurmak için kullanılır.

Command Nesnesi: Veri tabanı ile uygulama arasındaki veri akışını iki yönlü olarak kontrol etmeye yarar. Execute.NonQuery, ExecuteScalar ve ExecuteReader olmak üzere3 alt nesnesi vardır.

DataReader Nesnesi: Command nesnesi aracılığı ile getirilen verileri okumak için DataReader nesnesi kullanılır.

DataAdapter Nesnesi: Veri tabanından alınan veriler üzerinde değişiklik yapma, veri tabanına tekrar aktarma gibi işlemler DataAdapter nesnesi ile yapılır. Bu işlemleri yapabilmek için 4 adet alt nesne bulundurur, bunlar; Seçmek için SelectCommand, eklemek için InsertCommand, güncellemek için UpdateCommand ve silmek için de DeleteCommand nesneleridir.

DataSet Nesnesi: Ado.net teknolojisinin en yenilikçi ve güçlü tarafını DataSet oluşturur. Çünkü DataSet nesnesi DataAdapter ile alınan verileri bağlantısız olarak depolayabilir ve yönetebilir.

Ado.net Nedir - Ado.net Mimarisi
Ado.net Nedir – Ado.net Mimarisi

Neden Ado.net

Neden Ado.net sorusuna kısaca bir cevap vermek gerekirse eğer .net geliştiricisi iseniz elinizdeki en iyi alternatif Ado.net’ tir. Çünkü .net platformu için geliştirilmiş veri erişim teknolojisidir ve yukarıda anlatıldığı gibi yenilikçi ve güçlü özellikleri mevcuttur.