e-öğrenme nedir
e-öğrenme nedir

Bu makalemizde e-öğrenme nedir, nerelerde kullanılır, olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir bunları açıklayacağız. Ayrıca e-öğrenmenin temel özellikleri ve çeşitleri nelerdir bunlara da değineceğiz. Konu ile ilgili daha önce hazırladığımız uzaktan eğitim nedir ve mooc nedir isimli makaleleri okumanızı tavsiye ediyorum. Makalemizin sonunda yer alan linklerden e-öğrenme nedir PDF ve slayt dosyalarını indirebilirsiniz.

e-Öğrenme Nedir?

e-Öğrenme, öğrenme-öğretme faaliyetlerini gerçekleştirmek için bilgisayar ve internet gibi teknolojik altyapıyı kullanan bir öğrenme modelidir. e-öğrenme bilgisayar tabanlı öğrenme, internet tabanlı öğrenme ve mobil öğrenme gibi kavramları içine alan bir çatı kavramdır.

e-Öğrenme kavramı içerisinde yer alan birkaç kavramı anlamak e-öğrenme kavramını açıklayabilmek için gereklidir.

Bilgisayar tabanlı öğrenme, öğrenme-öğretme faaliyetleri için CD gibi taşınabilir depolama aygıtlarının kullanıldığı ve öğretim materyalinin ya da çoklu ortam ürünü eğitim kaynağının bu aygıtlar aracılığı ile öğrenenlere sunulduğu öğrenme modelidir. İnternetin öğrenme-öğretme faaliyetlerinde kullanılmaya başlanmasından önce ortaya çıkmış bir kavram olmasına karşın günümüzde hala örnekleri mevcuttur.

e-Öğrenme Nedir?
e-Öğrenme Nedir?

İnternet tabanlı öğrenme, geniş bant internet kullanımının yaygınlaşması ve internet teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak uygulanmaya başlanan bir e-öğrenme modelidir. Öğretim materyalleri ve kaynaklarına erişimin internet üzerinden sağlandığı çağdaş bir modeldir.

Mobil öğrenme, mobil cihaz kullanımının ve mobil internet bağlantısının yaygınlaşmasına paralel olarak ortaya çıkan bir kavramdır mobil öğrenme. Öğrenme faaliyetleri için cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazların kullanıldığı ve bu cihazlara özgü geliştirilen uygulamalar (application) aracılığı ile öğrenme-öğretme faaliyetlerinin gerçekleştirildiği öğrenme modelidir.

e-Öğrenme Nerelerde Kullanılır?

Öğrenme-öğretim ihtiyacının olduğu her yerde e-öğrenme modeli kullanılabilir. Sertifika ve diploma programlarında, yaşam boyu eğitim uygulamalarında ve hizmet içi eğitimlerde e-öğrenme sıkça kullanılan bir modeldir.

e-Öğrenme modelinin zaman ve mekandan bağımsız olması, zaman bulamama ve eğitim alınabilecek kurum bulamamak gibi engelleri ortadan kaldırmıştır.  e-Öğrenme sayesinde bireyler tam zamanlı bir işte çalışırken bir diploma programına devam edebilirler. Ayrıca kişisel gelişimleri için çeşitli sertifika programlarına kendi istedikleri kurumda, kendi istedikleri zamanda ve hızda katılabilir ve eğitim alabilirler.

Turkcell’ in Akademi isimli portalı, e-öğrenme önemli bir örnektir.

e-Öğrenme Çeşitleri Nelerdir?

Eş zamanlı (senkron) ve ayrı zamanlı (asenkron) olmak üzere 2 adet e-öğrenme çeşidi mevcuttur. Genel kabul görmüş bu iki çeşidin birlikte kullanıldı melez e-öğrenme uygulamaları da mevcuttur.

Eş zamanlı e-öğrenme de dersler öğretici ve öğrenen grubunun aynı anda aynı sanal sınıf ortamında bulunduğu ve çift yönlü iletişimin gerçekleştiği e-öğrenme çeşididir.

Ayrı zamanlı e-öğrenme de ders kaynakları ve öğretici materyaller öğrenenlerin erişimine sunulur. Öğrenen kaynak ve materyallere istediği zaman erişerek bireysel öğrenimi gerçekleştirir.

e-Öğrenmenin Temel Özellikleri Nelerdir?

e-Öğrenmenin temel özellikleri aşağıdaki gibidir.

  • e-Öğrenme çağdaş bir modeldir.
  • Öğrenci merkezlidir.
  • Zaman ve mekan sınırlılığı yoktur.
  • Sonuçları ölçülebilir ve analiz edilebilirdir.
  • e-Öğrenme ekonomiktir.
  • Eğitimde fırsat eşitliğini destekler.
  • Yaşam boyu öğrenmeyi destekler.

e-Öğrenme nedir ve özellikleri nelerdir açıklamaya çalıştığımız makalemizin sonuna geldik. Makalemizin slayt (pptx) dosyasını ve PDF dosyasını linklere tıklayıp indirebilirsiniz. Ayrıca bu sayfayı sosyal medyada paylaşarak daha fazla bireye ulaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz