Kategoriler
Eğitim Teknolojileri

LMS Nedir? LMS Hakkında Detaylı Bilgi!

Bu makalemizde LMS nedir, öğrenme yönetim sistemleri özellikleri nelerdir bunları açıklayacağız. Öğretim yönetim sistemi hakkında ayrıntılı bilgi vereceğimiz bu makalede ayrıca yaygın kullanılan açık kaynak kodlu ve ticari LMS‘ ler hakkında da bilgi vereceğiz. Konu hakkında temel bilgi için uzaktan eğitim nedir ve e-öğrenme nedir başlıklı makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederim. Makalemizin sonunda yer alan linkten lms nedir konusunun pdf dosyasını indirebilirsiniz.

LMS Nedir?

LMS, uzaktan eğitim faaliyetlerini yerine getirmek üzere tasarlanmış web yazılımlarıdır. İngilizce Learning Management System kelimelerinin ilk harflerinden üretilmiş olan LMS kavramı Türkçe’ de öğrenme yönetim sistemi, öğretim yönetim sistemi, öğrenim yönetim sistemi isimlerinde çeşitli kullanımı vardır.

Öğrenme materyali sunma, sunulan öğrenme materyalini paylaşma ve tartışma, dersleri yönetme, ödev alma, sınavlara girme, bu ödev ve sınavlara ilişkin geribildirim sağlama, öğrenme materyallerini düzenleme, öğrenci, öğretmen ve sistem kayıtlarını tutma, raporlar alma gibi işlevleri yerine getirmek öğrenme yönetim sistemlerinin temel görevleridir.

Öğrenme Yönetim Sistemleri Hakkında

Öğrenme yönetim sistemleri (LMS) birçok bileşenden meydana gelir. Birbirleri ile uyumlu bileşenler, bir sistem oluşturacak şekilde bir araya gelerek bir LMS ürününü oluştururlar. Bir LMS’ de bulunması gereken temel bileşenler aşağıdaki gibidir;

LMS Nedir? Öğrenme Yönetim Sistemi Nedir?
LMS Nedir? Öğrenme Yönetim Sistemi Nedir?

Kayıt bileşeni: Eğitim-öğretim faaliyetlerine katılacak olan bireyleri sisteme dahil edecek ve öğrenenler hakkında temel bilgilerin alındığı bileşendir. Birçok web sitesinin üye olma ekranı ile çok benzer özelliklere sahiptir.

İçerik sunum bileşeni: Öğretme-öğrenme faaliyetlerinin tümü için gereken yönetimsel özelliklerin bulunduğu bileşendir.

Kurs bileşeni: Öğrenenlerin eğitim-öğretim içeriklerine ulaşabilecekleri, ders kaynaklarına ve diğer ders içeriklerine erişecekleri bileşendir.

Ölçme ve değerlendirme bileşeni: Öğrenme-öğretim faaliyetinin sonucunda yapılacak değerlendirmenin (sınav) hazırlandığı ve uygulandığı bileşendir.

Raporlama bileşeni: Eğitim-öğretim sürecinin tamamı ile ilgili verileri çeşitli kriterlere bağlı kalarak, öğrenen, öğreten ve sistem yöneticilerine sunan bileşendir.

Öğretim Yönetim Sistemleri Özellikleri

Bir LMS (öğretim yönetim sistemi) yönetim, iletişim, etkileşim, işbirliği, ders sunumu ve yönetimi, içerik geliştirme süreçlerini kapsamaktadır. Bu tür ürünlerin, kullanıcılara maksimum fayda sağlaması amacıyla taşınabilirlik, birlikte çalışabilirlik, yeniden kullanılabilirlik, yönetilebilirlik, ulaşılabilirlik, devamlılık, ölçeklenebilirlik gibi bir takım özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bunların dışında öğretim yönetim sistemlerinin aşağıdaki özellik ve yeteneklere sahip olması beklenir;

 • Kullanıcı kayıt ve yönetim işlemlerini yapar,
 • Öğrenen ve öğretenler arasında iletişim ve etkileşimi sağlar,
 • Ölçme ve değerlendirme yapar,
 • Öğrenen eğitim bilgilerini takip eder,
 • Süreçler sonunda raporlama yapar,
 • Zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.

LMS için SCORM Standartları

SCORM e-öğrenme tabanlı öğrenme yönetim sistemleri için bir standarttır. Sharable Content Object Reference Model’ in ilk harflerinden ismini alan SCORM, paylaşılabilir içerik nesneleri için referans modeli anlamına gelmektedir. Yukarıda saydığımız taşınabilirlik, yeniden kullanılabilirlik gibi özellikleri standartlaştırmak için kabul edilmiştir.

LMS’ ler dağıtım türlerine göre açık kaynak kodlu ve ticari olmak üzere 2’ ye ayrılırlar.

Ticari Öğrenme Yönetim Sistemleri

En yaygın kullanıma sahip ticari öğrenme yönetim sistemleri aşağıda listelenmiştir;

 • Blackboard LMS
 • GlobalLearning
 • Ilinc LMS
 • Oracle LMS
 • Plateau
 • SAP
 • SkillSoft

Açık Kaynak Kodlu Öğrenme Yönetim Sistemleri

En yaygın kullanıma sahip açık kaynak kodlu öğrenme yönetim sistemleri aşağıda listelenmiştir;

 • Moodle
 • Sakai LMS
 • Spaghettilearning
 • OpenUSS
 • ILIAS
 • ATutor
 • Dokeos
 • dotLRN

Moodle Öğrenme Yönetim Sistemi

Moodle en yaygın kullanılan öğrenme yönetim sistemidir. 224 ülkede 50 binden fazla Moodle kullanan kurum vardır. Açık kaynak kodlu olması ve gönüllü geliştirici topluluğu sayesinde her geçen gün gelişmekte ve e-öğrenme ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Sakai Öğrenme Yönetim Sistemi

MIT, Indiana, Stanford ve Michigan üniversitelerinin desteği ile Sakai Vakfı ve gönüllülerin geliştirdiği daha çok yüksek öğrenime özelleştirilmiş bir öğrenme yönetim sistemidir. Sakai günümüzde yüzlerce üniversitede örgün eğitime destek ve uzaktan eğitim amaçları ile kullanılmaktadır.

Blackboard LMS

Ticari öğrenme yönetim sistemleri içinde en yaygın kullanılanı Blackboard LMS’ dir. Blackboard LMS çeşitli ihtiyaçları karşılamak amacıyla oluşturulmuş Learn, Connect, Collaborate, Mobile ve Analytics bileşenleri ile kurum ve kuruluşa hizmet vermektedir.

Bu makalemizde LMS nedir, öğrenme yönetim sistemleri özellikleri nelerdir bunları açıklamaya çalıştık. Linke tıklayıp bu makalenin pdf dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu sayfayı sosyal medya paylaşarak daha fazla bireye ulaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

“LMS Nedir? LMS Hakkında Detaylı Bilgi!” için 4 yanıt

Obs sistemine giriş yapıyorum fakat lms kısmına giremiyorum kullanıcı adımızı obs dekı gıbı tc kımlık mı yazmalıyız yada adımızı mı yazmalıyız her ıkı turlu denedım sıfremı tekrar tekrar guncelledım ama lms gırıs saglayamadım

ben atatürk üniversitesi uzaktan eğitim sosyal hizmetler okuyorum öğrenci girişi yaparken lms kısmına giremiyorum yani girmiyor bi sorn mu var anlamadım yardımcı olun lütfen

şifrede alamıyoruz malesef herşeyi doldurduktan sonra hata vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.