tuşlu telefon
tuşlu telefon

Bu yazımızda Nokia tuşlu telefon alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç konuya değineceğiz. Yeniden popülerleşmeye başlayan tuşlu telefon modelleri fiyatları çok uygun olmasına karşılık neredeyse hiç memnuniyet sağlamıyorlar. Bu sebeple tuşlu telefon almak istiyorum diyorsanız bu yazımız sizin için.

İnternetten Nokia telefon alırken öğrendiklerimi, karşılaştığım garip durumları sizlere aktarmaya çalışacağım. Öncelikle bir kaç konuya açıklık getirerek başlayalım.

Neden tuşlu telefon?

Yıl olmuş 2016, tuşlu telefonlar neden popüler olmaya başlasın ki diye düşünebilirsiniz. Bunu pek çok sebebi var ancak en önemlilerini aşağıda paylaşmaya çalışacağım.

1- 80 milyonluk nüfus içerisinde önemli bir kesim yeni (“akıllı”) telefonlara adapte olamadı ve hiç bu telefonları kullanmadı. Dolayısı ile orta ve üstü yaştaki pek çok kişi hala tuşlu telefon satın alıyor.

2- Akıllı telefon kullanıcıları bu telefonlarla çok sık sorun yaşıyor ve teknik servise gönderme ihtiyacı duyuyor. Ortalama 30 günlük servis süresince kullanabileceği uygun fiyatlı bir telefon satın alıyor. Bu durumda da fiyatlarından dolayı tuşlu telefonları tercih ediyor.

3- Ekonomik trendler, insanları daha uygun fiyatlı alışverişlere yönlendiriyor. Bu daha az harcama yapma, yapılan harcamada fiyatı daha uygun olan ürünü tercih etme eğilimi demek.

Tuşlu telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu popülerleşmeyi fark eden kişiler piyasadan topladıkları kullanılmış telefonları kapağını, bataryasını değiştirerek ambalajlayıp sıfır telefon diye satıyorlar. Bu uyanıklığı “telefoncu” denilen iş yerleri de yapıyor, internette satış yapan kişiler de.

İnternetten ve kurumsal olmayan iş yerlerinden telefon alırken özellikle uygun fiyatlı modellerde telefonun kullanılmamış olmaması, yenilenmiş cihaz olma olasılığı çok yüksek. Dış görünüşü gayet normal olan bu cihazlar gerçek bir teknik servis (KVK, Genpa gibi) garantisinde değiller. Satın aldığınız iş yerinin uyduruk bir garanti belgesi ile 6 aylık garantiye sahiptirler.

tuşlu telefon
tuşlu telefon

Tuşlu telefonların kurumsal firmalardan çok n11, gittigidiyor gibi açık pazarlarda satılıyor olmasının sebebi de budur. Vadedilen şeyler doğrudur, ancak aldatmaca burada başlıyor. Garantili denilen cihazın garantisi bilinen hiçbir teknik servisten değil satın aldığınız kişiden.

Kim kullanılmış bir cihazı, adı sanı bilinmeyen bir firmadan 6 aylık garanti ile satın almak ister ki? Durumun bu olduğunu bilseydim bende almazdım. Ama beni kimse uyarmadı ve n11 üzerinden Nokia 1200 diye bir telefon aldım. Gelen telefonu yukarıdaki, ambalajını da aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Ambalaj her şeyi özetliyor. Bu arada gelen cihaz Nokia 1208 modeli, bataryasının altında öyle yazıyor. Ayrıca kapağı, bataryası ve şarj cihazı da tabi ki orjinal değil. 1 hafta içinde şarj cihazı da bozuldu.

Nokia tuşlu telefon modelleri
Nokia tuşlu telefon modelleri

Diğer taraftan kurumsal firmalarda satılan tuşlu telefon fiyatları da akıllı telefon modelleriyle neredeyse aynı. Hepsiburada üzerinde Nokia modelleri 300-400 lira fiyatlarla satılıyor. Yetenekleri aşağı yukarı aynı olan tuşlu telefon modelleri için bu kadar para vermek çokta mantıklı değil.

Ekonomik bir telefon almak isterken karşılaşacağınız durum böyle. 60-100 lira aralığındaki tuşlu telefonları idare etsin diye pek tabi ki alabilirsiniz. Sadece karşılaşacağınız durumlara hazırlıklı olun istedim. Ben tuşlu telefon tavsiye etmiyorum. En azından yukarıda bahsettiğim örnekteki geçerli nedenlerden dolayı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz