Java sorunu çözümü
Java sorunu çözümü

Daha önce hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz Java‘ nın, genellikle 64 bit sistemlerde karşılaşılan çalışmama yada etkinleşmeme sorununun çözümünü anlatacağız.

Java ve JRE Nedir?

E-imza, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), Elektronik Belge/Dokuman Yönetim Sistemleri (EBYS/EDYS),  UYAP gibi bir çok kurumsal çözüm ile pek çok oyun Java altyapısını kullanır. Dolayısı ile kullanıcılar bu sistemler üzerinde işlemlerini gerçekleştirmek için kendi bilgisayarlarında Java JRE denilen programları bulundurmalıdırlar. JRE, Java ile geliştirilmiş yazılımların kullanıcılar tarafında çalıştırılması için gerekli bir programdır. Genellikle Java 32 bit üzerine geliştirilmiş olan yazılımları kullanırken 64 bit sisteme sahip kullanıcılar sorunlarla karşılaşır.

Google Chrome’ un 42. sürümünden itibaren NPAPI desteğini durdurması ile birlikte çok daha fazla kullanıcı Java sorunu yaşamaktadır. Java ile ilgili tüm sorunların çözümünü aşağıdaki 2 adımda (Java Güncelleme ve 64 bit Java sorunu çözümü) anlatacağız. Bu adımlara geçmeden önce Java ile ilgili işlemlerinizi sorunsuz yürütebilmek için Internet Explorer ya da Mozilla Firefox tarayıcısının güncel sürümünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Java Güncelleme

Java güncelleme işlemi (daha önce kurulmadıysa Java kurulumu) için Java resmi sitesi Java.com‘ dan “Ücretsiz Java İndirme” düğmesini tıklayıp güncel Java sürümünü bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurulum adımları aşağıda gösterilmiştir. Offline kurulum ve diğer Java indirme seçenekleri için “manual” sayfasına bakabilirsiniz.

Java Sorunu Çözümü ve Java Güncelleme
Java Sorunu Çözümü ve Java Güncelleme

Videoyu çekerken kullandığımız sistem 64 bit olmasına rağmen biz 32 bit sürümünü kurduk. Diğer kullandığınız sürücüler yada programlar 64 bit Java yüklemeye zorluyorsa, sisteminize aynı anda hem 32 bit hemde 64 bit sürümleri kurabilirsiniz.

Videoda gösterdiğimiz adımlar ise şöyle;

  • Java resmi sitesinden indirme işlemi,
  • Standart kurulum adımları,
  • Kurulum tamamlandıktan sonra otomatik açılan tarayıcı sayfası aracılığı ile sürüm doğrulama işlemi.

64 bit Java Sorunu Çözümü

Java kurulumunu tamamlamış olmamıza rağmen, Java’ nın sürüm doğrulama sayfasında Java yazılımı algılanmayabilir. Bu sorunun çözümü için yapmamız gereken çok basit bir işlem var.

Java sorunu çözümü için yaptığımız işlemin adımları şöyle;

  • Bilgisayar > C Sürücüsü > Program Files (x86) > Java adımlarını takip ederek JRE’ nin bulunduğu klasörün sürücüdeki adresini kopyaladık,
  • Bilgisayar özelliklerinden “Gelişmiş sistem ayarları” penceresini açtık,
  • “Gelişmiş” sekmesinden “Ortam Değişkenleri” düğmesine tıkladık,
  • “Yeni” düğmesi ile yeni bir ortam değişkeni tanımladık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz