Hayatınızı Kolaylaştıracak Windows 10 özellikleri
Hayatınızı Kolaylaştıracak Windows 10 özellikleri

Bu makalemizde hayatınızı kolaylaştıracak Windows 10 özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Eski sürümlerine kıyasla artık çok daha interaktif bir sisteme sahip Windows sürümü ile karşı karşıyayız. Bu sistemin sunmuş olduğu ilgi çekici ve oldukça başarılı özellikleri sizi Windows 10 kullanımına biraz daha yaklaştıracaktır. Bu yazımızda en iyi Windows 10 özelliklerini ele alıyoruz.

Başlat Menüsü

Yenilikçi Windows 10 özellikleri arasında en çok beğenilen yeni başlat menüsü. Yepyeni bir tasarım ile birlikte yenilenen başlat menüsünde her daim canlı akışı görebiliyorsunuz. Bu akışlar hem sistem üzerindeki kullanım hareketleriniz hem de web üzerindeki etkinlikleriniz ile belirleniyor.

Cortana (Sesli Komut)

Mobil kullanıcılarının Siri olarak tanıdığı bu uygulama aynı zamanda Windows 10’da Cortana olarak eklenmiştir. Başlangıç butonunun hemen yanında bulunan Cortana sizden gelen sesli komutları anlıyor ve buna göre işlemleri gerçekleştiriyor. Aynı zamanda bir diğer güzel özellik ise hem komutları hem de bu komutlara göre uygulanacak işlemleri kendiniz de ayarlayabiliyorsunuz. Türkçe desteğinin yakın zamanda geleceğini umuyoruz.

Xbox Uygulaması Ve Canlı Yayın Özelliği

Oyun severlerin de dikkate alındığı 10’da, Xbox uygulaması geliştirilmiş aynı zamanda canlı yayın yapabilme özelliği de getirilmiştir. Yakın bir zamanda bilgisayar oyunlarının da destek görüleceği belirtiliyor. Buna ek olarak hiç bir ek gereksinim olmadan Xbox ile Windows 10 üzerinden canlı yayın yapılabileceği söyleniyor.

Universal Uygulamalar

Her türlü cihazınızda senkronize bir şekilde kullanabileceğiniz uygulamalar sayesinde, kullanmış olduğunuz programları hangi platformda kullanır olursanız olun, özel bilgileriniz ve benzeri türden verileriniz sağlanacaktır.

Edge Tarayıcı

Windows bu sürümünde kullanıcılarına yepyeni bir web tarayıcısı sunuyor. Edge Browser olarak sunulan bu tarayıcıyı eski sürümlerdeki tarayıcılar ile kıyasladığımızda pek çok farkı ve üstün özellikleri ön plana çıkıyor.

Windows Phone

Mobil cihazlar için arayüz geliştirilmiş ve daha uzun süreli pil performansını sağlayacak düzeydedir. Windows 10 Redstone güncellemesi ile tam olarak mobil, masaüstü ve diğer Microsoft cihazlarıyla devamlılık sağlayacak bir sisteme geçilmiş olacak.

Hololens Teknolojisi

Kullanıcıların bakış açısıyla şekillenen menüler. Bu özel bir gözlük ile gerçekleştirilmektedir. Bu ürüne özgü geliştirilen uygulamaların çok geniş bir kullanım alanı var. Tıptan mühendisliğe ve özellikle eğlence sektörüne çok önemli yenilikler getireceği öngörülüyor.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi için henüz Windows 10 dağıtılmadan önce yayınladığımız Windows 10 yenilikleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz