Windows 10 Zorunlu Güncellemelerden Kurtulun
Windows 10 Zorunlu Güncellemelerden Kurtulun

Bu makalemizde can sıkıcı olmaya başlayan windows 10 zorunlu güncellemelerden kurtulmak için neler yapabilirsiniz bunlara değineceğiz. Windows 10 genel olarak otomatik güncelleme özelliğini gösterir. Bulmuş olduğu güncellemeler ve sisteminizdeki eksik güncellemeleri tamamlamak için çalışır. Bazı güncellemelerin oluş saatini ya da erteleme süresini ayarlayabilseniz de tam olarak kapatamazsınız çünkü bu özellikler gizlenmiştir. Bu da özellikle bazı hatalı güncellemelerin sistemi işlevsiz hale getirmesi ile can sıkıcı bir durumun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Profesyonel kullanıcılar, kuruluşlar bu güncellemeler için ek özelliklere sahiptir ancak burada sorun ise daha çok ev kullanıcılarında ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda Windows 10 zorunlu güncellemelerden nasıl kurtulabileceğinizi ele alıyoruz.

Metered Networks Özelliği

Ayarlardan bağlantınızı Metered Networks olarak seçmeniz, size internet kullanımında bazı sınırları çizebileceğiniz anlamına gelir ki otomatik güncelleştirmeler de bunlardan birisidir.
Ayarlardan bu özelliği aktifleştirdiğinizde otomatik güncelleştirmelerden ekranınıza bir uyarı gelir ve güncelleştirmelerin yüklenemediği belirtilir. Bu durumda doğrudan bu ayarı değiştirdiğinizde yada yeni bir WIFI ağına bağlandığınızda güncellemeleri tekrar kurmak isteyebilir.

Windows Başlatılırken Otomatik Güncelleştirmeyi Engellemek

Bunun için yükleme zamanı belirlemelisiniz. Otomatik güncelleştirme yükleme ayarlarında ne kadar geciktirme istediğinizi kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Hatalı Windows 10 Güncellemeleri

Eğer Windows 10’daki bazı güncellemelerin sisteminizi bozduğunu ve sorunlara yol açtığını düşünüyorsanız, bu güncellemeleri tek tek kaldırabilirsiniz ancak Windows bunun için özel bir araç sunmamıştır bu nedenle özel olarak bir program indirmeniz gerekecektir. Windows 10 güncellemelerini kaldırabileceğiniz pek çok program bulunuyor.

Kayıt Defteri Üzerinden Otomatik Güncellemeleri Engellemek

Windows 10 kullanıcılarının istemediği otomatik güncellemeleri engellemek için kullanabileceği bir diğer yöntemlerden birisi de kayıt defteri üzerinden engelleme yapmaktır. Bunu yine manuel bir şekilde gerçekleştirmeniz imkansızdır. Bunun için kayıt defterini değiştirecek 3. parti yazılımlar işinizi görecektir. Bu yazılımlar aynı zamanda hatalı Windows 10 güncellemelerini de bilgisayarınızdan kaldırmanızı sağlayacak ve sisteminizin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesine olanak sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz