Borç Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?
Borç Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu makalemizin konusu 6736 sayılı kanun kapsamına giren borçların borç yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? İnternet üzerinden borç yapılandırma işlemleri nasıl yapılır ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağız. Görselleri büyük boyutta görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Borç yapılandırması işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın resmi web sitesi üzerinden yapılır. Burada yer alan yapılandırma başvurusu linkine tıkladığınızda karşınıza internet vergi dairesi sayfası açılır.

Başvuru için Kullanıcı Kodu veya TC Kimlik No ile yöntemlerinden birini seçerek başvuru yapabilirsiniz. Hangisi ile yapıldığının başvuru için bir önemi yoktur. Biz örnek uygulamamızı TC Kimlik No ile gerçekleştireceğiz.

TC Kimlik No ile Borç Yapılandırma Başvurusu

TC Kimlik No ile borç yapılandırma başvurusu yapmak için buraya tıklayın. Karşınıza aşağıdaki görseldeki ekran gelecektir. Burada sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurup en alttaki “Giriş” düğmesine tıklayın.

TC Kimlik No ile Borç Yapılandırma Başvurusu
TC Kimlik No ile Borç Yapılandırma Başvurusu

Giriş işleminiz başarılı olduğunda aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Burada yeşil çerçeve içerisine aldığımız “Tablo 1” kısmı vergi dairesinde mevcut olan borcunuzun yer aldığı alandır. Turuncu çerçeve içerisinde ki “Tablo 2” yukarıdakinden başka bir borcunuz varsa bunu bildirip borç yapılandırma talep edebileceğiniz isteğe bağlı alandır.

2016 Borc Yapılandirma Basvurusu
2016 Borc Yapılandirma Basvurusu

Bu ekranın alt kısmında ise borç yapılandırma seçenekleri listelenir. Burada sarı çerçeve içine aldığımız kısmı ödeme şeklidir. Peşin yada 6,12,18 ay taksitle ödeme şekli bu kısımdan seçilir. Kırmızı çerçeve içindeki alan ödeme şeklinizi yazıyla yazmanız gereken alandır. Bir üstte hangi ödeme şeklini seçtiyseniz bu kutuya bunu yazı ile (örneğin peşin altı oniki onsekiz den birini) yazmanız gerekli. Buradaki tek bir harf hatası bile başvuru göndermenize engel olacaktır.

Gib İnternet Vergi Dairesi
Gib İnternet Vergi Dairesi

Bilgilendirme şekli için size uygun olanı seçebilirsiniz. Biz E-posta ile olanı seçip devam ediyoruz. Telefon numaraları kısmına en az 1 adet telefon numarası giriniz. E-posta adresi kısmına kullandığınız bir e-posta adresini yazın. Yapılandırma başvurunuzun sonucu ile ilgili bilgilendirmeler bu e-posta adresinize yapılacaktır.

Adres bilgilerinizi de yazdıktan sonra alt kısımda yer alan mavi çerçeve içindeki seçeneklerden “Evet” olanları işaretleyin. Bu kısımda 6736 sayılı borç yapılandırma kanunu hükümlerini kabul ettiğinizi ve borç yapılandırma talep ettiğinizi bildirmiş oluyorsunuz.

En alt kısımda yer alan açıklamaları da dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Daha sonra turuncu çerçeve içerisindeki “Açıklamaları okudum, kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Tamam” düğmesine tıklayın. Bu ekranda bir hata oluşmazsa sistem sizi sonuç sayfasına yönlendirecektir.

gib.gov.tr borç yapılandırma
gib.gov.tr borç yapılandırma

Sonuç ekranı yukarıdaki gibidir. Burada “Başvurunuz alındı” ve “6736 Talebiniz / Talepleriniz alınmış ve kaydedilmiştir.” ibarelerini görüyorsanız 2016 yapılandırma başvurunuz tamamlanmıştır. Başvuru işlemleri ile ilgili karşılaştığınız sorunları aşağıdaki yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz