Windows Phone için Windows 10 Güncellemesi
Windows Phone için Windows 10 Güncellemesi

Microsoft, Windows Phone 10 için Windows 10 teknik önizleme sürümünü yayınladı. Dün yayınlanan bir blog yazısıyla telefonlar için Windows Phone 10 önizleme sürümünü duyuruldu ve yeni özelliklerden bahseden bir video yayınlandı. Videoda Türkçe altyazı seçeneği mevcut. Konunun devamında Windows Phone 10 güncellemesi indirmeyi anlatacağız. Microsoft bu güncellemeyi Windows 10 for Phones (Telefonlar için Windows 10) ismiyle duyurdu. Windows 10 ile gelen özellikler ve yeni ekran görüntüleri de konumuzda mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=ckzhX1O6Lto

Windows Phone 10 Destekleyen Telefon Modelleri

Beklendiği gibi bu önizleme sürümü sınırlı sayıda cihaz için yayınlandı. İlerleyen günlerde cihaz sayısı artar mı bekleyip göreceğiz. Windows Phone 10 önizleme sürümü şimdilik sadece Microsoft Lumia serisinden bazı telefonlara yüklenebiliyor. Desteklenen cihazlar Lumia 630, 635, 636, 638, 730, 830.

Windows Phone için Windows 10 Güncelleme İndir

Eğer desteklenen cihazlar listesindeki bir telefona sahipseniz ve aşağıdaki uyarılara rağmen Windows Phone 10 indirmek istiyorsanız yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • Windows Insider programına kayıt olun.
  • Mağazadan Windows Insider uygulamasını indirin.
  • Uygulama içerisinde programa kayıt olduğunuz e-posta adresinizle oturum açın.
  • Get preview builds butonu ile güncellemeyi aratın.
  • “Confirm” ekranında “accept” butonu ile koşulları kabul ettiğinizi onaylayın.
  • “→” butonu ile güncellemeyi başlatın.
Windows Phone için Windows 10 Güncellemesi
Windows Phone için Windows 10 Güncellemesi

Windows Phone 10 Güncellemesi Hakkında Uyarılar

Windows 10 güncellemesi hakkında bilmeniz gereken ilk şey bunun bir teknik önizleme sürümü olduğu. Yani bu sürüm sıradan kullanıcılar için uygun değildir. Bu güncellemeyi yüklediğinizde telefonunuzda beklenmedik problemler yaşayabilirsiniz. Dosyalarınız, fotoğraflarınız ve rehberinizdeki kayıtlarda kayıplar olabilir. Bluetooth kulaklık gibi aygıtlar çalışmayabilir. Oyunlarınız ve uygulamalarınız çalışmayabilir yada çalışırken problem yaşayabilirsiniz. 3G ve wifi bağlantılarında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Windows 10 güncellemesi Türkçe dil desteğine sahip, ancak dil desteği %100 değil. Kişisel asistan Cortana hala sadece ABD’ de ve İngilizce dilinde kullanılabilir. Çift sim desteği Windows Phone için Windows 10 güncellemesinde olmayan özelliklerden. Ayrıca Windows 10 önizleme sürümü hakkındaki tüm uyarılar Windows Phone 10 içinde geçerli.

Windows Phone 10 ile Gelen Özellikler

Windows Phone ile gelen özellikleri yayınlanan blog yazısından ve tanıtım videosundan derlediklerimizle kısaca açıklamaya çalışalım. Gelen yenilikler arasında ilk göze çarpanı “Başlat” ekranı ve bu ekrana tam boyutta arka plan resmi ekleyebilme özelliği.

Windows Phone 10 Başlat Menüsü
Windows Phone 10 Başlat Menüsü

Hızlı eylem merkezinde de yenilikler mevcut. Windows Phone 8.1 sürümünde 4 uygulama bulunan eylem merkezi Windows Phone 10 ile birlikte 3 satıra ve toplam 15 uygulamaya yer veriyor.

Windows 10 Eylem Merkezi
Windows 10 Eylem Merkezi

Windows Phone için Windows 10 ile gelen özellikler içinde belki de en kullanıcı dostu olanı bildirim çubuğunda yapılan yenilikler. Yeni gelen özelliklerle bildirimler artık etkileşimli bir hale geliyor. Örneğin gelen bir mesaja bildirim çubuğundan cevap yazmak mümkün olacak. Bildirim çubuğundan konuşarak mesaj yazmak da mümkün.

Windows Phone için Windows 10 - Etkileşimli Bildirimler
Windows Phone için Windows 10 – Etkileşimli Bildirimler

Windows 10′ a geçişin en önemli ayağını belkide evrensel uygulamalar (Universal App) oluşturuyor. Windows Phone için Windows 10 önizleme sürümünde yer alan Office uygulamaları da evrensel uygulama olarak yerleşik bir halde geliyor. Ayrıca Word, Excel, PowerPoint artık bağımsız birer uygulama ve daha yetenekli. Belgeler üzerinde değişiklik yapmaya olanak tanıyan yenilikler mevcut. Ayrıca Outlook ve Takvim uygulamalarında da benzer yenilikler yapılmış.

Windows Phone 10 için Office - Word
Windows Phone 10 için Office – Word

Daha önce duyurulduğu gibi kamera yazılımında iyileştirmeler mevcut. Fotoğraflar, video, müzik uygulamalarında geliştirmeler yapılmış. Yeni bir harita uygulaması mevcut. Ekran klavyesinde de iyileştirmeler mevcut.

Windows 10 Kurulumu

Windows 10 ile Gelen Yenilikler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz