Windows 10 ile Gelen Yenilikler
Windows 10 ile Gelen Yenilikler

Dün gerçekleşen konferansta Windows 10 ile gelen yenilikler tanıtıldı. Office 2016, başlat menüsü, evrensel uygulamalar ile gelen yenilikler, yeni bir tarayıcı, asistan uygulaması Cortana’ nın masaüstüne gelmesi, sanal gerçeklik ürünü Microsoft HoloLens, Xbox platformundaki yenilikler ve artan kullanıcı deneyimi ilk göze çarpan Windows 10 ile gelen yenilikler arasında.

Windows 10’a Ücretsiz Yükseltme

Windows 7, 8, 8.1 işletim sistemlerinden Windows 10′ a ücretsiz yükseltme yapılabileceği bilgisi konferansın bireysel kullanıcı açısından en temel olanı. Buna göre Windows 10 piyasaya sürüldüğünde ilk 1 yıl içerisinde ücretsiz yükseltme yapılabilinecek.

Tüm cihazlar için Windows 10

Yenilenen arayüzü ve uygulamalar ile Windows 10 tüm cihazlarda çalışabilecek. Windows Phone, tablet, Xbox ve masa üstü cihazlarda ortak deneyim sağlayacak olan Windows 10 uygulama geliştiriciler içinde yenilikler barındırıyor. Universal App ile geliştirilmiş bir uygulama tüm Windows cihazlarında çalışabilir olacak.

Windows 10 ile Gelen Yenilikler
Windows 10 ile Gelen Yenilikler

Ayrıca Windows 8′ de gördüğümüz Metro Arayüz ismi ile bilinen tam ekran kullanma zorunluluğu bulunan uygulama arayüzü de kaldırılacak. İster Windows mağazasından ister herhangi bir kaynaktan edinilmiş uygulamalar ve programlar alışık olduğumuz masaüstü görünümünde ve yeniden boyutlandırılabilir olacak.

Xbox Oyunları Masa Üstünde

Windows 10 - Xbox Oyunları Masa Üstünde
Windows 10 – Xbox Oyunları Masa Üstünde

Mevcut durumda Windows Phone mağazasından Xbox oyunlarının mobil versiyonlarına erişilebiliyor. Windows 10 ile bu diğer cihazlara da taşınmış olacak ve masaüstü ve tablet cihazlarda da Xbox oyunları oynanabilecek. Xbox masaüstü cihazlarda bir uygulama olarak gelecek ve burada mevcut oyunlar, arkadaş listeleri, oyunlardan kaydedilen videolar gibi çeşitli sosyal araçlar yer alacak. Ayrıca Windows 10, oyunlarda %50 performans artışı sağlayacak DirectX 12 sürümüne sahip olacak.

Yeni Başlat Menüsü

Windows 10 yeni başlat menüsü
Windows 10 yeni başlat menüsü

Windows 10 ile başlat menüsü geri gelecek. Tabiki yenilikler ile birlikte. Masaüstü cihazlarda klasik başlat menüsünün yanında canlı kutucuklar (Live Tiles) yer alacak. Windows Phone cihazlarda ise bu menü 8 sürümündeki uygulamaların bulunduğu ekrana karşılık gelecek.

Akıllı Asistan Cortana

Microsoft’ un akıllı asistan uygulaması Cortana daha önce mobil için yayınlanmış, ABD ve İngltere’ de kullanıma açılmıştı. Windows 10 ile gelen yeniliklerden biri de Cortana’ nın masaüstü cihazlarda da kullanılabilecek olması. Geliştirme süreci devam eden ve sadece İngilizce dili destekleyen Cortana‘ nın daha fazla dil desteği ile birlikte gelmesi de muhtemel.

Yeni Tarayıcı : Project Spartan EDGE

Windows 10 ile gelen yeni tarayıcı Spartan
Windows 10 ile gelen yeni tarayıcı Spartan

Project Spartan kod adı ile yürütülen çalışmalar sonucunda ortaya çıkan yeni bir internet tarayıcısı da Windows 10 ile gelecek. Project Spartan dokunarak not alma ve işaretlemeler yapma, çevrimdışı okuma gibi yenilikçi özelliklere sahip olacak. Yeni tarayıcı asistan uygulaması Cortana ile desteklenecek. Project Spartan kod adıyla geliştirilen yeni internet tarayıcının adının Egde olacağı duyuruldu.

Continuum ile Kullanım Kolaylığı

Windows 10 ile gelecek olan Continuum modu ile dokunmatik özellikli hibrit cihazlarda klavye-fare/dokunmatik geçişleri rahatlıklar yapılıyor olacak. Yeni tarayıcıdaki detaylar ve Continuum özellikleri Windows 10′ un ne kadar kullanıcı odaklı olduğunu gösteren önemli işaretler.

Yeni Office 2016

Windows 10 için Office 2016 - Word
Windows 10 için Office 2016 – Word

Windows 10 ile gelen yenilikler arasında Office 2016 sürümü de var. Word, Excel, PowerPoint gibi yazılımları barındıran Microsoft Office, Windows 10 ile tam uyumlu sürümü Office 2016 ‘yı bu yıl içerisinde piyasaya sunmuş olacak. Windows 10 önizleme sürümleri içerisinde yerleşik gelecek yeni Office 2016 yıl sonunda tam sürümüyle piyasaya çıkacak. Dokunmatik ve küçük ekranlı cihazlarla büyük ekranlı cihazlardaki deneyimi tam anlamıyla eşitleme iddiasındaki yeni Office mobil cihazlar için ücretsiz olacak.

Evrensel uygulamalar ile (universal app) cihazları birbirine yakınlaştıracak olan Microsoft en temel uygulamalarında da yeniliklere gidiyor. Tüm cihazlarda daha etkin kullanım özellikleri getiren yenilikler Microsoft Office ve OneDrive güncelleştirmeleri Windows 10 ile kullanılacak.

Surface Hub

Microsoft Surface Hub
Microsoft Surface Hub

Microsoft dün yeni bir de cihaz tanıttı. Profesyonel ekipler için tasarlanmış 55 ve 84 inc boyutlarındaki yeni Surface Hub, gelişmiş sensörlere, dahili mikrofon, hoparlör ve kameraya sahip. Çoklu dokunmaya, dijital mürekkep kullanımına, beyaz tahta özellikli, Skype ile video görüşmelere ve ekip çalışmasına uygun olarak tasarlanmış.

Holographic + HoloLens

HoloLens - Windows 10
HoloLens – Windows 10

Microsoft konferansta arttırılmış gerçeklik uygulaması Windows Holographic‘ i ve Microsoft HoloLens‘ i de görücüye çıkardı. Holographics arttırılmış gerçeklik uygulamalarını diğer cihazlarla etkileşime sokacak özelliklere sahip. HoloLens ise başlık şeklinde tasarlanmış bir donanım.

Kendine özgü bir işlemci, bir grafik işlemci ve holografik işlemciyi barındıran başlık “en gelişmiş holografik bilgisayar” olarak lanse ediliyor. HoloLens‘ in 3 boyutlu holografik görüntü, uzaysal ses ve gelişmiş sensörlere sahip olacağını Microsoft’ un yayınladığı videodan anlayabiliyoruz.  Henüz geliştirme aşamasında olan ve çok fazla detayı bilinmeyen HoloLens‘ in 2015 sonlarında yani Windows 10 ile birlikte piyasaya çıkması bekleniyor.

Universal App, Surface Hub ve HoloLens ile ilgili teknik detayların Microsoft’ un geliştiriciler için düzenlediği Build konferansında ortaya çıkması bekleniyor.

Microsoft Insider programına katılıp Windows 10′ un önizleme sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Windows Phone cihazlar için önizleme sürümü ise şubat ayı içinde yayınlanacak.

⇒ Windows 10 Kurulumu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz