C# Csharp Programlama Dili Nedir
C# Csharp Programlama Dili Nedir

C# nedir sorusunun en net cevabı: Microsoft .net platformu için geliştirilmiş özel bir programlama dilidir. C# (Csharp) programlama dili, C++ programlama dili temel alınarak geliştirilmiştir. Visual Basic ve Java dillerinden gelen özellikleri de mevcuttur. Microsoft’ un .net platformu için geliştirdiği resmi programlama dili olarak lanse edilmiştir.

C# nesne yönelimli (Object Oriented Programming – OOP) bir dildir ve Windows uygulamaları, internet tabanlı uygulamalar, web servisler gibi çeşitli uygulamalar geliştirmek mümkündür.

Visual C# ise C#’ ın ekranda görüntülenebilen bileşenlerin geliştirildiği yöndür. Örneğin bir Windows uygualamasında ekranda görebileceğiniz pencereler, şifre girdiğiniz ekranlar ya da butonlar Visual C# bileşenleridir.

Orta seviyeli bir dildir. Yapılan kodlamanın anlaşılabilirliği ile makine diline yakınlığı eşit mesafededir. Visual Basic kadar kolay ve C++ kadar güçlü bir dildir. Öğrenilmesi kolay bir dil olarak lanse edilir. Microsoft’ un MSDN sayfalarında ve Microsoft’ un Türkiye ‘deki online akademisi Açık Akademi’ de ücretsiz eğitimler bulunur.

Söz dizimi (syntax), C++ ve Java programlama dilleri ile benzerlik gösterir. Bu dillerden birini biliyorsanız C#’ ı öğrenmek oldukça kolay olacaktır.

using System;
namespace ConsoleApplication1
{
  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      Console.WriteLine("Merhaba Dünya");
    }
  }  
}

Yukarıda gördüğünüz C# kodu konsol ekranına “Merhaba Dünya” yazdıracak kod parçası.  1. satırda “System” kütüphanesini kullanacağımızı belirttik ki bu kütüphane C#’ ın temel kütüphanesidir. 2. satır namespace yani uygulama ismimizin belirtildiği satır. 8. satırda ise “Console” sınıfının “WriteLine” metodu aracılığı ile ekrana “Merhaba Dünya” yazdırdığımız kodlar var.

C# ile .net platformunun çalıştığı her ortam için uygulama geliştirilebilir. Örneğin masa üstü uygulamaları, Windows Phone için mobil uygulamalar, ASP.net ile internet tabanlı uygulamalar, internet ve masa üstü uygulamalarını bir arada geliştirmeyi sağlayan web servis uygulamaları geliştirmek mümkündür.

C# Nedir? Csharp Visual Studio Uygulama Örneği
C# ile Visual Studio Uygulama Örneği

C# kullanarak herhangi bir uygulama geliştirmek için .net platformuna, bir kod editörüne ve derleyiciye ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için Microsoft ürünü olan Visual Studio’ yu kullanabilirsiniz. Visual Studio 2013 sürümü güçlü özellikleri olan iyi bir geliştirme ortamı sunar.

C# nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız bu konuda, eksik gördüğünüz ya da sormak istediğiniz bir konuyu yorum bölümünden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz