Asp.net Meta tag Ekleme
Asp.net Meta tag Ekleme

Makalemizin konusu dinamik asp.net meta tag ekleme. Asp.net ile dinamik olarak oluşturduğumuz sayfalarda meta tag ekleme işlemlerini de otomatik olarak yapabilmekteyiz. Paylaşacağımız örnek c# kodları ile meta tag yönetimini sizde uygulayabileceksiniz.

Bilmeyenler için meta tag, sayfanız hakkında arama motorlarına ve arama sonuçlarında ziyaretçilere sayfalarınız hakkında bilgi sunan HTML etiketleridir. Bu etiketler sayesinde arama motorları sayfalarınızın içeriği hakkında doğrudan bilgi sahibi olurlar. Bu sebeple meta tag ekleme, asp.net seo uygulamaları için olmazsa olmazdır.

Asp.net Meta tag Ekleme

Sayfa başlığı, açıklaması, anahtar kelimeleri gibi çeşitli meta taglar mevcuttur. Buradan google’ ın anladığı meta tagları görebilir ve bunları statik asp.net sayfalarınızın “head” kısmına yerleştirerek kullanabilirsiniz.

Asıl konumuz olan asp.net meta tag eklemeye geri dönelim. Burada dinamik bir yapıdan söz ettiğimiz için sayfalarınızın bir veri kaynağından (veritabanından) çekildiğini varsayıyoruz. Ayrıca sayfalarınızı oluştururken başlık, içerik gibi alanların dışında özel olarak açıklama, anahtar kelime gibi alanları da her sayfanız için oluşturmanız seo açısından yararlı olacaktır.

Asp.net C# ile veritabanından çekilen bilgiler doğrultusunda sayfalarınızın dinamik meta tag yönetimini sağlayan kodlar aşağıdadır.

Page.Title = "veritabanından gelen sayfa başlığı"
Page.MetaDescription = "veritabanından gelen sayfa açıklaması";
Page.MetaKeywords = "veritabanında gelen anahtar kelimeler";

Bu kodları isterseniz bir metot haline getirip, isterseniz de sayfa içeriğini çektiğiniz sorguyla birlikte çalıştırabilirsiniz. Unutmayın, sayfa yüklenirken (Page_Load olayında) bu kodlarında çalışması gerek.

<title>veritabanından gelen sayfa başlığı</title>
<meta name="description" content="veritabanından gelen sayfa açıklaması"/>
<meta name="keyword" content="veritabanında gelen anahtar kelimeler"/>

Bu işlemleri yaptığınızda tarayıcınızda sayfanızın kaynak kodunda yukarıdaki gibi meta tagların eklendiğini görebilirsiniz.

Hatırlatma: Meta tagların bir kısmı siteniz hakkında, bir kısmı tekil sayfalarınız hakkında bilgiler verir. Burada sadece sayfalarınızda yer alan ve her sayfada değişen (dinamik sayfalarınızdaki) meta etiketlerini örneklendirdik.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz