T-SQL Nedir? Transact SQL Nedir?
T-SQL Nedir? Transact SQL Nedir?

Bu yazımızda T-SQL nedir bunu açıklayacak ve T-SQL kullanmak için gerekli bileşenlerden bahsedeceğiz. Eğer veritabanları hakkında ayrıntılı bilgi istiyorsanız veritabanı nedir başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

T-SQL nedir anlamak için öncelikle SQL’ i anlamak gerek. SQL Yapılandırılmış Sorgulama Dili (Structured Query Language) anlamına gelir. Veritabanında verilere erişmek, veri eklemek, veri silmek ve güncellemek gibi işlemleri yerine getirmek üzere IBM tarafından geliştirilmiştir. SQL bir programlama dili değil bir sorgu dilidir.

SQL ile aşağıdaki işlemler yapılabilir;

  • Veritabanı oluşturmak,
  • Tablo oluşturmak,
  • Veritabanı ve tablo üzerinde değişiklikler yapmak,
  • Kayıt ekleme, silme, güncelleme,
  • Verileri filtrelemek.

SQL tüm bu işlemleri yapabilmesine karşın yapısı itibariyle yetenekleri kısıtlıdır. İlişkisel veritabanı yaklaşımı ve programlama süreçlerinde SQL yetersiz kalmaktadır.

T-SQL Nedir?

SQL dilinin yeteneklerinin sınırlı olması sebebiyle, SQL üzerine çeşitli iyileştirmeler ve eklemeler yapılmıştır. Örneğin Oracle firması SQL üzerine yaptığı iyileştirmeleri standartlaştırmış ve PL-SQL adını vermiş ve geliştiricilerine sunmuştur. Microsoft kendi platformu için SQL üzerine yaptığı iyileştirmeleri standart haline getirmiş ve  T-SQL ismini vermiştir. Transact-SQL‘in kısaltması olan T-SQL günümüz veritabanı yönetim ihtiyaçlarının tamamını karşılayabilecek yeterliliğe sahiptir.

T-SQL Nedir?
T-SQL Nedir?

T-SQL verileri işleme, değişken kullanma ve hata ayıklama gibi bir çok programlama yeteneğine sahiptir. Tabiki bu yetenekleri veritabanı yönetim sistemi (SQL Server için Management Studio) üzerinde geçerlidir. Yani bir programlama dili değil gelişmiş bir sorgu dilidir.

T-SQL ile veritabanı üzerinde işlem yapabileceğimiz temelde 3 komut türü vardır.

  • Veritabanı ve tablolarla ilgili işlemler yapmak için Veri Tanımlama Dili (Data Definition Language),
  • Veritabanı üzerindeki kullanıcılar ve bu kullanıcıların yetkileri ile ilgili işlemler yapmak için Veri Kontrol Dili (Data Control Language)
  • Veritabanında saklanan veriler üzerinde işlem yapmak için kullanılan Veri İşleme Dili (Data Manipulation Language)

T-SQL Kullanmak

T-SQL, Microsoft firmasının standart haline getirdiği bir dil olduğu için T-SQL kullanmak istediğinizde Microsoft SQL Server’ a ihtiyaç duyulur. SQL Server üzerinde işlem yapabilmek için kullanılan Management Studio aracılığı ile T-SQL sorguları yazılabilir ve veritabanı üzerinde çalıştırılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz