Mobil İletişim Teknolojileri
Mobil İletişim Teknolojileri

Bu makalemizde mobil iletişim teknolojileri hakkında bilgi vereceğiz. Makalemizin alt başlıkları wap, edge, gprs ve gsm nedir olacak.

Mobil iletişim nedir?

Kablosuz ağ teknolojileri konusunun alt başlığı olan mobil iletişim teknolojileri, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi taşınabilir cihazlar ile internet arasındaki iletişimi kapsamaktadır. Mobil iletişim kapsamında yer alan çeşitli standartlar ve teknolojiler aşağıda sırası ile açıklanmıştır.

Ayrıca konu ile ilgili daha önce yayınladığımız 3G nedir ve 4G nedir başlıklı makalelerimiz de mobil iletişim hakkında bilgi vermektedir.

GSM Nedir?

GSM, devre anahtarlamalı hücresel ağı kullanan mobil iletişim protokolüdür. İletişim sırasında hücreler arası geçiş yapılabilir.

Global System for Mobile Communications veya kısaca GSM (Mobil İletişim İçin Küresel Sistem), bir cep telefonu iletişim protokolüdür.

Devre anahtarlama da veri iletimi gerçekleştirilecek iki nokta arasında bağlantı kurulur ve iletişim sürecinde bu bağlantı açık tutularak haberleşme bu hat üzerinden sağlanır.

Cep telefonları baz istasyonları üzerinden hücre adı verilen coğrafi alanlarda iletişim sağlar. Hücre, bir baz istasyonun kapsadığı alandır. Birden çok hücrenin birbirine bağlanması ile hücresel ağ oluşur.

Mobil iletişim - Hücresel Ağ Yapısı
Mobil iletişim – Hücresel Ağ Yapısı

GSM protokolü 3 temel bileşenden oluşur. Cep telefonu ve içerisinde bulunan SIM kart birinci kısım, baz istasyonu alt sistemi ikinci kısım ve anahtarlama merkezi üçüncü kısım olmak üzere bir bütün halde işlem yapılmaktadır

GPRS Nedir?

GPRS (General Packet Radio Service), 28 Kbps ile 170 Kbps arasında değişen hızlarda veri iletimi gerçekleştirebilen teknolojidir. Cep telefonu ile internet arasındaki veri alışverişi için kullanılır. 2.5G olarak da adlandırılır.

GPRS, 3G mobil iletişim teknolojisinin önemli bir adımıdır. Paket anahtarlamalı iletişim teknolojisini kullandığı için internet ve intranet gibi grupsal trafik için elverişli bir teknolojidir.

WAP Nedir?

WAP (wireless application protocol) mobil iletişim cihazları üzerinden kablosuz internet erişimi sağlayan standarttır. Wap, devre veya paket anahtarlamanın herhangi birinde çalışabilir.

EDGE Nedir?

EDGE (Enhanced Data Rate for GSM Evolution) GSM teknolojisi üzerinden 384 Kbps hızında veri transferi sağlayan mobil internet teknolojisidir. GPRS’ in geliştirilmiş halidir.

Mobil iletişim teknolojileri makalemizin sonuna geldik. Bu sayfayı sosyal ağlarda paylaşmak için aşağıdaki simgeleri kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz