Ana Sayfa Blog

Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

0
Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü
Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

Windows, Android ve iPhone cihazlarda yaşanan wifi bağlantı sorunlarının çözüm yollarını paylaşacağız. Bilgisayardaki wifi bağlantı sorunları ile cep telefonundaki bağlantı sorunları genelde farklı sebeplere dayanıyor ancak hepsini tek seferde paylaşacağız.

Bilgisayarlarda yaşanan bağlantı sorunlarının temelinde güvenlik önlemleri ve yazılımsal sorunlar var. Akıllı telefonlardaki wifi sorunları genellikle zayıf sinyal gücü ve pil tasarrufu özellikleri nedeniyle yaşanıyor.

Windows’ ta Wifi Sorunlarının Çözümü

Windows bilgisayarlarda wifi sorunları oldukça yaygındır ve aslında çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Muhtemel sebepler arasında şifresiz bağlanılan ağların güvenlik duvarı tarafından güvensiz olarak algılanması var.

Benzer şekilde Kaspersky gibi antivirüs yazılımları da şifresiz ağları güvensiz olarak algılayıp bağlantıya engel olur. Antivürüs yazılımının bağlantınızı engelleyip engellemediğini kontrol etmek için ilgili firmanın yardım dökümanlarını inceleyebilirsiniz.

Windows güvenlik duvarının wifi bağlantısını engellediğini düşünüyorsanız Başlat menüsünü açıp “windows defender güvenlik merkezi” araması yaparak karşınıza gelen pencereden “güvenlik duvarı ve ağ koruması” menüsüne tıklayarak ilgili ekranı açabilirsiniz. Buradan “Ortak Ağ” bağlantısına tıklayıp açılan ekrandan “izin verilen uygulamalar listesindekiler de dahil gelen tüm bağlantıları engeller” seçeneğinin seçili olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Android Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

Android wifi bağlantı sorunlarının sebeplerinden birisi ekran kilidi devreye girdiğinde bağlantının kapanması. Bu cihazın şarj tüketimini azaltmak için Android sisteminin bir önlemi ve tabiki bu ayarı değiştirmek mümkün.

Cihazdan “Ayarlar > Wi-Fi > Gelişmiş Ayarlar” yolunu takip ederek “Uykuda Wi-Fi’ ı açık tut” seçeneğini bulunuz. Bu isimlendirmeler android sürümüne göre farklılaşabilir ama benzer isimlere sahiptir genelde. Bu seçeneği “Her Zaman” olarak ayarlayın. Bu kablosuz ağ bağlantısının sık sık kesilmesi sorununu çözecektir.

Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü
Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

Ayrıca Wifi KYK gibi pek çok ağda proxy, dns ve vpn servisleri sorun yaşatmakta. Birde sorun çözümü ararken kullanıcılar genelde pek çok ayarı aslında olması gerekenden farklılaştırarak çözümü daha da zor hale getirebiliyor. Bu gibi durumlarda kablosuz ağ ayarlarını sıfırlamak pek çok soruna çözüm olmakta.

Android cihazlarda değişen wifi ayarlarını sıfırlamak için “Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla” yolunu takip ederek açacağınız ekranda “ayarları sıfırla” düğmesine dokunarak ayarlarınızı varsayılan değerlere döndürebilirsiniz. Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var, kayıtlı wifi şifrelerinin de silineceğini unutmayınız.

iPhone Wifi Bağlantı Sorunlarının Çözümü

iOS kullanıcıları her güncelleme sonrası oluşan wifi bağlantı sorunlarından oldukça müzdarip durumda. iPhone wifi sorununun çözümü için deneyebileceğiniz yöntem ağ ayarlarını sıfırlamak. Bunun için “Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla” yolunu takip ederek iPhone ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işleminden sonra telefonu yeniden başlatın. Bu işlemin kayıtlı wifi şifrelerini sileceğini hatırlatmış olalım.

Karşılaştığınız wifi sorunlarının çözümü hakkında başka yöntemler biliyorsanız yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

KYK Wifi Çıkış Yapma

903
KYK Wifi Çıkış Yapma
KYK Wifi Çıkış Yapma

KYK Wifi çıkış yapma, şifre alma ve doğrulama sayfasında karşılaşılan sorunların çözümünü paylaşacağız. Öncelikle, KYK Wifi öğrencilere ücretsiz internet projesine verilen isimdir. KYK Portal ise bu hizmete erişmek için gereken doğrulama sayfasıdırKYK wifi ücretsiz internet hizmetinden yararlanmak için öncelikle KYK yurtlarında barınmanız gerekir.

KYK Wifi aynı zamanda yurtlardaki kablosuz modemlerin ismidir ve modeme bağlanmak için herhangi bir şifre gerekmez.Ancak bir bilgisayarı (tablet yada telefon da olabilir) modeme bağladıktan sonra tarayıcıda “Doğrulama Sayfası” açılır ve sizden “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” girmenizi ister. Kullanıcı adı her kullanıcı için TC kimlik numarasıdır. Yabancı Uyruklu öğrenciler içinse pasaport numarası. Kullanıcı adı sabittir, isteğe göre değiştirilemez.

Web tarayıcı haricinde bir uygulama (Skype, WhatsApp benzeri uygulamalar) ile internete bağlanacaksanız yinede web tarayıcınızı açıp KYK Portal ‘da kullanıcı adı ve şifrenizle doğrulama kontrolünden geçmelisiniz.

E-devlet Üzerinden KYK Wifi Şifre Alma

Bir KYK yurdunda kalıyorsanız KYK Wifi şifre alma için yapmanız gereken e-devlet üzerinden taahhütnameyi onaylayarak şifrenizi oluşturmak. Bu aşamada taahhütnameyi dikkatlice okumanızı ve internet kullanımınızda burada belirtilen kurallara uygun davranmanızı öneririm.

Oluşturduğunuz şifreyi birkaç saat sonra (çoğunlukla ertesi gün) kullanmaya başlayabilirsiniz. Şifrenizi oluşturduktan sonra bir süre beklemeniz gerektiğini, bu süre içerisinde giriş yapmaya çalıştığınızda “kullanıcı adı veya şifre hatalı” uyarısı ile karşılaşacağınızı unutmayın.

DİKKAT: E-devlet KYK Wifi şifre alma işlemini yaparken bilgisayar kullanın. Telefon kullanan kullanıcılar yurt ismi seçme ekranında takılıp kalıyorlar.

E-devlet üzerinden taahhütnameyi onaylamak ve şifrenizi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Şifre Değiştirme

Şifre değiştirme ekranında şifrenizi oluşturmak için bir çok kriter vardır. Şifre değiştirme / oluşturma kriterleri aşağıdaki gibidir.

  • Şifreniz en az 6 en fazla 10 karakter uzunluğunda olmalı.
  • Şifreniz en az 1 büyük harf, 1 küçük harf ve 1 rakam içermeli.
  • Şifreniz özel karakter (€) ve Türkçe’ ye özgü harfler (ö,ü,ş vs.) içermemeli.

Şifremi Unuttum

Şifrenizi unuttuysanız oldukça zahmetli bir gün sizi bekliyor. “Doğrulama Sayfası”nda yada KYK Portal içinde şifremi unuttum özelliği bulunmuyor. Dolayısıyla şifrenizi unuttuğunuzda tek yapabileceğiniz yurt idaresine başvurmaktır. Ancak yurt personeli size bu konuda çözüm üretemeyebilir.

KYK Wifi Bağlanma

KYK Wifi ağına bağlanmak genel olarak diğer wifi ağları ile aynıdır. Bilgisayarda kablosuz bağlantı listesini açıp, mobil cihazlarda ayarlar menüsü altındaki wi-fi menüsünden kolayca bağlanabilirsiniz. Ancak bazı farklılıklar da mevcut. Örneğin mobil cihazlarda wifi kullanırken 3G/4.5G bağlantısını kesmeniz tavsiye edilir. Ayrıca evinizdeki kablosuz ağı kullanırken kullanıcı adı ve şifre bilgileri gireceğiniz bir ekranla karşılaşmazsınız. Bu aşamada sorun yaşıyorsanız büyük olasılıkla kablosuz ağ dağıtıcıya uzaksınız ve sinyal zayıftır. Bu aşamada kablosuz erişim noktasının yanına gidip KYKWifi ağına bağlanmayı deneyebilirsiniz.

KYK Wifi Doğrulama Sayfası

KYK Portal Doğrulama sayfası, KYK Wifi kullanmak için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapacağınız (wifi kyk gov tr) sayfadır. Doğrulama sayfasına https://wifi.kyk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sizi Gençlik ve Spor Bakanlığı’ nın özel hazırlanmış bir sayfasına yönlendirir ve bu sayfanın kapatılmaması tavsiye edilir.

KYK Wifi Doğrulama Sayfası
KYK Wifi Doğrulama Sayfası

Telefonunuzda yada tabletinizde KYK Wifi bağlantısında sorun yaşıyorsanız yada bağlandığınız halde doğrulama sayfası açılmıyorsa mobil internet bağlantınızın kapalı olduğuna emin olun. Mobil internet bağlantısının açık olması IP adresinizi değiştireceği için sorun yaşamanıza sebep olacaktır.

KYK Wifi Giriş Yapamıyorum

Wifi’ ye bağlandınız, doğrulama sayfasında kullanıcı adı ve şifrenizi doğru girdiğiniz halde “Kullanıcı Adı / Şifre Hatalı” gibi bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman yaşanabilen bu problem sizden yada cihazınızdan kaynaklanan bir problem değildir. Özellikle sistem değişikliğinden sonra bu hata ile sık sık karşılaşılmaktadır. Ayrıca e devlet KYK Wifi kullanıcı adı şifresi henüz yeni oluşturulan kullanıcılar da bu hata ile karşılaşmaktadırlar.

KYK Wifi Çıkış Nasıl Yapılır

Zaman zaman KYK Wifi çıkış yapamıyor olabilirsiniz. Bu genellikle karşılaşılan bir durumdur. Çıkış butonuna tıkladığınız halde çıkış yapamıyorsanız cihazınızın internet bağlantısını kesip tekrar bağlanmayı, tarayıcıyı yada cihazınızı kapatıp açmayı ve KYK portal çıkış işlemini tekrarlamayı deneyebilirsiniz. Ayrıca işiniz bittikten sonra çıkış yapmayı ihmal etmemeniz önerilir.

KYK Wifi Çıkış Linki

Normal koşullarda doğrulama sayfasındaki “Çıkış” düğmesine tıklayarak çıkış yapılır. Doğrulama sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. KYK wifi çıkış linki https://wifi.kyk.gov.tr adresindedir, bu kyk çıkış yapma sayfası linkini tarayıcının adres satırına yazarak açabilirsiniz. Bu sayfayı interneti kullandığınız süre boyunca kapatmayın.

 

Maksimum Giriş Hakkınız Doldu Hatası

Bir cihazdan çıkış yapmadan yeni bir cihaz ile KYK Wifi‘ ye giriş yapmaya çalıştığınızda “Giriş başarısız: Maksimum giriş hakkınız doldu. Aynı anda birden fazla cihazla giriş yapılamamaktadır. ” benzeri bir hatayla karşılaşırsınız. Çünkü bir Kullanıcı Adı ile aynı anda bir cihaz ile KYK Portal‘ a bağlanabilirsiniz.

KYK Portal / Doğrulama Sayfası’ nı interneti kullandığınız sürece kapatmayın, işiniz bittiğinde de çıkış yapmayı unutmayın. Bu konuya dikkat etmezseniz çeşitli bağlantı problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

KYK Wifi Zaman Aşımı Hatası

Oturumunuz zaman aşımına uğramıştır. Lütfen anasayfaya dönüp tekrar sisteme giriş yapınız.” hatası ile karşılaştığınızda yapmanız gereken doğrulama sayfasına dönüp tekrar giriş yapmaktır. Ana Sayfa butonuna tıkladığınızda herhangi bir işlem gerçekleşmiyorsa yapmanız gereken doğrulama sayfasını tarayıcınızda kendiniz açmak. KYK portal doğrulama sayfasına ulaşmak için https://wifi.kyk.gov.tr adresini kullanmanız gerekir. Bu sayfa sadece KYK wifi ağına bağlı cihazlarda açılır.

Oturumunuz Zaman Aşımına Uğradı Hatası
Oturumunuz Zaman Aşımına Uğradı Hatası

KYK Portal Yetki Hatası

“KYK servisini kullanmak için yetkiniz bulunmamaktadır.” şeklinde bir yetki hatası alıyorsanız yapabileceğiniz bir şey yoktur. Sizden kaynaklı bir problem olmadığı gibi geçici bir problemdir. Genellikle 2-3 saat içerisinde bu sorun ortadan kalmış olur. Bu sorunla karşılaştığınız süre içerisinde başka bir cihazla giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

KYK Wifi Kullanımı Hakkında Uyarılar

Hatırlatmakta yarar var Wifi şifrenizi yurt idaresinden alırken bir kullanıcı sözleşmesi imzaladınız. Bu sözleşmenin maddeleri oldukça kısıtlayıcıdır. Ayrıca bu sözleşmede internet kullanım bilgilerinizin 6 aylıklık sürede saklanacağını ve yasal bir durum olduğunda aleyhinizde kullanılacağını bildiren bir madde mevcuttur. Taahhütname onaylarken bu koşulları dikkatle okumanızı ve kullanım süresince bu konulara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Dikkat: Doğrulama Sayfası Değişti

Kablosuz internet altyapısında yapılan iyileştirme çalışmaları sonucunda doğrulama sayfası adresi değişmiştir. Yeni adres wifi.kyk.gov.tr ‘dir. Sayfanın yorumlar bölümünde daha önce yapılan yorumlarda yer alan portal.kyk.gov.tr adresi eski doğrulama sayfasının adresidir. KYK Doğrulama Sayfası hakkındaki sayfamız için linke tıklayabilirsiniz.

Beklenmeyen bir hata oluştu sorunu

Çıkış yapmak istediğinizde (özellikle akşam yoğun saatlerde) “beklenmeyen bir hata oluştu” uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorun altyapı ile ilgilidir. Yinede kullandığınız cihazdan kaynaklanmadığına emin olmak için güncel bir tarayıcı ile kablosuz erişim noktasına (access point) mümkün olduğunca yakın bir yerden çıkış yapmayı deneyebilirsiniz.

Başka bir sorunuz mu var?

Aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak KYK wifi çıkış yapma ve diğer hatalar ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz. Yorum bölümünde KYK Wifi ile ilgili pek çok sorunun cevabı mevcut. Burada anlatılanlar dışında kalan KYK Portal hakkında sorunuz veya sorunlarınız varsa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Sorununuzun çözümü hakkında yardımcı olabiliriz.
Yayınlanma Tarihi: 21/09/2013
Güncelleme Tarihi: 12/08/2018

KYK Portal Giriş / Çıkış ve Doğrulama Sayfası

159
Portal KYK Giriş - Çıkış Sorunları ve Doğrulama Sayfası KYK Portal
Portal KYK Giriş - Çıkış Sorunları ve Doğrulama Sayfası KYK Portal

Daha önce Portal KYK ile ilgili bilgilerimizi ve uyarılarımızı KYK wifi çıkış başlıklı yazımızda paylaşmıştık. Ancak hala Portal KYK ile ilgili pek çok soru geliyor. Özellikle Portal KYK çıkış yapmak ve doğrulama sayfası açılmaması ile ilgili sorular çok kez tekrarlanıyor. Bu sebeple KYK Portal ile ilgili sıkça sorulan soruları bu başlık altında cevaplandıracağız.

Portal KYK interneti ile ilgili çeşitli sorunlar mevcut. KYK Portal’ a giriş yapmak ve çıkış yapmak bu sorunların başında geliyor. Ayrıca doğrulama sayfası açılmaması da yine sıkça karşılaşılan sorunlardan biri. Bu sebeple aşağıdaki paylaştığımız sorular ve cevaplarının size yardımcı olmasını ümit ediyoruz.

DİKKAT: Kablosuz internet altyapısında yapılan iyileştirme çalışmaları sonucunda doğrulama sayfası adresi değişmiştir. Yeni adres wifi.kyk.gov.tr ‘dir. Giriş ve çıkış yaparken karşılaşılan sorunları gidermek üzere bu değişiklik gerçekleştirilmiştir.

Portal KYK Doğrulama Sayfası Açılmıyor

Portal KYK doğrulama sayfası adresi wifi.kyk.gov.tr ‘dir. Doğrulama sayfası KYK Wifi’ ye bağlandıktan sonra kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak için için kullanılır. Eğer doğrulama sayfası açılmıyor ile güncel bir tarayıcı kullandığınızdan emin olun, bunun için Google Chrome‘ un son sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim. Yinede doğrulama sayfası açılmıyorsa cihazınızın wifi aygıtı ile ilgili probleminiz olabilir. Ayrıca mobil bir cihazdan KYK Portal’ a giriş yapmak istiyorsanız 3G’ yi kapatmayı unutmayın.

KYK Portal Giriş Yapamıyorum

Giriş yapamamanızın pek çok sebebi olabilir. Öncelikle (mobil cihazsa) 3G’ yi kapatın. Güncel bir internet tarayıcı kullanın. Cihazınızın wifi aygıtının doğru çalıştığından (ve sürücüsünün yüklü olduğundan) emin olun. Akşam saatleri gibi Portal KYK‘ nın yoğun kullanıldığı saatlerde internet dağıtıcı cihaza (access point) yeterince yakın mesafede kullanmaya çalışın. Yukarıda adresini verdiğimiz (wifi.kyk.gov.tr) doğrulama sayfası ile giriş yapmak için önünüzde başka bir sorun kalmamış olmalı.

KYK Portal Çıkış Yapamıyorum

Wifi KYK’ dan çıkış yapamamanızın da yine pek çok sebebi olabilir. Öncelikle çıkış yapmak için wifi.kyk.gov.tr adresini kullanmanız gerekir. Çıkış yapmadan önce wifi aygıtını (sonra tekrar açsanız bile) kapatmanız, 3G’ yi açmanız Portal KYK çıkış yapma sorununa yol açabilir. Çünkü KYK Wifi’ ye bağlandığınızda cihazınıza bir IP adresi atanır ve wifi’ yi kapatıp açmak, 3G’ yi açmak gibi davranışlar IP adresinizin değişmesine neden olur.

Portal KYK Giriş - Çıkış Sorunları ve Doğrulama Sayfası KYK Portal
Portal KYK Giriş – Çıkış Sorunları ve Doğrulama Sayfası

Bu sorun yaşandığında çıkış yapmak içinde giriş yapmak için de 4 saat gibi bir süre beklemeniz gerekir. KYK Portal giriş bilgilerinizi 4 saat gibi bir süre için kayıt eder ve bu sürenin sonunda oturumunuzu sonlandırır. Çıkış yapmak ve tekrar giriş yapmak için bu sürenin geçmesini beklemekten başka yapabileceğiniz birşey malesef yok.

Portal KYK Maksimum Giriş Hakkınız Doldu Hatası

“Giriş başarısız: Maksimum giriş hakkınız doldu. Aynı anda birden fazla cihazla giriş yapılamamaktadır.”  gibi bir hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey bir başkasının (arkadaşınız olabilir) sizin bilgileriniz ile KYK Portal‘ a giriş yapmadığından emin olmak. Emin değilseniz idareye başvurup şifrenizi yenileyin.

Bu hataya sebep olabilecek bir diğer neden de KYK Portal‘ ı kullandığınız süre içinde IP adresinizin değişmesi (3G, wifiyi kapatıp açmak, vpn kullanmak) olabilir. Bu hata ile karşılaştığınızda yukarıda bahsettiğimiz 4 saatlik süreyi beklemeniz gerekir. Eğer bu süre sonunda sorun kendiliğinden düzelmez ise idareye başvurmanız gerekir.

Tarayıcınızın geçmişini silmeniz KYK Portal’ dan çıkış yapmak olmadığını hatırlatmakta fayda var. Giriş yaptığınızda bununla ilgili kayıtlar sizin bilgisayarınızda tutulmaz, dolayısı ile başka bir cihazla giriş yapmaya çalıştığınızda bu hata ile karşılaşırsınız.

Portal KYK Wifi Şifresini Unuttum

Portal KYK Wifi şifresini unuttuysanız idareye başvurabilirsiniz. Şifrenizi sıfırlamalarını ve size yeni şifreyi vermelerini isteyebilirsiniz. KYK wifi şifre hatırlatma özelliği malesef yok. Bunun için böyle bir yok izleyerek unuttuğunuz şifreyi yenileyebilirsiniz.

Sorunuza yanıt bulamadınız mı?

Aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak bize KYK Wifi ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Portal KYK çıkış yapma, giriş yapma ve doğrulama sayfası hakkında sıkça sorulan sorulara cevap vermeye çalıştık. Pek çok sorunun çözümü aşağıdaki yorum bölümünde mevcut. Eğer bunların dışında sorunlarla karşılaşırsanız yorum bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca bu sayfayı Facebook’ ta paylaşarak arkadaşlarınızın da sorunlarını çözmelerine yardımcı olabilirsiniz.
Yayınlanma Tarihi: 17/02/2014 
Güncelleme Tarihi: 12/08/2018

Wifi KYK Doğrulama Sayfası Yenilendi

41
Wifi KYK Doğrulama Sayfası Yenilendi
Wifi KYK Doğrulama Sayfası Yenilendi

Wifi KYK doğrulama sayfası yenilendi ancak sorunlar hala devam ediyor. wifi.kyk.gov.tr adresine taşınan doğrulama sayfası sonrası ortaya yeni sorunlar çıktı ve bazı eski sorunlar da devam etmekte.

Daha önce KYK Çıkış ve KYK Portal Giriş başlıklı yazılarımızda çeşitli sorunların çözümlerini paylaşmıştık. Bu makalemizde ise güncellemeden sonra yaşanan sorunlara yer vereceğiz.

Beklenmeyen Bir Hata Oluştu Uyarısı

Giriş yaparken yada çıkış yapmak istediğinizde “beklenmeyen bir hata oluştu” uyarısı ile karşılaşılıyor. Bu yenilenen altyapı ile sıkça karşılaşılan bir durum. Özellikle Wifi KYK’ nın yoğun kullanıldığı saatlerde yapılan işlemlerde bu hata ile karşılaşmanız olası.

Genel olarak bu sorunun bir çözümü yok. Ancak kontrol etmeniz gereken 1-2 nokta var. Öncelikle cep telefonu yada bilgisayarda kullandığınız tarayıcının güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Güncel bir Google Chrome ile WifiKYK ‘da daha az sorunla karşılaşırsınız.

Diğer bir konu ise kablosuz erişim noktasına olan mesafeniz. Yoğunluktan kaynaklanan sinyal zayıflamasından etkileniyor olabilirsiniz. Bunun için bu hatayla karşılaştığınızda kablosuz erişim noktasının (access point) mümkün olduğunca yakınına gidip yapmak istediğiniz işlemi tekrar etmelisiniz.

Wifi KYK Kullanıcı Adı / Şifre Hatalı Uyarısı

Yeni doğrulama sayfasına (https://wifi.kyk.gov.tr) geçildikten sonra bu sorun sıkça yaşanır oldu. Kullanıcı adı ve şifre doğru olduğu halde bu uyarı ile karşılaşan pek çok kullanıcı mevcut. Bu sorunun asıl kaynağının ne olduğunu bilmediğimiz için kesin bir çözüm önerimiz yok. Yinede deneyebileceğiniz bir yöntem olarak, idareye başvurup şifrenizin yenilenmesini talep edebilirsiniz.

Wifi KYK Doğrulama Sayfası Açılmaması

Wifi KYK doğrulama sayfasının açılmaması yoğun saatlerde sıkça yaşanan bir diğer problem. Bu problemin 2 kaynağı olduğunu düşünüyorum. 1 zayıflayan kablosuz sinyal, 2 sistemin yoğunluğundan kaynaklı sayfanın yüklenememesi. KYK wifi çıkış yapma sayfasına ulaşmak için wifi.kyk.gov.tr adresine tıklayın!

Bu sorunu yaşamamak için sağlıklı bir şekilde wifi kyk ağına bağlandığınıza emin olmalısınız. Bunun için cihazınızın doğru bir şekilde IP adresi aldığını kontrol edin. Wifi KYK IP adresleri genellikle 81 ile başlar. Unutmayın, KYK Wifi ağı dışında (Örneğin 3G ile) doğrulama sayfası açılmaz.

Wifi KYK Kullanıcı Aktif Değil Hatası

KYK Portal sistemine giriş yapmaya çalıştığınızda karşılaştığınız kullanıcı aktif değil hatasının çeşitli sebepleri var. Daha önce KYK portalı sorunsuz kullanıyorken bu hata ile karşılaşmaya başladıysanız, aylık kullanım kotasını doldurmuş olabilirsiniz. İdareye başvurup hesabınızın aktifleştirilmesini isteyebilirsiniz. Hesabınızın yeniden aktifleşmesi ay sonunu bulabilir.

KYK yurtlarına yeni kayıt olduysanız ve e-devlet üzerinden şifre oluşturduğunuz halde “kullanıcı aktif değil” hatası ile karşılaşıyorsanız e-devlet üzerinden yaptığınız işlemlerle ilgili bir sorun çıkmış olabilir. Öncelikle bunu kontrol edin. Bu işlemlerden eminseniz ve 1-2 gün geçtiği halde hala giriş yapamıyorsanız idareye başvurup hesabınızın açılmadığını iletin.

Wifi KYK Oturum Açma

Wifi KYK oturum açma ve giriş yapma aynı işlemdir. Eğer giriş ekranında kullanıcı adınız (TCKN) ve şifreniz ile giriş başarılı bir şekilde giriş yaparsanız kyk wifi oturum açma işlemini yapmış olursunuz.

wifi.kyk.gov.tr Giriş Sertifikanızı Kabul Etmedi Hatası

Bir siteye giriş yaparken “giriş sertifikanızı kabul etmedi” hatası ile karşılaşmanızın temel sebebi kullandığınız cihazın tarih ve saat bilgilerinin yanlış olmasıdır. Özellikle yaz/kış saati karmaşasından sonra sıkça karşılaşılan bir hatadır. wifi.kyk.gov.tr giriş sertifikanızı kabul etmedi hatası ile karşılaştığınızda cihazınızın tarih ve saat ayarlarını düzeltin ve cihazı yeniden başlatıp wifi kyk gov tr üzerinden giriş yapın.

Ayrıca DNS değiştirmek, VPN programları kullanmak wifi kyk’ da sorun yaşamanıza sebep olur. Mobil cihazsa 3G bağlantısının açık olması yine wifi kyk ağında sorunlara yol açar.

Wifi KYK ile ilgili sorunlarınıza çözüm olmasını umduğum makalenin sonuna geldik. Bu sayfada anlatılanlar dışında karşılaştığınız bir sorun varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.
Yayınlanma Tarihi: 26/12/2015
Güncelleme Tarihi: 07/08/2018

Binance Kullanımı ve Üyelik

0
Binance Kullanımı ve Üyelik
Binance Kullanımı ve Üyelik

Eğer hala kripto para dünyasına giriş yapmadıysanız çok büyük bir kaybınız bulunmadığını belirtmek isteriz. Başlıkta da belirttiğimiz gibi konumuz en büyük kripto para borsası olan Binance kullanımı ve üyelik açma işlemleri. Bitcoinin hızlı yükselişi ve Aralık 2017 zirvesinden sonra yaşadığı hızlı düşüşün ardından hem Bitcoin hem de diğer kripto paralar sıkça sorgulanmaya başlanmış, bazı ülkelerin kripto para borsalarına getirdiği erişim engeli, hem alım hem satım tarafında işlem yapılabilen borsaların ve Bitcoin ETFlerinin de hayatımıza girmesiyle düşüş daha da hızlanmıştı.

Kendini tekrar toparlamaya başladığı şu günlerde Bitcoin ve altcoinlerde işlem yapmak istiyor ve bir Binance hesabı oluşturmak istiyorsanız gelin işlemlerin adımlarını beraber inceleyelim.

Binance Üyelik Açma

Üyeliğin ilk aşamasında sizden ad, soyad, e-mail, şifre gibi tüm üyeliklerde gerekli bilgiler talep ediliyor. Hesabınızı daha güvenli hale getirmek için Google Authenticator kullanabilirsiniz. Daha sonraki aşamada ise A4 kağıda el yazısı ile İngilizce olarak Binance’e üye olmak istediğinizi belirten yazı ile kimlik belgeniz de gözükecek şekilde bir selfie yüklemeniz gerekiyor. Üyelik onayı bir hafta kadar sürebiliyor.

Binance Kullanımı ve Bitcoin Göndermek

Üyeliğinizin onaylandığına dair mail aldıktan sonra artık altcoinlerde işlem yapmaya başlayabilirsiniz demektir. Binance’e doğrudan para yatırılamadığından Türkiye’ de faaliyet gösteren Bitcoin Borsaları aracılığı ile almış olduğunuz Bitcoin’i göndermeniz gerekiyor. Binance hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan açılır menüden Deposits seçeneğine gelin. Burada yer alan kripto paralar arasında Bitcoin’i (BTC) seçin. Karşınıza size ait BTC Deposit Address çıkacak. Bu adresi kopyalayarak Türkiye’ den işlem yaptığınız borsada BTC gönderme adımındaki gönderilecek adres kısmına yapıştırın. Hepsi bu kadar. En fazla yarım saat içerisinde Bitcoin transferi gerçekleşmiş olacak.

İşlem Yapmaya Başlamak

Transfer etmiş olduğunuz Bitcoin Binance hesabınıza ulaştıktan sonra Exchange menüsü ile altcoinlerde işlem yapmaya başlayabilir, grafikleri inceleyebilir, dilediğiniz fiyata geldiğinde satış yapılması için emir girişi yapabilirsiniz. Bol kazançlar dileriz.

ETH – Ethereum Nedir?

0
ETH - Ethereum Nedir?
ETH - Ethereum Nedir? (ETH Fiyat Analizi ve Ethereum Madenciliği)

Kripto para denince akla ilk gelen tabii ki de Bitcoin ve Ethereum olarak görülmektedir. Piyasalarda başı çeken bu iki kripto para arasından Bitcoin ile ilgili bilgiler vermiştik. Şimdi ise sizlere ETH ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bu vereceğimiz bilgiler sayesinde de yatırım yapma konusunda belli başlı bazı fikirlere sahip olacaksınız. Yatırım yapmak istediğiniz takdirde Ethereum hakkında bilgiler edinmiş donanımı birer birey olacaksınız. Ethereum nedir ve nasıl üretilir gibi sorulara cevap bulacağınız bilgiler ile kendinize bir yol çizecek ve bu yola göre adımlarınızı atacaksınız.

ETH geçtiğimiz yıllarda özellikle artan değeri ile ön plana çıkmış ve dikkatleri de üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu başarının ardından da kısa sürede yatırımcıların gözdesi olmayı başarmıştır. 2013 yılında ilk defa ismini duyurmaya başlasa da kısa sürede aldığı yüksek değerler ile göze çarpmıştır. ETH hem yatırım alanında hem de madencilik ile insanlara güzel paralar kazandırmıştır. Siz de bu konuda buradan edineceğiniz bilgiler ile yatırım yapabilir ve güzel paralar kazanmak adına işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ethereum Madenciliği ile Nasıl ETH Üretebilirim?

Ethereum madenciliği, ETH üzerinden para kazanmak için bir seçenek. Tamamen merkezi bir bankaya ya da bir kuruluş aracı olmasına gerek kalmadan alışveriş ve transferi mümkün kılan bu sistemde madencilik yaparak ETH elde edebilirsiniz. Kuracağınız sistemlerin gücüne bağlı olarak belli bir algoritmayı çözebileceğiniz düzeyde zorluğa göre ETH elde etmek son derece mümkün olmaktadır.

Bitcoin için madencilik yapmak istiyor iseniz işlemci gücünü kullanırken Ethereum için de madencilikte grafik kartlarının gücü kullanılmaktadır. Grafik kartlarından oluşan sistemler ile kolay bir şekilde ETH madenciliği yapabilir ve güzel kazançlar elde edebilirsiniz. ETH madenciliği yapmak gibi bir niyetiniz var ise de doğru grafik kart seçimi yapmanız gerekmektedir. Çünkü tam olarak bu noktada hız, performans ve maliyet oldukça önem taşımaktadır. Tüm bunların yanı sıra Ethereum madenciliği Ethereum değerine göre zorlaşmaktadır. Her ne kadar değer olarak yükselse de zorlukta ona bağlı olarak artmaktadır.

Ethereum Fiyat Analizleri

Piyasa girdiği ilk anlarda uzun bir süre 10 dolar civarında bir fiyat ile boy göstermekte olan bu kripto para birimi geçtiğimiz yıl sonuna doğru inanılmaz bir artış ile 1000 dolar civarında seyretmeye başlamıştır. Yılın ilk ayında ise fiyatı tavan yaparak 1300-1400 dolar aralığında birkaç gün işlem görmüştür. Henüz 2017 yılının son çeyreğinde 200 dolar civarlarında seyreder iken bu sıralar sabit olarak 1000 dolar civarındadır. ETH bu nedenle de yatırımcıların ilgisini oldukça yüksek derecede çekmiştir.

Sizler de madenciliğin yanında bu yatırım seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Binance ya da Bittrex gibi kripto para borsaları üzerinden ETH alabilir ve yatırım için bekletebilirsiniz. Ayrıca kısa vade ve küçük kazanımlar için Ethereum al sat işlemleri yapabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin doğru ve etkili şekilde yapılıyor olması sonucunda kâr elde edebilirsiniz.

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Konu (Tavsiyeler)
Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Konu (Tavsiyeler)

Günümüzde sayıları ve model çeşitliliği hızla artan akıllı telefon piyasasında satın almak üzere bir modele karar vermek oldukça zor. Genel olarak fiyat / performans oranı bizlere bir fikir sağlasa da pek çok kullanıcı için yeterli değildir. Bu sebeple bu makalemizde akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi hazırladık. Yeni bir akıllı telefon almadan önce bu listeyi kontrol etmenizde fayda var.

1) Ekran Çözünürlüğü

Günümüzde akıllı telefon denince elbet aklımıza ilk olarak ekranın son derece teknolojik imkanlarla üretilmiş olması gerekir. Eğer akıllı cihazınızın ekran kalitesi ne kadar yüksek olursa cihazınız sizlere daha şık daha güzel bir görünüşü olacaktır.

Peki bir akıllı telefonunuzun ekran kalitesini nasıl anlayabiliriz.Günümüzde her telefonun PPI (inç paşına düşen piksel sayısı) vardır.Günümüzde son çıkan telefonlarda piksel sayısı ortalama 500-560 arası bir PPI’a tekabül ediyor.İyi bir telefon almak istiyorsanız 440 PPI’ı geçen bir telefon seçmeniz son derece önemlidir.

Şunu da söylemek istiyorum.Bazı akıllı telefon kullanıcıları yüksek değerlere sahip piksel yoğunluğunun telefonun şarj süresini ve batarya ömrünü tükettiğini söylüyor.Şimdiki Iphone,Samsung,LG gibi teknoloji firmarı piksel yoğunluğunu artırdı ve bunu tasarruflu bir şekilde yapmayı başardılar.Yani bu konu hakkında bir sıkıntınız olmasın.

2) Ekran Koruması ve Kasası

Günümüzde bütün akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri cihazın yere düşünce ekranlarında çatlamalar meydana gelmesi.Bu sorunun çözümü telefonun ekranın sağlamlığı.Sizlere çok önemli bir tavsiye vermek istiyorum.Telefon alırken ekranın gorilla glass teknolojisine sahip olmasına dikkat ediniz. Gorilla Glass ekranı düşmeye,darbeye karşı problemlerden korur.

Ayrıca Gorilla Glass’ın bir diğer büyük faydası telefonun çizilmeye karşı dayanıklı olmasıdır.Elbette yaşamımızda telefonumuz cebimizde demir para ve anahtarla beraber kalmıştır.Bu cisimler telefonun ekranını çizer.Gorilla Glass ise çizilmeye karşıdır.Bu koruma şu anda Samsung firmasının ürettiği amiral gemilerinde sık olarak bulunur.

Tabi bir diğer önemli şeyde cihazın kasası.Cihazınızın kasası ne kadar sağlam olursa telefunuz darbeye,düşmeye karşı çerçevelerde kırılma,bürkülme,yamulma olmaz.Tabi cihazın kasasının sağlam olması ekranın çatlamasına,kırılmasına karşı önemli bir avantajdır.Eğer cihazınızın kasası sağlam olmasını istiyorsanız kasası metal,aliminyum olması önemlidir.

3) Suya ve Toza Dayanıklılığı

Aramızda akıllı telefon kullanan kişilerden elbette bazılarının başına suya düşme,toz kaçma gibi büyük sıkıntılar gelmiştir.Ancak günümüz teknoloji bunun önlemini de almış. IP67 sertifikası telefonunuzu suya ve toza karşı korur. IP67 teknolojisine sahip cihazlar 1 metre altında 30 dakika boyunca sorunsuz çalışabilir.Sizlerde akıllı telefon alırken IP67 sertifikası olmasına dikkat ederek rahatça denize,plaja,hamama girebilir,rahatça kumsallarda eğlenebilirsiniz.

4) Batarya Ömrü

Batarya akıllı telefonun olmazsa olmazlarındandır.İyi bir batarya telefonunun ekranın açık kalma süresini uzun tutacaktır.Batarya pilinin kapasitesi çok önemlidir.Ama şunu asla unutmayın.Günümüzdeki bazı bataryalar 3000 mAh’ ı geçmektedir.Ama bu cihazların batarya kalitesi düşüktür.Ancak günümüz teknolojisi batarya kalitesini yükseltecek icatlar yapmayı başarmışlardır. Örneğin dünyaca ünlü firmaların kendilerine özgü batarya teknolojilerine sahiptir.Mesela Iphone’ larda Li-on teknolojisi kullanılır.Bu teknoloji telefonun batarya kalitesini ve telefonun batarya süresini yükseltmektedir.

5) Akıllı Telefonun Kamerası

Özel bir an, özçekim, sevdiğimiz birisiyle fotoğraf,ünlü biri ile çekilen hatıra fotoğrafı,işte bunların hepsini işleten bir özellik;kamera. Cihaz alırken elbette hepimiz fotoğrafın nasıl olacağını merak ederiz.Bunun için akıllı cihaz alırken cihazın 12 megapiksel ve üzeri olması çok önemlidir.

Ayrıca telefonun kamerasının full hd,4K fotoğraf ve video çekmeside önemli bir avantajdır.Bunu daha iyi araştırmanız için sosyal paylaşım sitelerinde bulunan istediğiniz cihazın incelemesini izleyerek karar verebilirsiniz. Ayrıca akıllı cihazların ön kamerasıda kaliteli olması önemlidir.

6) Ram ve Bellek Kapasiteleri

Son olarak en önemli özelliğe geçelim.Hani bizi yöneten beyin nasıl ise akıllı telefonlarında beyni RAM ve bellektir.RAM veri deposudur.RAM’i iyi olan bir cihazın en az 2GB RAM olması gerekir.Cihazın RAM’i ne kadar yüksek olursa telefonun işlevi o kadar yükselecektir.

Bellek ise telefonun ayrı bir beynidir.Bellek depolama kapasitesi demektir.Günümüz teknolojisinde 16 GB bellekten aşağı bir rakam bulunmamaktadır.Çünkü fotoğraf/video çekerken veya indirirken,uygulama indirirken bellek kapasitesi göze alınır.Yani bellek kapasitesi yüksek olan bir cihazın depolama kapasitesi de her zaman yüksek olur.

Daha önce Nokia Tuşlu Telefon Alırken Dikkat başlıklı yazımızda bazı uyarılarda bulunmuştuk. Yeni bir akıllı telefon satın almadan önce bu uyarıları da aklınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

BTC – Bitcoin Nedir?

0
BTC - Bitcoin Nedir? (BTC Nasıl Alınır?Bitcoin Nasıl Üretilir?Altcoin Nedir?)
BTC - Bitcoin Nedir? (BTC Nasıl Alınır?Bitcoin Nasıl Üretilir?Altcoin Nedir?)

Lidyalılar parayı buldu da yadırganmadı mı sanıyorsunuz? Elbetteki günümüzdeki kullandığımız para birimleri bu zamana gelene kadar deyimi yerindeyse neler çekti peki bu yetti mi, hayır? Bitcoin de fiziksel parayı ortadan kaldırmayı rota çiziyor gibi. Tahmin edeceğiniz üzere makalemizin konusu BTC yani Bitcoin nedir?

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin belirli bir merkezi olmayan 3. şahısları, komisyoncuları devreden çıkaran bir nevi uçtan uca şifrelerle en güvenilir transferler yapabileceğiniz ve bu paraların da cüzdanları olan hesaplara aktarabileceğiniz ve hatta para gönderimini dakikalar bile sürmeden gerçekleştiren ( miktarı ne olursa olsun ) aynı zamanda da herhangi bir üçüncü şahıs karıştırmadan bunu yapılmasını sağlayan dijital bir para birimidir. Tüm yapılan bu işlemler sadece bilgisayar ağlarında gerçekleşiyor olması apayrı bir güzelliğidir.

Bitcoin’ in Mazisi nedir ?

Bitcoin olarak adlandırılan dijital para ilk olarak 3 Ocak 2009’da piyasaya çıktı. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlıydı. 22 Temmuz 2013 tarihinde dolaşımdaki bitcoinlerin toplam değeri 1.2 milyar doları gördü. 2014 yılının Haziran aylarında bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine kadar uluaşıldığı bilgisi edildi ve günden güne işlem hacmi ile beraber büyümeye devam ediyor.

Bitcoin’ i Kim Buldu ?

Uzun süredir kimiliği gizli sadece nakamato lakabında biri olduğu biliniyordu. Fakat günümüzde Craig Wright isminde Avustralyalı bir iş adamı bbc de sunduğu teknik verilerle ilk yapılan btc transferinin dijital belgeleriyle kendisinin bulduğunu kanıtlamıştır.Wright gerek arkadaşları gerekse vergilendirme yönünden lakabının arkasındaki kişiyi araştımak için açılan soruşturmalar yüzünden baskı altında hissettiğinden dolayı bu açıklamayı yapıp ve herhangi bir ünvan, şöhret, para istemediğini dile getirip kendisini deyimi yerindeyse kendisini kendi halinde bırakmalarını rica etmiştir.

Btc Nasıl Alınır ?

Diye soracak olursanız btc satış işlemi yapan bir çok aracı borsa sitesi mevcuttur , arama motorlarından bu siteler arasından en güvenilir olanlarını seçip satın alma işlemi yapılabilir tabi herşeyden önce bitcoin cüzdanı yaratmak gereklidir. Bitcoin cüzdanıda aynı sekilde arama motorundan en güvenilir cüzdanı ister masaüstü olarak indirip ister web arayüzü cüzdanı açılabilirsiniz hepsi ücretsizdir.

Bitcoin Nasıl Üretilir – Btc Madenciliği Nedir?

İşte bu apayrı bir konudur sayfalar yetmez bunu anlatmaya kısa geçicem bu yüzden ama gerekli olan tüm bilgileri vermeye çalışacağım öncelikle bitcoin üretimi bilgisayarın yazılan program aracılığıyla bazı algoritmaları çözmesiyle bir blok aşılır her blok aşımında btc üretilir . Peki bu işlemleri kim çözecek Btc ilk zamanlar cpu (işlemci) ile bu matematiksel işlemler çözülebiliyordu fakat her işlem çözümünde bir sonraki işlem daha fazla zor olup btc nin daha zor bulunması için ayarlanmıştır hem bu şekilde değeri artacak hemde ilk zamanlarda 21 milyon sınırda üretilceğinden 21 milyona ulaşımı zor olucaktır.Hatta 2140 senesinde ulaşılacağı söyleniyor.

BTC Nasıl Alınır ? Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin üretmine geçildikçe zorluk arttı ve değerleri yükselmeye başladı ilk çıktığında 3 – 4 dolar olan bitcoin günümüzde 4600 doları gördü ve zamanla cpu lar bu işlemleri çözmekte zorlanmaya başladılar 2 ayda 1 btc çıkmaz olduki hemen yeni çare bulmaya metod geliştirilip ekran kartlarının gpu ları ile işlem çözmüne yola çıkıldı ve tekrardan hızını arttıran üretim iş adamlarının dahi gözlerine batar oldu şirketler açıldı sadece bu işi yapan fabrika kiralayıp ekran kartlarıyla üretime geçen tesisler olduğu görüldü.

Fakat btc üretiminde gpu larda bir yerde yetmemeye başlayınca sadece bu işlemi yapmak için özel tasarlarnmış makinalar üretilmeye başlandı ve şuan bu makinalara sahip büyük firmalarca devam ediliyor bu işi küçük çapta yapan kimse kalmadı derken altcoin devreye girdi büyük balıklak küçük balıkları yemeye devam ediyor ama kim en çok yerse o büyük balık olcak mantığıyla günümüzde 700 1500 arası btc benzeri altcoinlere yönelip madenciliğine başlanmıştır . Bu işin sonunun nereye varacağını kimse bilmiyor işin aslı.

Altcoin

Bitcoin mantığıyla çalışan bitcoinden sonra benzeri şekilde piyasaya çıkmış diğer sanal para birimleridir. Bunlar arasında en dikkat çeken Etherium coin dir.Günümüzde etherium con microsoft şirketiyle anlaşma yaparak adını duyurmuştur.

Peki asla BTC üretemez miyiz ?

Evet btc havuz sistemleriyle (mining Pool ) üretebiliriz. Havuz sistemi birçok kazım işlemi yapan makineların yani madencileri bir havuzda toplayıp dağıtımlarını sağlayan sistemdir. Altcoin varken bunu yapan var mıdır orasını bilemem çünkü btc değeri ne düşmek biliyor ne durmak aynı şekilde zorluk seviyesi artıyor.

Zorluk seviyesi demişken günümüzdeki zorluk seviyesini öğrenmek için arama motoruna İngilizce şekilde aratarak bulmak gayet kolay olacaktır. Madencilik ilk başta yazdığım gibi geniş çaplı bir konudur bunu burada bitirelim.

Yapay Zeka Nedir?

0
Yapay Zeka Nedir? (Yapay Zekanın Önemi ve Kötü Tarafları Nelerdir?)
Yapay Zeka Nedir? (Yapay Zekanın Önemi ve Kötü Tarafları Nelerdir?)

Makalemizin konusu yapay zeka nedir? Kısaca cevaplayacak olursak yapay zeka, canlı olmayan bir yazılım veya bir makinenin tıpkı canlılar gibi davranabilme becerisidir. Çeşitli canlıların hareketleri ve davranışları örnek alınarak ortaya çıkar ve makinelerin insanlar tarafından verilen komutları çözmek için daha rasyonel bir algoritma geliştirmesini sağlar.

Yapay Zeka Çalışma Şekli

Yapay zekanın çalışma şekli canlılardan örnek alındığı için gelişmesi de canlı gibi olacaktır. Burada tıpkı insanlar ve hayvanlar gibi düşünme, öğrenme ve karar verme mekanizması hedeflenmiştir. Bu sayede insan gibi tembel olmayan bilgisayar ve makineler aynı zamanda kendini duraksamadan geliştirecek ve bu zamana kadar atılmış her bir teknoloji adımına göre onlarca kat hızlı bir şekilde kendini geliştirecektir.

Farkları

Unutmayalım ki yapay zeka yazılımla oluşturulmuş makine ve bilgisayarlar içindir buda demek oluyor ki bilgisayara her adım öğretildiği takdirde hata riski sıfıra yakın. Aynı zamanda insanların bizzat yapamayacağı görevleri yapay zeka sayesinde makinelere yaptırabiliriz. Örneğin: Okyanusların ve dünyanın en derin yerlerine keşif görevleri için yapay zeka algoritması kullanılmış robotlar gönderilebilir ve binlerce yıllık sırlar çözülebilir. Hatta uzayın umulmadık yerlerine bile keşif görevleri yapabilir ve yaşam olma ihtimali bulunan gezegenleri keşfedebilirler.

Önemi

Günümüz teknolojisinde yapay zekanın önemi henüz farkedilmemiş olabilir ama insanlığın soyunu bunun kurtaracağı düşünülüyor. Şöyle ki: Uzun yıllar sonra dünyada nüfusun arttığı ve kaynakların tükendiği bir zamanda yapay zeka ile çalışan ve düşünebilen uzay araçlarının galaksileri gezip yaşama elverişli bir gezegen bulduktan sonra oranın ortamına göre daha önce dondurulan ve gemiye yüklenen insanları bu şekilde gezegenlere taşıyabilir ve insan ırkı bütün evrene yayılabilir. Günümüzde ise tıp ve teknoloji alanındaki tüm bilinmezlerin perdesi kalkabilir ve insanoğlu çok büyük bir ilerlemeye imza atılabilir.

Zorlukları ve Kötü Tarafları

Yapay zeka muhtemelen en azından gelişme aşamasında çok maliyetli ve yapımı zor olacaktır. Bunun dışında bakımı ve tamiri de aynı şekilde zor olacaktır. Makineler veri depoladığında ise bunları tıpkı insan beyni gibi süzüp önemli ve önemsiz verileri anlaması zor olacaktır. Bunların yanı sıra kendi kendine öğrenebilen ve gelişebilen bir sistem olduğundan bir yandan insanların umudu bir yandan ise insanların kabusu olarak gözüküyor çünkü yapay zeka kendini geliştirdiğinde bunun nereye varabileceği henüz bilinmiyor ve insanların hayatını tehlikeye atabileceği de öngörülüyor.

Asp.net MVC Partial View Kullanımı

0

Makalemizin konusu Asp.net MVC Partial View kullanımı. Ayrıca Asp.net MVC RenderAction kullanımını örnek bir uygulama üzerinden anlatacağız. Asp.net MVC partial view kullanımı konusu ile ilgili olarak daha önce yayınladığımız Asp.net MVC Layout makalesini de incelemenizi tavsiye ederim.

Asp.net MVC Partial View kullanımı, büyük web projelerinde arayüzü yönetmek için başvurabileceğiniz yöntemlerden birisidir. Layout ile sayfaların genel iskeletini oluşturup daha optimal bir arayüz elde ederken, Partial View kullanımı ile arayüzü modüler bir hale getirebilirsiniz. Örneğin sitenizde yayınladığınız reklamları daha kolay bir şekilde diğer dosyalardan ve _Layout.cshtml dosyasından bağımsız bir şekilde yönetebilirsiniz.

Asp.net MVC Partial View Kullanım Örneği

Kısaca açıklamaya çalıştığımız ve örnek kullanım senaryolarından bahsettiğimiz partial viewı basit bir örnek üzerinden kodlayalım. Bunun için layout kullanımını anlattığımız makaledeki proje dosyası ile çalışacağız. Bu projedeki ana menüyü modüler bir hale getirmek için harici bir dosyaya taşıyıp Partial View oluşturalım ve RenderAction ile sayfada görüntüleyelim.

Öncelikle projemize PartialController isminde yeni bir controller ekleyelim. İsmi hiç önemli değil. Açılan dosyamızın “Index” metodunun adını “Menu” olarak değiştirelim geri döndürdüğü değeri PartialView olarak güncelleyelim. Daha sonra bu metod içerisinde sağ tıklayarak bu metoda bağlı view ekleyelim.

Daha önce menü kısmını _Layout sayfamıza yerleştirmiştik. Şimdi bu dosyayı açıp <div class="masthead"> ile başlayan üst kısmı kesip yerine @{Html.RenderAction("Menu", "Partial");} yazıyoruz. Yani menümüz burada görünecek, ama aslında “Menu” isimli view dosyasından gelecek. Bu view da aslında PartialController dosyasından geliyor. Kestiğimiz html kodlarını da Menu.cshtml dosyasına yapıştırıyoruz.

Bu aşamaya kadar yaptıklarımızdan PartialController.cs dosyamızın içeriği aşağıdaki gibi olacak.

Menu.cshtml dosyamızın içeriği de aşağıdaki örnekteki gibi olacak.

_Layout.cshtml dosyamızın içerik kısmı da aşağıdaki gibi.

Asp.net MVC Partial View kullanımı hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Partial View proje dosyasını indirmek için linke tıklayabilirsiniz. Konu hakkındaki soru ve karşılaştığınız sorunları aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

İÇERİKLER