Programlama Öğrenmek İstiyorum
Programlama Öğrenmek İstiyorum

Bu makalemiz programlama öğrenmek istiyorum ancak nereden başlamalıyım bilmiyorum diyenler için hazırlandı. Programlama dillerinin kullanım alanlarını, nereden ve nasıl başlamak gerektiğini anlatacağımız bu makalede yeni başlayanlar için tavsiyelere de değineceğiz.

Programlama öğrenmek istiyorum ama?

Araştırma yapmaya yeni şeyler öğrenmeye meraklısınız. Bilgisayar başında her gün saatler geçirmeyi göze alıyorsunuz ve yazılım geliştirme hayalinizdeki meslek. O zaman öncelikle karar vermeniz gereken konu hangi dili öğreneceğiniz değil, bir programlama dili öğrendiğinizde ne tür ürünler üretmek istediğiniz.

Hemen her programlama dili ile yapabilecekleriniz çok geniş bir yelpazeye sahip ancak yinede örneğin PHP ile mobil uygulama geliştiremezsiniz. Web siteleri mi, masaüstü yazılımları mı, mobil uygulamalar mı (seçenekler çoğaltılabilir) geliştireceğinize karar vermeniz bu işin ilk adımı. Aşağıda karar vermenize yardımcı olacak birkaç açıklama bulunuyor.

Web geliştirici olmak için öğrenebileceğiniz en popüler dil PHP’ dir. Ayrıca daha önce anlattığımız Asp.net web uygulamaları geliştirmek için güçlü bir alternatiftir.

Masaüstü yazılımlar için C# dili popüler bir dildir. Yine daha önce geniş bir tanıtımına yer verdiğimiz Java dili masaüstü yazılımlar (ve Android uygulamaları) geliştirmek için önemli ve güçlü bir alternatif.

Eğer hayaliniz mobil uygulama geliştirmekse burada karar vermeniz gereken bir başka konu ortaya çıkıyor. Hangi platforma (Android, IOS, Windows Phone) uygulama geliştirmek istediğiniz. Yeni başlayan biri için tümü diye bir seçenek tabiki çok zor. Android uygulamaları geliştirmek istiyorsanız ilk alternatifiniz Java. Iphone yada Ipad uygulamaları geliştirmek için Objective-C yada Swift öğrenmeniz gerekiyor. Windows Phone için de C# öğrenmek gerek. Tabi ki bu dilleri öğrenmek mobil uygulama geliştirmek için her şeyi karşılamaz, çünkü platforma özgü pek çok gereklilik de mobil uygulama geliştirme sürecinde karşınıza çıkacaktır.

En çok kazandıran programlama dilleri hangileri?
En çok kazandıran programlama dilleri hangileri?

Karar vermenize yardımcı olacağını düşündüğüm bu görsel Webrazzi‘ de yayınlanan “En çok kazandıran programlama dilleri hangileri?” başlıklı haberden.

Yeni başlayanlara tavsiyeler

Ne tür yazılımlar geliştirmeye karar verdiniz. Bu yazılımları geliştirmek için hangi dili kullanacağınıza (yani öğreneceğinize) karar verdiniz. Bundan sonra önünüzde bir çok yol var. İlk alternatif öğrenmek istediğiniz programlama öğrenmek için bir kursa katılmak olabilir. İyi araştırıp, daha önce katılmış olanlardan görüşlerini alarak karar vereceğiniz bir kurs faydalı olabilir.

Programlama öğrenme sürecinde her zaman başvurabileceğiniz en az bir kitabınızın olması çok önemli. Mümkünse daha fazla kitap temin edin ve içerisindeki uygulamaları ile birlikte bu kitapları bitirin.

İnternette programlama öğrenmek için pek çok ücretsiz kaynak var. Erişebileceğiniz blog yazıları, ücretsiz e-kitaplar, ücretsiz yayınlanan video anlatımlar özellikle yeni başlayan seviyesi için bolca mevcut. Youtube’ da programlama eğitimi veren yüzlerce video ders yayınlanmış.

Öğrenmek istediğiniz programlama dilinde uzmanlaşmış kişiler, forumlar ve bloglar bulun. Blog yazılarını eski olandan başlamak kaydı ile okuyun. Forumlarda açılan konuları takip edin.

Pek çok kişiye göre programlama öğrenmenin ilk adımı İngilizce öğrenmek. İlk adım olmasa da İngilizce bilmek yazılım geliştiriciler için oldukça önemli. Eğer İngilizce bilginiz yeterli değilse, programlamada kendinizi geliştirdikçe İngilizce bilmenin bir gereklilik olduğunu fark edeceksiniz.

Programlama öğrenme konusunda bir miktar ilerleyince muhakkak bir proje geliştirmeye başlayın. Proje üzerinde çalışmak öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz ve sizi yeni şeyler öğrenmeye teşvik edecek önemli bir unsur. Projenin fikrine, kapsamına siz karar verin ve bitirmek için gereken çabayı gösterin.

Programlama öğrenmek isteyenler için kişisel görüşlerime ve tavsiyelere yer verdiğim bu makalenin sonuna geldik, bu konu hakkında sormak istediklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz