C# Breakpoint Kullanımı
C# Breakpoint Kullanımı

C# breakpoint kullanımı hakkında kısa bir bilgi vereceğiz. C# ile program geliştirirken karşılaşılan hataları çözmek, programın yaşam süresi içerisinde nesnelerin aldığı özellikleri, değişkenlerin anlık değerlerini görmek için breakpoint kullanılır. Olağan dışı davranışları, hataları gidermek için de breakpoint olmazsa olmaz araçtır.

Breakpoint kullanarak kodlarımız arasında satır satır ilerler ve programın yaşam süresi içerisindeki olayları görebiliriz.

Ayrıca programlama öğrenmeye yeni başladıysanız breakpoint çok işinize yarayacak bir araçtır. Örneğin c# döngüler konusunu anlamakta güçlük çekiyorsanız breakpoint kullanmak size yardımcı olabilir. Breakpoint ile adım adım ilerleyerek yazdığınız kodların çalışma anı ile ilgili bilgileri görebilirsiniz. Döngünün dönme olayını görerek anlamanız daha kolaydır.

Breakpoint Kullanımı

Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi 16. satırın yanına tıklayarak bir breakpoint koyduk. Daha sonra programımızı çalıştırdık ve programımız 16. satırda duraksadı. Bundan sonra yukarıdaki menüyü kullanarak programımızda sonraki satırlara ilerleyebiliriz. Her bir satırda aşağıdaki pencerede değişkenlerimizin o anki değerini gözlemleyebiliriz. Bir döngüye breakpoint koyup adım adım ilerlediğinizde döngünün nasıl çalıştığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

C# Breakpoint Kullanımı
C# Breakpoint Kullanımı

Breakpoint kullanımı için örnek videoyu izleyebilirsiniz.

Videoda gösterdiğimiz işlem adımları şöyle;

  1. C# ile Console Applicaton oluşturduk.
  2. Uygulamanın Main classı içerisinde aylar isminde bir dizi tanımladık
  3. Foreach döngüsünü aylar ismindeki dizinin elemanları üzerinde dönecek şekilde tanımladık.
  4. Döngümüzün ilk satırına breakpoint ekledik.
  5. Debug Toolbarı yardımı ile (kısayolu F11) satır satır ilerledik.
  6. Bu işlemlere devam ederken “Locals” penceresindeki değişiklikleri gözlemledik.

Makalemizin sonuna geldik. Karşılaştığınız sorunları yada sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz