Visual Studio 2013 Yenilikleri
Visual Studio 2013 Yenilikleri - Logo

Geçtiğimiz hafta duyurulan Visual Studio 2013 yenilikleri hakkında bilgiler içeren bu yazı ilerleyen zamanda diğer yeniliklerle güncellenecektir. Hatırlatmakta yarar var Visual Studio 2013 RC (Release Condidate) yani aday sürümdür. Kararlı sürümün 2014’ te bekleniyor.

Visual Studio 2013 Yenilikleri

Visual Studio 2013 yenilikleri arasında en görünür olanı eklenen yeni renk düzeni. Visual Studio’ un bir önceki sürümü olan 2012’ de “Light” ve “Dark” olan iki alternatifli renk düzenine yeni sürümde “Blue” alternatifi eklendi.

Yeni Visual Studio sürümlerinde Windows Azure ve Office 365 ile Cloud (bulut) teknolojisi ile çalışacak ofis uygulamaları geliştirmek mümkün.

Ekip halinde uygulama geliştirmeye olanak tanıyan Team Foundation Server 2013 RC sürümünde hataları, kullanıcı davranışlarını vb. verileri görselleştirmek için yeni grafik özellikleri geldi.

Web geliştiriciler içinde yenilikler sunan Visual Studio 2013, MVC 5 ve Web API 2 sürümlerini barındırıyor. Browser Link API’ deki yenilikler veSignalR 2 web geliştiriciler için yeni özellikler. Buna paralel olarak proje şablonlarında da yenilikler mevcur.

Visual Studio 2013 Yenilikleri
Visual Studio 2013 Yenilikleri – Start Page Ekran Görüntüsü

Microsoft’ un JavaScript geliştirme aracı olan TypeScript, Visual Studio 2013 yenilikleri arasında yerini aldı. TypeScript, JavaScript geliştirmek için güçlü yenilikleri ve kod yazma anında hata bildirimi, IntelliSense gibi özellikleri destekliyor.

Yeni sürümde referans edilen kodun ön izlenmesine olanak sağlayan Peek Definition isimli yeni bir özellik mevcut. Peek Definition ile referans edilen kodlarda düzenleme yapmak ve hata gidermek mümkün.

Diğer bir Visual Studio 2013 yeniliği ise CodeLens. Bu yeni özellik Visual Basic ve Visual C# içerisinde kaynak kontrolünde güncel değişiklikler ve referans sayısı gibi bilgiler sağlıyor.

NuGet Paket Yöneticisi içerisine SonaType ile lisans verileri sağlayan güncelleme mevcut. Visual Studio NuGet eklentisi ve Nuget galerisinde bu yenilik kullanılabilir.

Visual C++ için 11 yeni özellik Visual Studio 2013 yenilikleri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz