Microsoft .Net nedir sorusuna cevap vereceğimiz bu konuda aynı zamanda Microsoft .Net (dot net) hangi dilleri destekler ve .net ne işe yarar gibi ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz.

.Net Nedir?

.Net Microsoft’ un, programlama dilinden ve çalıştırılacak sistemden bağımsız olarak uygulama geliştirmeyi amaçlayan platformudur. Bir programlama dili değildir, aksine pek çok programlama dili ile uygulama geliştirmeye imkan tanıyan bir ortamdır.
Eğer bir uygulama geliştirmeyecekseniz bu platform sizin için arka planda çalışan basit bir araçtır. Eğer uygulama geliştirecekseniz, platformun desteklediği programlama dillerinden birisi ile Visual Studio kullanarak güçlü programlar veya web uygulamaları geliştirebilirsiniz.

.Net Ne İşe Yarar?

Microsoft’ un uygulama geliştirme platformunda farklı türlerde ve farklı programlama dilleri kullanılarak uygulama geliştirilebilir. Örneğin, Windows üzerine çalışacak programlar, Windows Phone işletim sistemli (WP7,WP8) akıllı cihazlar için mobil uygulamalar ve web uygulamaları geliştirmek mümkündür.

  • Windows Uygulamaları,
  • Windows Phone Uygulamaları,
  • Web Uygulamaları (ASP.Net),
  • SharePoint web uygulamaları,
  • Silverlight web uygulamaları,
  • Windows Azure ile cloud uygulamaları,
  • MS Office için eklentiler,
  • Veri tabanı uygulamaları geliştirilebilir.

.Net’ in desteklediği Programlama Dilleri

Microsoft .Net temel olarak C#, Visual Basic, Visual C++ ve Visual F# dillerini destekler. Bir çok kaynakta bu platformun programlama dilleri “.net” ve “visual” ekleri ile anılır, örneğin “Visual C# .Net”.

.Net platformunda kod derleme süreci görsel anlatımı
Kod Derleme Süreci

.Net Bileşenleri

.Net platformunda yazdığınız bir uygulama dilden ve platformdan bağımsızdır. Peki ama nasıl? Bu noktada platformun bileşenleri önemlidir. Yeni başlayanlar için oldukça karmaşık görünen platformda bir çok bileşen bulunur.

Örneğin C# ile yazdığınız bir kod derleyici ile ortak dil altyapısına (Common Language Infrastructure-CLI) uyarlanır. Buradan sonra ortak ara dil derleyicisi (Common Intermediate Language-CIL) kodu platforma uygun dile dönüştürmek üzere ortak dil çalışma zamanı derleyicisine (Common Language Runtime-CLR)  gönderir. CLR’ in işlevi CIL tarafından gönderilen kodu makine diline dönüştürmektir. Böylece C# (yada diğer platform dilleri ile) yazılan kod derlenmiş ve çalıştırılabilir hale getirilmiş olur.

4 YORUMLAR

  1. Merhabalar. Ben kyk internetinde oturum açtım. Interneti kullanırken bi anda internet gitti . Wifi yı kapatıp tekrar açtığımda internet kullanılamıyor dedi. Yaklaşık 6 saattir boyle. Ağda oturum acın falan da gelmiyor. Sadece ‘internet kullanılamıyor.’ Kyk internetinin kotası falan var da kotayi astigim için mi böyle ya da neden olabilir ? Ne yapabilirim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz