Asp.net Sık Kullanılan Kodlar
Asp.net Sık Kullanılan Kodlar

Merhabalar, bu yazımızda sık kullanılan ve hemen her projede ihtiyaç duyulabilecek asp.net kodlarını listeleyeceğiz. Listemizi özet geçecek olursak, asp.net ile ip adresi alma, sayfa yenileme / yönlendirme, MD5 ve SHA1 şifreleme gibi bir çok işlev için ihtiyacınız olacak kodlar bu listede mevcut.

Asp.net IP Adresi Alma

Aşağıdaki kodlar ile kullanıcının IP adresi tespit edilir. IP adresi IPv4 için 127.0.0.1 ve IPv6 için ::1 olarak gözükür. Bu adresler localhost için ayrılmış IP adresleridir. Proje bir sunucuda çalıştığında gerçek IP adreslerini tespit eder.

string ipAdresi = "";
  if (HttpContext.Current.Request.ServerVariables["HTTP_X_FORWARDED_FOR"] != null)
		ipAdresi = HttpContext.Current.Request.ServerVariables["HTTP_X_FORWARDED_FOR"].ToString();
  else if (HttpContext.Current.Request.UserHostAddress.Length != 0)
		ipAdresi = HttpContext.Current.Request.UserHostAddress;

Sayfada Session Kontrolü

Kullanıcının giriş yapıp yapmadığı bilgisini Session nesnesinde tuttuğumuzda sayfalarda bu nesnenin durumunu kontrol etmemiz gerekir. Bu durumda if ile session nesnesini kontrol edebiliriz. Session kontrolü sayfanın Page_Load olayında yapılır. Konu ile ilgili daha fazla bilgi için kullanıcı girişi ve session kullanımı makalemizi inceleyebilirsiniz.

if (Session["Kullanici"]==null)
  Response.Redirect("KullaniciGirisi.aspx");

QueryString Kontrolü

Query String ile bilgi taşıdığımız sayfalara gönderilen bilgiyi yakalamak için Request.QueryString kontrolü yapmak için kullanılır. Query String’ de Session nesnesi gibi sayfanın yüklenme anında kontrol edilir.

if (Request.QueryString["haber"] != null)
//yapılacak işlemler buraya gelir

Sayfa Yönlendirme

Bir olay gerçekleştiğinde (örneğin kullanıcı giriş yaptığında) kullanıcının başka bir sayfayı görüntülemesi istenilebilir. Bu durumda sayfa yönlendirme yani Response.Redirect komutu kullanılır.

Response.Redirect(“Default.aspx”);

Sayfa Yenileme Kodu

Asp.net ile sayfa yenileme işlemi için aşağıdaki kodlama kullanılır. Kullanımını örneklendirecek olursak; kullanıcı bir habere yorum yaptıktan sonra yorumunun sayfaya yüklenmesi için bu kodlama kullanılabilir.

Page.Response.Redirect(Page.Request.Url.ToString(), true);

MD5 ve SHA1 Şifreleme

Asp.net ile MD5 yada SHA1 formatında metin şifreleme işlemi oldukça basittir. Bu şifreleme (kriptolama) işlemi genellikle kullanıcı şifrelerinin veritabanına güvenli bir şekilde kaydedilmesi için kullanılır. Bu kodlamayı kullanabilmek için System.Web.Security kütüphanesini eklemeyi unutmayın.

FormsAuthentication.HashPasswordForStoringInConfigFile("şifrelenecek metin", "MD5"); 
FormsAuthentication.HashPasswordForStoringInConfigFile("şifrelenecek metin", "SHA1");

Web.Config ile Veri Tabanı Bağlantısı

Veritabanı bağlantımızı web.config dosyası içinden tanımlayıp sayfalarımızda da burada tanımladığımız bağlantı adresini çağırabiliriz. Aşağıda örnek bir web.config veritabanı bağlantı cümlesi mevcuttur.

<configuration>

 <connectionStrings>
  <add name="ConnectionStringAdi" connectionString="Data Source=.;Initial Catalog=veriTabaniAdi;Integrated Security=True"
    providerName="System.Data.SqlClient" />
 </connectionStrings>

</configuration>

Web.Config’ den Bağlantı Cümlesi Çağırma

Yukarıda web.config içerisinde tanımladığımız veritabanı bağlantı cümlesini sayfalarımızda kullanmak için aşağıdaki kodlamayı kullanabiliriz. Bu kodlamanın etkin olması için System.Web.Configuration kütüphanesini eklemeniz gerekir.

string baglantiCumlesi = WebConfigurationManager.ConnectionStrings["ConnectionStringAdi"].ToString();
SqlConnection baglan = new SqlConnection(baglantiCumlesi);
...

Veritabanı bağlantısı için ayrıntılı bilgiyi Asp.net Veritabanı Bağlantısı makalemizde bulabilirsiniz. Diğer Veritabanı İşlemleri için linke tıklayabilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız asp.net mail gönderme ve master page hazırlama makaleleri için linklere tıklayabilirsiniz.

Sık kullanılan asp.net kodları listemizin sonuna geldik. Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz