C# Dersleri: Değişkenler

C# Dersleri: Değişkenler
C# Dersleri: Değişkenler

Merhabalar, bu makalemizde C# dersleri ilk konusu olan C# değişkenler konusunu anlatacağız. C#’ ta değişken tanımlama, değişken tipleri, tipler arasındaki dönüşümler dersimizin alt başlıkları olacak. Dersimiz içerisinde değişkenler ile ilgili pek çok kod örneği paylaşacağız.

C# Dersleri : Değişkenler

Değişkenler, geliştirdiğimiz programlarda ihtiyacımız olan bilgileri RAM bellek üzerinde tutan programlama nesneleridir. Değişkenlerin tipleri de içerisinde tuttuğumuz verilerin türüdür. Örneğin değişkenler mantıksal (boolean), metinsel (string) ve sayısal (int) tiplerde olabilirler. Aşağıda C# değişken tiplerinin bir listesi mevcuttur.

Sayısal Değişken Tipleri

Çok sayıda sayısal değişken tipi mevcuttur. Ancak bunların içerisinde en çok kullanılanları byte, int, long ve double tipleridir.

Metinsel Değişken Tipleri

C#’ta metinsel ifadeleri tutmak için 2 değişken tipi mevcuttur. char tipi tek bir karakter buyutuna sahipken, string tipi sınırsız sayıda karakter saklayabilir.
char – 2 baytlık tek bir karakteri tutar.
string – Sınırsız metin tutar.

Mantıksal Değişten Tipi

Doğru/yanlış gibi mantıksal ifadeleri taşıyan değişken tipi bool (boolean) değişkenlerdir.
bool – 4 byte – true/false değerleri alır.

C# Dersleri: Değişkenler
C# Dersleri: Değişkenler

C# Değişken Tanımlama

C# değişkenleri tanımlanırken belirli kurallara uymak gerekir. Öncelikle değişkenin tipi belirtilmek zorundadır. Değişken ismi alt tire yada metinsel bir karakter ile başlamak zorundadır. Türkçe ve diğer özel karakterler kullanılamaz. Değişken ismi içerisinde sayısal karakter kullanılabilir. Yani 1numara gibi bir değişken ismi kullanılamazken, numara1 gibi bir değişken ismi kullanılabilir. String tipinde değişkenlerin değeri çift tırnaklar arasına yazılırken char tipindeki değişkenlerin değerleri tek tırnaklar arasına yazılır.  C#’ ta değişken tanımlamanın genel ifadesi şöyledir;  tipi adi = degeri

Yukarıdaki bu ifadeye göre tanımlanmış birkaç değişken örneğini aşağıda bulabilirsiniz;

Değişken tanımlarken tutacağı değeri belirtmek zorunlu değildir. Değişkenler tanımlandıktan sonra da değer alabilir.

Değişken Tip Dönüşümleri

Genellikle metinsel tipteki rakamsal ifadeleri yada tam tersi tipteki değişkenleri işleme sokmak için tip dönüşümüne ihtiyaç duyulur. Örneğin  string sayi = "10";  biçiminde tanımlanmış bir değişkenin değeri rakamlar içerir. Ancak tipi string yani metinseldir. Bu değerle matematiksel bir işlem yapmamız gerektiğinde bu değişkenin tipini değiştirmek gerekir. Belirtmekte fayda var, C# tip güvenli bir programlama dilidir.

Aşağıda tip dönüşümleri ile ilgili tüm örnekler listelenmiştir;

C# dersleri: değişkenler konusunun sonuna geldik. C# öğrenmeye yeni başlayanlar için yararlı olacağını düşündüğümüz C# değişkenler konusunda temel bilgileri ve ihtiyaçları böylece karşıladığımızı umuyorum. Konu hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

TeknologWeb tarafından

Mobil ve web tasarıma meraklı. Yazılımcı. Böteci. Blogcu. İçerik Kral'dır diyenlerden. #böte #bilişim #teknolog #dotnet #asp.net #programlama

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir