Ağ Bağlantı Cihazları
Ağ Bağlantı Cihazları

Ağ bağlantı cihazları olan repeater, bridge, gateway, firewall, transceiver, nic ve router nedir ne işe yarar açıklayacağız. Daha önce ağ bağlantı cihazlarından switch ve hub ‘ı anlatmıştık.

Router Nedir?

Router nedir sorusunun en net cevabı “ağlar arası haberleşme ve veri transferi gerçekleştiren cihaz” olur. Router işlemci ve yerleşik işletim sistemi bulundurur. Bu sayede router programlanabilir. Veri iletimi için gerekli kararları verme ve birden çok yol arasından en iyi olanını seçme yeteneğine sahiptir.

Router sadece ağ adresi bilinen verilerin iletimini gerçekleştirdiği için ağ trafiğini azaltır. OSI modeli 3. katman cihazı olan router, gerekli ayarlamalar yapıldığında 2. katmandaki birbirinden farklı ağ bağlantı cihazlarını birbirine bağlayabilir.

Router, yönlendirme yöntemine göre dinamik ve statik olmak üzere 2 sınıfa ayrılır. Dinamik yönlendirme yapan router, verinin iletileceği yolu kendisi belirler. Statik yönlendirme, sistem yöneticisi tarafından programlanan ayarlara göre gerçekleşir. Yönlendirmede izlenecek yol bir kez belirlenir ve sürekli aynı yol izlenir. Statik yönlendirme daha güvenlidir.

Router Nedir?
Router Nedir?

Firewall Nedir?

Firewall (güvenlik duvarı) ip, port, içerik filtreleme gibi çeşitli filtreleme özellikleri ile veri paketlerini inceleyerek istenmeyen erişimleri ve trafiği engellemek için kullanılan ağ bağlantı cihazıdır.

Firewall Nedir?
Firewall Nedir?

Ağ sistemlerini korumak için kullanılan firewall ile ağdaki tüm istenmeyen erişimler engellenebilir. Ev kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik firewall yazılımları mevcuttur. Ancak burada bilgi verdiğimiz firewall donanımsal bir üründür.

Donanımsal güvenlik duvarının 2 türü vardır. İletilen veriyi kaynağından hedefine kadar takip eden tür Stateful Inspection Firewall (durum denetimi) olarak  adlandırılır. Uygulama katmanında denetleme yapan ve verinin başlık kısmını kontrol eden Application Layer Firewall (uygulama katmanı) olarak adlandırılır.

Repeater Nedir?

Repeater Nedir?
Repeater Nedir?

Repeater aldığı sinyali yenileyerek (güçlendirerek) ileten ağ bağlantı cihazıdır. Repeater ağ bağlantısı için kullanılan kabloların mesafe sınırlılıklarını gidermek için için kullanılır.

Örneğin çift burgulu kablolar maksimum 100 metre mesafe için verimli iletim gerçekleştirebilir, daha uzun mesafeye iletim için 100 metreden sonra repeater bağlanarak sinyal güçlendirilir. Repeater sinyal güçlendirmenin yanında bozulan sinyallerin düzeltmesini de yapar.

Repeater çoğunlukla kablosuz ağlarda kullanılır. Kablosuz ağda daha önce bahsettiğimiz access point ile benzer bir görevi vardır. Kablolu ortamlarda switch, hub ve router da sinyal güçlendirme işlevine sahiptir.

Gateway Nedir?

Gateway Nedir?
Gateway Nedir?

Gateway farklı tipteki birden çok ağı birbirine bağlamak için kullanılan bağlantı cihazıdır. Bu sayede IP ile IPX veya ISDN ile X25 gibi farklı protokolleri kullanan ağların haberleşmesi sağlanabilir. Bu işlevi yerine getiren yazılımsal çözümler de mevcuttur.

Bridge Nedir?

Bridge Nedir?
Bridge Nedir?

Bridge aynı protokolü kullanan birden çok ağı birbirine bağlamak için kullanılır. Genellikle ethernet ve token ring tabanlı ağları birbirine bağlamak için kullanılır.

Bridge, aynı topolojiye sahip ağları da birbirine bağlamak için kullanılabilir. Bu durumda bridge, switch görevi üstlenmiş olur. Bridge işlevini yerine getiren yazılımsal çözümler de mevcuttur.

Transceiver Nedir?

Transceiver Nedir?
Transceiver Nedir?

Transceiver, farklı tipteki kabloları birleştirmek (dönüştürmek) için kullanılır. Dönüştürülecek kablo türlerine göre çeşitli tranciever tipleri mevcuttur.

Nic Nedir?

Ethernet Kartı -Nic Nedir?
Ethernet Kartı -Nic Nedir?

Ağ arayüz kartı anlamına gelen nic, bağlı olduğu cihazın ağa bağlanması için kullanılır. Ağ kablosunun takıldığı donanımdır. Nic denilince, bilgisayarlarda standart olarak bulunan ethernet kartları akla gelir. Bilgisayarların MAC (media access control) adresi nic üzerinde tutulur ve her bir bilgisayarın MAC adresi kendine özgüdür.

Burada anlattığımız bağlantı cihazları, ağ topolojileri konusunun önemli bir parçasıdır. Ağ topolojileri hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Ağ bağlantı cihazları hakkında bilgi verdiğimiz makalemizin sonuna geldik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz