Windows Api Kullanımı - Örnek Proje
Windows Api Kullanımı - Örnek Proje

Bu makalemizde C# ile Windows api kullanımı için 10 adet örnek uygulama göstereceğiz. 10 adet Windows Api‘ sini tek bir C# Windows form projesinde birleştirdiğimiz proje dosyasını ve kaynak kodların PDF dökümanını makalemizin sonunda bulabilirsiniz. Windows Api’ lerinin demo videosu yine makalemizin içeriğinde mevcut.

Windows Api Nedir?

Windows Api‘ leri geliştirdiğimiz Windows uygulamalarında sistemin özelliklerine ulaşabileceğimiz, sistemden veri alıp işleyebileceğimiz kod parçalarıdır. Örneğin geliştirdiğimiz uygulamamızda kullanıcının hard diskindeki boş alan miktarına göre yada ram boyutuna göre bir işlem yapacaksak bu bilgileri almanın yolu Windows Api’leri kullanmaktır.

Windows Api Kullanımı - Örnek Proje
Windows Api Kullanımı – Örnek Proje

Çok çeşitli amaçlar için geliştirilmiş Windows Api’ leri mevcuttur. Örneğin DVD sürücünün kapağını açmak, diskteki boş alan miktarını görmek, cihaz batarya ile çalışıyorsa batarya doluluk oranını görmek için kullanılabilecek apiler mevcuttur.

Örnek projemizdeki Api’ leri kısaca açıklayalım;

Ses Düzeyi Ayarlama: Sistemin ses düzeyini ayarlamak için kullanılır. Arka planda çalan sistem ses tonunun sesini doğrudan buradan ayarlayabilirsiniz.

DVD Sürücü Aç: Eğer sisteminizde yerleşik bir optik sürücü varsa bu düğme ile sürücünün kapağını açabilirsiniz.

DVD Sürücü Kapat: Sisteminizdeki optik sürücü Windows tarafından kapak kapatma özelliğini destekliyorsa (genelde masaüstü cihazlar) sürücünün kapağını kapatır.

Mesaj görüntüle: Message box, basit bir Win Api örneğidir.

Sistem bilgisi görüntüle: Sistemin işlemcisi hakkında temel bilgileri verir.

Geri dönüşüm kutusu boşalt: “Geri dönüşüm boşalt” penceresini çalıştırır, evet seçeneği seçilirse geri dönüşüm kutusundaki çöpler silinir.

HDD Durumu: Sürücü harfi belirtilen hard disk bölümünün toplam boyutu, boş alan miktarı gibi bilgileri getirir.

Ağ Bağlantısı: Sistemin ağ bağlantı durumu ile ilgili verileri getirir.

Batarya Durumu: Cihaz batarya ile çalışıyorsa, besleme durumunu, şarj yüzdesi gibi bilgileri getirir.

Ram Durumu: Anlık olarak RAM bellek bilgisini getirir. Toplam bellek miktarı, kullanılan bellek miktarı gibi verileri sağlar.

Görevler: Görev yöneticisinden görebileceğiniz çalışan uygulamaların listesini getirir.

Yukarıda sıraladığımız Windows Api’ lerini içeren örnek projenin demo videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Projemizde yer alan örnek 10 Windows Api‘ sinin kullanım amaçları yukarıdaki gibi. Örnek projeyi indirmek için linke tıklayabilirsiniz. Projenin kaynak kodlarının yer aldığı PDF dökümanını buraya tıklayıp indirebilirsiniz. Windows Api kullanımı hakkında sormak istediklerinizi yada karşılaştığınız sorunları aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Vay be 2000li yılların başında yaptığım (delphi ile) program meğer windows apileri içeriyormuş. CD kapağı aç-kapa, çalışan program listesi vb. Şimdi de “basit windows apileri” diye örnek aratıp merakımı gidermek istedim.

  2. Merhaba;
    Bir projemde kullanmak üzere aklımda bir fikir var. Araştırma yaparken sizin sizenizi buldum ve bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum. Örneğin; Bir kullanıcı word vb bir yazılımdan bir yazıcı çıktısı almak istediğinde araya giri ilgili çıktıya bazı sıkıştırma algoritmaları (Saydamlaştırma, görüntü işleme ile resim ayırt edip yazıları soluklaştırma,vb) uygulamak istiyorum. Maksat toner tasarrufu sağlamak. Win32Api ile bu işlemi gerçekleştirebilir miyim? Konu hakkında bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim?

    • Win32api windows yeteneklerine erişim verir, batarya durumu, ağ bağlantısı, ses ayarları gibi. Bu sebeple yazı/görsel ayrımında size yardımcı olamaz, bunun için başka bir kütüphane bulmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz