BTC - Bitcoin Nedir? (BTC Nasıl Alınır?Bitcoin Nasıl Üretilir?Altcoin Nedir?)
BTC - Bitcoin Nedir? (BTC Nasıl Alınır?Bitcoin Nasıl Üretilir?Altcoin Nedir?)

Lidyalılar parayı buldu da yadırganmadı mı sanıyorsunuz? Elbetteki günümüzdeki kullandığımız para birimleri bu zamana gelene kadar deyimi yerindeyse neler çekti peki bu yetti mi, hayır? Bitcoin de fiziksel parayı ortadan kaldırmayı rota çiziyor gibi. Tahmin edeceğiniz üzere makalemizin konusu BTC yani Bitcoin nedir?

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin belirli bir merkezi olmayan 3. şahısları, komisyoncuları devreden çıkaran bir nevi uçtan uca şifrelerle en güvenilir transferler yapabileceğiniz ve bu paraların da cüzdanları olan hesaplara aktarabileceğiniz ve hatta para gönderimini dakikalar bile sürmeden gerçekleştiren ( miktarı ne olursa olsun ) aynı zamanda da herhangi bir üçüncü şahıs karıştırmadan bunu yapılmasını sağlayan dijital bir para birimidir. Tüm yapılan bu işlemler sadece bilgisayar ağlarında gerçekleşiyor olması apayrı bir güzelliğidir.

Bitcoin’ in Mazisi nedir ?

Bitcoin olarak adlandırılan dijital para ilk olarak 3 Ocak 2009’da piyasaya çıktı. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlıydı. 22 Temmuz 2013 tarihinde dolaşımdaki bitcoinlerin toplam değeri 1.2 milyar doları gördü. 2014 yılının Haziran aylarında bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine kadar uluaşıldığı bilgisi edildi ve günden güne işlem hacmi ile beraber büyümeye devam ediyor.

Bitcoin’ i Kim Buldu ?

Uzun süredir kimiliği gizli sadece nakamato lakabında biri olduğu biliniyordu. Fakat günümüzde Craig Wright isminde Avustralyalı bir iş adamı bbc de sunduğu teknik verilerle ilk yapılan btc transferinin dijital belgeleriyle kendisinin bulduğunu kanıtlamıştır.Wright gerek arkadaşları gerekse vergilendirme yönünden lakabının arkasındaki kişiyi araştımak için açılan soruşturmalar yüzünden baskı altında hissettiğinden dolayı bu açıklamayı yapıp ve herhangi bir ünvan, şöhret, para istemediğini dile getirip kendisini deyimi yerindeyse kendisini kendi halinde bırakmalarını rica etmiştir.

Btc Nasıl Alınır ?

Diye soracak olursanız btc satış işlemi yapan bir çok aracı borsa sitesi mevcuttur , arama motorlarından bu siteler arasından en güvenilir olanlarını seçip satın alma işlemi yapılabilir tabi herşeyden önce bitcoin cüzdanı yaratmak gereklidir. Bitcoin cüzdanıda aynı sekilde arama motorundan en güvenilir cüzdanı ister masaüstü olarak indirip ister web arayüzü cüzdanı açılabilirsiniz hepsi ücretsizdir.

Bitcoin Nasıl Üretilir – Btc Madenciliği Nedir?

İşte bu apayrı bir konudur sayfalar yetmez bunu anlatmaya kısa geçicem bu yüzden ama gerekli olan tüm bilgileri vermeye çalışacağım öncelikle bitcoin üretimi bilgisayarın yazılan program aracılığıyla bazı algoritmaları çözmesiyle bir blok aşılır her blok aşımında btc üretilir . Peki bu işlemleri kim çözecek Btc ilk zamanlar cpu (işlemci) ile bu matematiksel işlemler çözülebiliyordu fakat her işlem çözümünde bir sonraki işlem daha fazla zor olup btc nin daha zor bulunması için ayarlanmıştır hem bu şekilde değeri artacak hemde ilk zamanlarda 21 milyon sınırda üretilceğinden 21 milyona ulaşımı zor olucaktır.Hatta 2140 senesinde ulaşılacağı söyleniyor.

BTC Nasıl Alınır ? Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin üretmine geçildikçe zorluk arttı ve değerleri yükselmeye başladı ilk çıktığında 3 – 4 dolar olan bitcoin günümüzde 4600 doları gördü ve zamanla cpu lar bu işlemleri çözmekte zorlanmaya başladılar 2 ayda 1 btc çıkmaz olduki hemen yeni çare bulmaya metod geliştirilip ekran kartlarının gpu ları ile işlem çözmüne yola çıkıldı ve tekrardan hızını arttıran üretim iş adamlarının dahi gözlerine batar oldu şirketler açıldı sadece bu işi yapan fabrika kiralayıp ekran kartlarıyla üretime geçen tesisler olduğu görüldü.

Fakat btc üretiminde gpu larda bir yerde yetmemeye başlayınca sadece bu işlemi yapmak için özel tasarlarnmış makinalar üretilmeye başlandı ve şuan bu makinalara sahip büyük firmalarca devam ediliyor bu işi küçük çapta yapan kimse kalmadı derken altcoin devreye girdi büyük balıklak küçük balıkları yemeye devam ediyor ama kim en çok yerse o büyük balık olcak mantığıyla günümüzde 700 1500 arası btc benzeri altcoinlere yönelip madenciliğine başlanmıştır . Bu işin sonunun nereye varacağını kimse bilmiyor işin aslı.

Altcoin

Bitcoin mantığıyla çalışan bitcoinden sonra benzeri şekilde piyasaya çıkmış diğer sanal para birimleridir. Bunlar arasında en dikkat çeken Etherium coin dir.Günümüzde etherium con microsoft şirketiyle anlaşma yaparak adını duyurmuştur.

Peki asla BTC üretemez miyiz ?

Evet btc havuz sistemleriyle (mining Pool ) üretebiliriz. Havuz sistemi birçok kazım işlemi yapan makineların yani madencileri bir havuzda toplayıp dağıtımlarını sağlayan sistemdir. Altcoin varken bunu yapan var mıdır orasını bilemem çünkü btc değeri ne düşmek biliyor ne durmak aynı şekilde zorluk seviyesi artıyor.

Zorluk seviyesi demişken günümüzdeki zorluk seviyesini öğrenmek için arama motoruna İngilizce şekilde aratarak bulmak gayet kolay olacaktır. Madencilik ilk başta yazdığım gibi geniş çaplı bir konudur bunu burada bitirelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz