PAYLAŞ
Google Play Hesabı ve Uygulama Yayınlama
Google Play Hesabı ve Uygulama Yayınlama

Android programlama ile uğraşanlar için en heyecanlı kısıma geldik: uygulamanın Google Play’ de yayınlanması. Google Play’ de uygulama yayınlamak için öncelikle bir geliştirici hesabınızın olması gerekir. Geliştirici hesabına yıllık 25 dolar gibi bir ücretle sahip olabilirsiniz.

Google Play Hesabı

Google Play Store üzerinden uygulama yayınlamak için Google hesabınızla Play Store’a kayıt yaptırmanız gereklidir. Bunun için yıllık 25 Dolar gibi bir ücret ödemeniz lazım. Muhtemel kazançları düşününce bu ücreti ödemenizde bir sakınca yoktur.

Android işletim sisteminde yayınlayacağımız uygulamayı yazdıktan sonra elektronik olarak imzalayıp paketlememiz gereklidir. Sonrasında Google Play mağazasına yazdığımız uygulamayı yine Google firması tarafından sunulan Google Play Developer Console kullanmamız gerekmektedir.

Google Play Sore hesabınıza giriş yapıp gereken ödemeyi yaptıktan sonra Play Store’de yer alan uygulama yayınlama sayfasına girmemiz gereklidir. Bu kısımda karşımıza kontrol paneli gelmektedir ve mevcut uygulamalarımız bu kısımda listelenir. Eğer ilk uygulamamızı yayınlayacaksak bu liste boş görünecektir.

Yeni Uygulama Yükleme

Google Play Geliştirici Konsolu’nu açtıktan sonra karşımıza gelen ilk ekranda  “Yeni Uygulamalar Ekleyin” düğmesine tıklayarak işleme başlıyoruz. Bu düğmeye tıkladığımızda karşımıza ufak bir pencere gelecektir. Bu noktada önceden hazırladığımız APK dosyasını karşı tarafa yükleyebilir ya da “Mağaza Girişi” için gereken sunumu hazırlayarak ekleriz. Burada uygulamanın başlığını ve dilini yazmamız gereklidir.

APK yükleyebilmek için bilgisayarda bulunan ve önceden oluşturduğumuz imzalı ve paketlenmiş olan APK dosyasını yüklüyoruz. Bu noktada Konsol’da bize üç sekme sunulmaktadır. Bunlar, “Üretim”, “Beta Testi” ve “Alfa Testi” şeklindedir. Bu bölümler uygulamamızı son hale getirene kadar süreci takip etmemizi sağlayan bölümdür. Eğer uygulamanın hazır olduğunu düşünüyorsak uygulamayı direk olarak “Alfa” ya da “Beta” testine alabilmekteyiz. Beta ve Alfa kısmında değişik özellikler bizi beklemektedir.

APK sekmesinin altında “Mağaza Girişi” yer almaktadır. Bu kısmı açtığımızda Mağaza’da uygulamamızın nasıl görüneceğini belirleyeceğiz. .karşımıza gelecek ekrandan yayınlanmasını istediğimiz dilleri, uygulamanın adını, uygulamanın tanıtım metnini girebiliriz. Buradaki kısımlara girilecek tüm bilgiler kullanıcılara kalmıştır.

Sonraki aşamada uygulamadan çektiğimiz ekran görüntülerini yayınlamamız için bir sayfa gelmektedir. Bu noktada diğer kullanıcıların uygulamamızla ilgili fikir sahibi olmalarını sağlayabiliriz. Ekran görüntülerinin altında mağazada uygulamamızın yer almasını istediğimiz kategoriyi belirlememiz gerekmektedir.

Tüm bu işlemleri düzgün bir şekilde girmeyi başarabilirsek konsolda sağ üst kısımda yer alan talak düğmesi yayınla halini alacaktır. Böylece uygulamamızı artık yayınlayabiliriz. Sonrasında reklam işlemlerini yaparak gelir elde etmeye başlayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Android için SQLite Kurulumu ve Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER