PAYLAŞ
SDK, AVD ve Android Studio Kurulumu - Android Programlama
SDK, AVD ve Android Studio Kurulumu - Android Programlama

Bu makalemiz Android Programlama derslerimizin ilki. Android ile uygulama geliştirmeye başlamak için gerekli yazılımların tanıtımını ve kurulumunu yapacağız. JDK, Android SDK, AVD ve Android Studio kurulumu makalemizin alt başlıkları.

Android Studio, Google’ ın Android uygulama geliştirme IDE’ sidir. IDE yani, proje geliştirmede ihtiyaç duyulan araçları içinde barındıran yazılım geliştirme aracıdır. Android Studio, IntelliJ tabanlı bir iIDE olarak karşımıza çıkmaktadır. Android işletim sisteminde proje geliştiren kişiler genellikle Eclipse kullanarak bu işe başlamışlardır ancak resmi IDE Android Studio’ dur. İsterseniz Eclipse üzerine ADT kurarak android uygulama yapmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıntılara geçmeden önce sık sık kullanacağımız kısaltmaları açıklamakta fayda var.

IDE: Yazılım geliştirme ortamı (Android Studio, Eclipse, Visual Studio gibi)

SDK: Yazılım geliştirme kiti. Bir programlama dili ile geliştirme yapmak için gerekli temel araçlar.

JDK: Java geliştirme kiti. (Java tabanlı Android uygulamaları geliştireceğimiz için gerekli)

AVD: Android Sanal Makinası (Geliştirdiğimiz uygulamayı emülator üzerinde deneyeceğimiz sanal makinalar)

ADT: Android geliştirme araçları (Eclipse ve diğer IDE’ lerde Android geliştirmek için gerekli araçlar)

JDK Kurulumu

Android Studio’yu kurmadan önce bilgisayarınızda JDK (java development kit)  kurulu olmalıdır. İşletim sisteminize en uygun olan JDK versiyonunu resmi Oracle sitesinden indirip standart bir şekilde kurmanız gerekmekir. Sisteminize uygun olan JDK’yı indirdikten sonra klasik olarak kurulumunu next diyerek yapabilirsiniz. Kurulum sona erdikten sonra cihazınızda Pah tanımlaması yapmanız gerekebilir. Java ile ilgili daha fazla bilgi için Java nedir ve Java sorunu çözümü makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Android Studio Kurulumu

Android Studio geliştiricilere önemli kolaylıklar sağlanmış durumda. Android Developer portalından indirme sayfasına giderek dilerseniz Android Studio’yu indirebilir, dilerseniz de Android SDK Tools adı verilen Android yazılım kitini indirerek Eclipse ile yola devam edebilirsiniz. Biz android studio kurulumu ile devam edeceğiz.

Açılan sayfada Android Studio yazan butona tıklamanız gerekmektedir. Programı indirdiğiniz anda kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Kurulumu klasik olarak sürekli next diyerek tamamlayabilirsiniz. Kurulum bittikten sonra açılan pencerede alttaki seçenek olan ve I do not ile başlayan kısmı seçmeniz ve ok kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Eğer bu işlemlerin ardından “No JVM Installation found JAVA_HOME” dosyası bulunamadı gibi bir hata verirse önceki kısımda anlattığımız Path sayfasını yeniden açarak “New” kısmını işaretleyerek yeni Path tanımlaması yapmanız gerekmektedir.

Android Programlama
Android Programlama

Tüm bu işlemleri yapmanızın ardından Android Studio başarılı bir şekilde çalışacaktır. Böylece Android’de yeni projelerinizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanı elde edeceksiniz.

AVD Kurulumu

Android Studio kurulumu tamamlandıktan sonra emilatörü kuracağız. AVD yani, Android Virtual Device konusu oldukça önemlidir. AVD ile sanal bir Android cihaz oluşturmanıza olanak sağlar. Android Studio programını sorunsuz bir şekilde kuran kullanıcılar programın üst kısmında Android simgesinin sadece kafa kısmının göründüğü bölüme tıklayarak AVD menüsüne ulaşabilirler. O simgeye tıklamanızın ardından açılacak Android Virtual Device sayfasında “Create” yazan kısma tıklamanız gerekmektedir. Bu kısımda yer alan bölümlerin açıklamaları şu şekildedir:

AVD Name: Oluşturacağınız sanal aygıtın ismi

Device: Sanal aygıtı yani hangi cihazı kullanacaksanız seçeceğiniz kısımdır. Burada boyutu küçük seçmenizde fayda vardır.

Target: Bu kısımda seçenekleri deneyerek başarılı bağlantı yapacağınız hedefi seçmelisiniz.

CPU/ABI: Burada kullanmak istediğiniz işlemciyi seçmeniz gerekmektedir.

Keyboard: Bu kısmı seçmeniz durumunda veri girişini kendi klavyenizden yapabilirsiniz.

Skin: Burada “No” derseniz telefon yanında tuş kısmı gelmeyecektir.

Front Camera: Ön kamera ile ilgili bir uygulama yapıyorsanız bu kısmı seçmeniz gerekmektedir.

Back Camera: Arka kamera ile ilgili bir uygulama yapıyorsanız bu kısmı seçmeniz gerekmektedir.

Memory Option: Burada birinci kısım RAM, ikinci kısım VM Heap yani yığın depolama kalitesini göstermektedir.

Internal Storage: Dahili depolama alanını gösteren kısımdır.

SD Card: Cihazınıza takılı olan SD kartın kapasitesini bu alan girebilirsiniz.

AVD Kurulumu
AVD Kurulumu

Tüm ayarları kendinize uygun bir şekilde yaptıktan sonra OK butonuna basmanız gerekmektedir. Sonrasında Start yazan kısma basarak sanal cihazınızı çalıştırabilirsiniz.

Buraya kadar Android Studio IDE’si için gerekli kurulumları anlattık. Buradan sonraki kısımlar harici bir IDE (örneğin Eclipse) için gerekli olan kurulumlar.

Android SDK

Android SDK, Android işletim sistemli cihazlar üzerinde yazılım geliştirmeyi sağlayan takım çantasına verilecek isimdir. Android işletim sisteminde program yazmak isteyen kişilerin Eclipse seti ile birlikte SDK kullanımı da gerekmektedir. Birçok gelişmiş yazılım aracını barındıran Android SDK Anroid Studio programı ile birlikte kurulmaktadır. Ancak Eclipse yada Netbeans IDE’ leri için Android SDK kurmanız gerekir.

Android SDK Tool adı da verilen bu kit, test etme ve hata ayıklama gibi özelliklere de sahiptir. Bu uygulamanın çalışabilmesi için sisteminizde Java Deveopment Kit yani JDK bulunmalıdır. JDK’nın son versiyonunu sisteminize en uygun olandan indirebilirsiniz.

Android SDK Kurulumu

Android SDK kurulumu içim öncelikle Java’nın son sürümünü indirmelisiniz. Sonrasında uygulamanın resmi sayfasından Eclipse ve Android SDK dosyalarını indirmeniz gereklidir. İndirmeyi yaptıktan sonra Eclipse için kuruluma gerek yoktur. SDK için SDK Manager’ı açmalısınız. Sonrasında Android için gerekli olan, seçili tüm dosyaları indirmeniz gereklidir.

ADT Kurulumu

Android SDK kurulumunu tamamlamak için ADT Plugin Eclipse eklemelisiniz. Eclipse üzerinden önce “Help” ardından “Install New Software” yolunu izleyerek karşınıza çıkan pencerenin sağ üst kısmında yer alan “Add” butonuna tıklamalısınız. Sonrasında alt kısımda çıkan Name kısmına “ADT Plugin” ve Location kısmına da https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazarak “OK” demeniz gereklidir.

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yapmanız durumunda “Install” penceresinde ”Developer Tools” seçeneğini göreceksiniz. Bu kısma tıklamanız durumunda kurulumu tamamlamış olacaksınız.

Bu makalemizde Android Programlama için gerekli olan JDK, SDK, ADT, AVD ve Android Studio kurulumu adımlarını anlattık. Konu hakkındaki soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

CEVAP VER