PAYLAŞ
Android için SQLite Kurulumu ve Kullanımı
Android için SQLite Kurulumu ve Kullanımı

Bu makalemizin konusu Android için SQLite kurulumu ve kullanımı. Bilindiği gibi Android’de yerel veritabanı olarak genellikler SQLite kullanılır. Bizde bu makalemizde SQLite kurulumu ve kullanımını kısaca açıklayacağız.

Android SQLite Kurulumu

Mobil platformların tümünde olduğu gibi Android işletim sisteminde de SQLite kullanımı öne çıkmaktadır. SQLite’nin bu kadar öne çıkmasında en önemli etken ise, mobil cihazların düşük kapasiteli ortamlarında dahi kolay bir şekilde çalışmasıdır. Ayrıca SQL komutlarını hızlı bir şekilde çalıştırması da bu veritabanı öne çıkarmaktadır.

Android SQLite veritabanı uygulamasını resmi sitesinden Windows için olan versiyonu indirerek kurabilirsiniz. Diğer işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarınız için de uygun olan versiyonu indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra komut satırından çalıştırabilirsiniz. Bu işlem için exe dosyasını varsayılan şekilde yani next diyerek kurmanız yeterlidir. Komut işlemleri hem Windows hem de Mac OS X için aynıdır.

Android SQLite Kullanımı

Android SQLite komut dosyasını çalıştırmanız durumunda “Countries” adında bir dosya oluşur ve veritabanı üzerinde SQL komutlarını kullanmaya başlayabiliriz. Bu noktada şunu belirtmemiz gerekir ki, SQL komutları MySQL gibi veritabanlara göre daha basittir. Buna rağmen mobilde karşılaşılacak her türlü sorunu çözebilecek kapasitesi vardır.

Android OS içinde veritabanı uygulamaları geliştirmek için kullanılan SQLite veritabanları siz özel bir yer belirtmediğiniz sürece /data/data/[package.name]/database altında oluşur. Veritabanında bir java dosyası oluşturulup, bu dosya SQLiteOpenHelper sınıfından olduğu için bu sınıfın onCreate ve onUpgrade metotlarını içermesi gerekir.

SQLite Veritabanına Veri Ekleme

Android SQLite ile oluşturulan veri tabanına veri ekleme işlemi bu bölümün kritik konusudur. Oluşturduğunuz veritabanına veri eklemek için ContentValues tipindeki değişkene, aktarılmak istenen veriyle ilgili sütun sol tarafa, uygun değer ise, sağ tarafa girilecek şekilde yazılmalıdır. Burada insertOrThrow metoduyla SQL ekleme komutunun da doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

SQLite ile oluşturulan veritabanında kod kısmına metot çağrılacağı zaman numara değişkeni veritabanının numara sütununa ve numaranın kodu değişkeni ise, “operatorkodu” sütununa eklenmelidir. SQL komutu konusunda ContentValues tipinde değer kümeleri eklenmelidir. Burada girilen değerler projeye tam uygun olmalıdır.

SQLite kullanırken onCreate ve onUpgrade metotlarını doğru oluşturmaya dikkat etmeniz son derece önemlidir. Tüm bu işlemleri yapabilmeniz için Android uygulama oluşturma bilgilerine hakim olmanız gerekmektedir. Temel bilgileri öğrendikten sonra SQLite ile işlemleriniz kolay bir hal alacaktır.

Bir önceki yazımız olan Admob Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER