PAYLAŞ
Android Sensörleri ve Kullanımı
Android Sensörleri ve Kullanımı

Makalemizin konusu Android sensörleri ve kullanımı. Makalemizde accelerometer ve gyroscope gibi cihaz sensörleri tanıtıp kısaca kullanımından bahsedeceğiz.

Android Sensörleri

Android uygulamalarda kullanılan ve programların cihazın şekline göre değişmesini sağlayan sensörler şu şekildedir:

Sensor.TYPE_ACCELEROMETER: Bu sensör projelerde kritik bir öneme sahiptir. Bu sensör yardımıyla cihazın yatay, dikey ya da yükseklik değişimleri görülebilmektedir. Yani uygulamada, telefon sağa doğru yatarsa değerler artmakta, sola doğru yatarsa değerler azaltmakta. Projenin uyumluluğu açısından bu sensöre dikkat edilmelidir.

Sensor.TYPE_GYROSCOPE: Bu sensör de Accelerometer gibi eksen değerlerini döndürmeyi sağlamaktadır. Bu sensörün en büyük farkı ise, dönüş değerinin derece cinsinden olmasıdır. Özellikle uzaktan kontrol edilen robotlarda bu sensör kullanılmaktadır. Ayrıca uzaktan kumandayla hareket ettirilen helikopterlerde de bu uygulama kullanılmaktadır.

Sensor.TYPE_MAGNETIC_FIELD: Bu sensör manyetik alan ile ilgili yatay, dikey ve yükseklik anlamında üç değer döndürmeyi sağlamaktadır. Bu sensörün kullanımı manyetik alanlarda önem kazanmaktadır.

Sensor.TYPE_LIGHT: Bu sensör, telefonun bulunduğu ortamın aydınlatma değerini veren sensördür. Bu sensör ile ortam aydınlatması kontrol edilmektedir.

Sensor.YTPE_PRESSURE: Bu sensör, basıncı ölçen sensördür. Telefonun ekranına baskı uygulandığı zaman bu baskıyı KiloPascal cinsinden geri döndüren ve belirleyen sensördür.

Sensor.TYPE_TEMPERATURE: Bu sensör, ortam sıcaklığını ölçen ve cihazı buna göre ayarlayan sensördür. Havanın değiştiği durumlarda bu sensör değer kazanmaktadır.

Sensor.TYPE_PROXIMITY: Bu sensör, mesafe hesaplamaya yarayan sensördür. Bu sensörün kullanımı ile birlikte hesaplamada hata yapma riski ortadan kalkmaktadır.

Android işletim sisteminde kullanılan sensörler kısaca bu şekilde açıklanmaktadır.

Android Sensörleri Kullanımı

Android sensörler ile ilgili kodlar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Hazırlayacağınız projede hangi sensörü kullanmak istiyorsanız ona uygun kodu girmeniz önemlidir. Bu şekilde uygulamada sensörlerden faydalanabilirsiniz.

Öncelikle yeni bir proje oluşturalım ve içerisine 3 adet textview ekleyelim. Bu textview’lere sırasıyla TextX, TextY, TextZ olarak isimler vererek, bunları Activity sınıfında tanımlayalım. Uygulamadaki en önemli noktalardan birinin SensorEventListener implement etmeniz olduğunu unutmamalısınız. Implement işleminin ardından MainActivity kısmı kırmızı renk alacaktır. Bu noktadan sonra üzerine gelerek “Add Uniplement Methods” seçeneğine tıklayalım. Sonrasında “onAccuracyChanged ve “onSensorChanged” metotlarını uygulamaya ekleyelim.

Kodları doğru bir şekilde girdikten sonra “onSensorChanged” metodu içerisine oluşturduğumuz TextView kısımlarına sensörlerden değerler atayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Artık telefonunuzdan deneme yaparak sonuçları görebilirsiniz.

Android sensörleri konumuzun sonuna geldik. Sensörler hakkında daha fazla bilgiyi Android Developers sayfasından bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Android Kullanıcı Kontrolleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER