PAYLAŞ
Android İpuçları - Teknolog Web Android
Android İpuçları - Teknolog Web Android

Bu makalemizde Android kullanıcıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu konularda ipuçları paylaşacağız. Android güvenli modda başlatma, uygulama yedekleme, flash player yükleme ve kilit ekranına widget ekleme makalemizin alt başlıkları.

Android Güvenli Modda Başlatma

Android telefon güvenli modda başlatma cihaza göre değişkenlik gösterse de hemen hemen aynıdır. Android telefon güvenli modda nasıl başlatılır kısaca anlatalım.

Bunun için cihazınızı tamamen kapatın. Cihazın kapalı olduğundan emin olduktan sonra, cihazınızın açma ve kapama düğmesi olan güç butonuna basın. Daha sonra ses kontrol düğmesine uzun bir aralıkla basın. Güvenli moda geçecektir. Tabi bu cihazın markasına göre değişkenlik gösterebilir. Bazı telefonlarda telefon açılırken menü tuşu güvenli modu etkinleştirir.

Uygulama Yedekleme

Android uygulama yedekleme için kullanabileceğiniz pek çok uygulama mevcuttur. Avast isimli programın kullanılması bu yedeklemenin yapılması için sağlıklı bir yöntemdir. Herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın zaten yedeklemeyi gerçekleştirir. G Cloud Backup sistemi sayesinde de değer verdiğiniz ve kaybolmasını istemediğiniz herşey yedeklenecek burada oturum açıldığında telefon bu bilgileri bünyesine alacaktır. Bir diğer uygulama CM backup’tır. Bunun en önemli özelliği rehber yedeklemesidir.

Super backup ve Easy Backup’ta yine bu yedeklemeler için başarılı programalardır. Ayrıca kullanılabilecek diğer uygulamalar Helium- App Sync and Backup ve Titanium Backup’tır ve yedekleme konusunda adeta can simitleridir.

Android Kilit Ekranına Widget Ekleme

Menü butonuna tıkladığınızda, telefonunuzda beliren widget’ler butonuna basın. Bu butona bastığınızda oluşturabileceğiniz widgetlerin tamamını göreceksiniz. İstediğiniz wigdet uygulamasına uzun dokunarak, telefonunuzun masaüstüne sürükleyin. İstediğiniz tüm widgetleri bu şekilde elinizin altında kısa yol oluşturabilirsiniz.

Android Flash Player Yükleme

Android cihazlar flash player desteklememektedir ve yüklemek için cihazınızda ROM yüklü olması gerekir. Bu işleminde cihazınızı garanti kapsamından çıkardığını hatırlatmakta yarar var. Bu sebeple flash player yüklemek için cihazınızın garantisinin dolmasını beklemek yararınıza olacaktır.

Flash player yüklemek için bilinmeyen kaynaklar (resmi olmayan uygulamaların yüklenmesine izin ver) seçeneğini aktif etmeniz gerekir. Bunun için cihazın Ayarlar / Güvenlik menüsünden “Bilinmeyen Kaynaklar” seçeneğini açık konuma getirmeniz gerekir. Daha sonra cihazınıza indirdiğiniz flash player uygulama dosyasını APP installer gibi bir uygulama ile çalıştırıp yükleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Telefonların IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER