PAYLAŞ
Android Kullanıcı Kontrolleri
Android Kullanıcı Kontrolleri

Android programlama derslerine devam ediyoruz. Dersimizin konusu Android projelerindeki temel kullanıcı kontrolleri. Button, TextView ve ListView kontrolleri ile ilgili bilgileri başlıklar halinde makalemizde bulabilirsiniz.

Metin Kontrolleri (TextView)

Her türlü işletim sisteminde uygulama oluşturmak için metin kısmına ihtiyaç duyulmaktadır. Android işletim sisteminde uygulama oluşturmak için TextView adı verilen metin belgeleri oluşturmanız gerekmektedir.

Android uygulamaları konusunda oluşturacağınız projede birden fazla metin yer alabilmektedir. Bu da size hem hız hem de kolaylık sağlamaktadır. Genellikle bir projede iki adet metin alanı tercih edilir. Bunun en önemli nedeni ise, metin alanlarından birinin metin girdisi için, diğerinin de metin çıktısı olarak kullanılmasıdır.

Android Studio ile bir proje açtıktan sonra “Package Explorer” penceresinde bulunan “Res/Layout” dizini içerisinde yer alan .xml dosyasını açmanız gerekmektedir. “Graphical Layouts” penceresinden proje görünümüne gelip yazı yazıp sildiğinizde projenizde bu metni görebilirsiniz.

Sonrasında “Paletta” araç çubuğunda bulunan “Text Fields” kısmının en alt bölümünde yer alan “Plain Text” kısmını Mouse ile sol tıklayarak tutup proje görünümüne taşımanız gerekmektedir. Sonrasında proje görünümünde metin alanını seçerek “Propherties” penceresinde yer alan “Id” kısmında metin alanının ismini değiştirebilirsiniz. “Layouts Parameters” başlığı altında bulunan “Width” kısmında ise “fill_parent” seçeneğini seçtikten sonra metin alanının genişliği ekran alanı kadar ayarlanacaktır. Bu da işlem yapmanızı hızlandıracaktır. Sonrasında “Heiht” kısmında “wrap_content” seçeneğini seçerek metin alanının yüksekliğini otomatik olarak girilen metnin genişliğine göre ayarlamaktadır.

Düğme Kontrolleri (Button)

Metin kısmında oluşturduğunuz projeyi kaydederek diğer metin sayfasını açarak işleme başlayabilirsiniz. Burada “Palette” araç çubuğundan bir adet buton ekleyerek yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Böylece buton ve metin konusundaki fonksiyonları tamamlamış olacaksınız.

Projenizde “Package Explorer” penceresinde “src” isimli klasör altında bulunan .java dosyasını açalım. Programa metin alanı objelerini ve butonları dahil etmeye başlayın. Bu metin alanı objelerini ve butonu programa dahil etmek için gerekli kodları girmeniz gereklidir. Sonrasında buton basma fonksiyonu kodunu girerek projenize buton ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Android uygulamaya buton dahil etmek hızlı gerçekleşebilecek bir işlemdir. Bunu yapabilmek için gerekli kod yazılımını bilmeniz ve anlattığımız şekilde eklemeniz yeterli olacaktır.

Liste Kullanıcı Kontrolleri (ListView)

Android uygulama için proje oluşturma kısmında listeleme işlemi oldukça önemlidir. Listeleme işlemleri yapabilmek için projenizi oluşturduğunuz programda yer alan “ListView” isimli görsel öğe kullanılmalıdır. “ListView” bölümü kendi içerisinde satır satır “TextView” öğelerini barındıran kısımdır.

Android uygulamalarda ListView kısmındaki metinler “RelativeLayout” kodunun içinde tutulmaktadır. Bu kısımda asıl önemli olan nokta ilk satırdır. İlk satırdaki yazıma dikkat edilmesi sonrası için gereklidir.

Android kullanıcı kontrolleri makalemizin sonuna geldik. Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Android Aktivite Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER