PAYLAŞ
Android Aktivite Nedir? Android Aktivite Kullanımı!
Android Aktivite Nedir? Android Aktivite Kullanımı!

Bu makalemizde Android aktivite nedir, aktivite nasıl kullanılır konularını işleyeceğiz. Android programlama derslerimizin 2.si olan bu makalemiz daha sonraki derslerimizin temelini oluşturacak.

Aktivite Nedir?

Aktivite, Android uygulamalarda tek bir ekranı temsil eden uygulama bileşenine verilen isimdir. Yani Aktivite, uygulamaların temelini oluşturan konudur. Bunun nedeni de her uygulamada kullanıcı arayüzüne ihtiyaç duyulması oldukça önemlidir. Bir uygulamanın içerisinde birden fazla Aktivite yer alabilir. Bunlardan bir tanesi “Main” yani diğer adıyla ana ekran görevini görmektedir.

Kullanılan uygulama ilk başlatıldığında Aktivite ekranı kullanıcıya sunulur. Bu ekran da asıl yani ana ekrandır. Her Aktivite farklı bir eylemi gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Tüm bu Aktivite’ler sadece ihtiyaç olduğu zaman çalıştırılabilir. Yeni bir Aktivite çalıştırılmaya başlandığı zaman bir önceki Activty durdurulur ancak korumaya alınır. Stack yani yığın çalışma koşullarında son giren ilk çıkar mantığı işlemektedir. Kullanıcı geri düğmesine bastığında bir önceki Aktivite çalışmasına kaldığı yerden devam edebilir.

Aktivite, Android’in önemli bileşenlerinden olan Intent’e giriş özelliği taşıması bakımından oldukça önemli bir konudur.

Aktivite Oluşturmak

Bir Aktivite oluşturmak için Aktivite sınıfına ihtiyaç duyulmaktadır. Aktivite döngüleri arasında geçiş yapabilmek için de bazı geri bildirim metodlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada 2 tür geri bildirim metodu vardır:
onCreate: Bu metodun uygulanması zorunludur. Aktivite başlatıldığı anda bu metodu çağırmaktadır. Uygulamanın içinde .xml dosya uzantılı düzenin gerektiği şekilde uygulanması gereklidir.
onPause: Bu metotta kullanıcı etkinlikten ayrıldığında ilk olarak çalışmaktadır. Çalışmaya kalınan yerden devam edilebilir.

Android Aktivite Kullanımı
Android Aktivite Kullanımı

Aktivite Kullanımı

Aktivite ile kullanıcı arayüzü arasındaki iletişim setContentView() metodu ile sağlanmaktadır. Hazırladığınız Aktivite ve Layout arasında bu işlem olmadan ekran oluşturulması mümkün değildir. Aktivite konusunda, setContentView(R.layout. activity_main) ifadesini oluşturmanız durumunda Aktivite ile Layout arasındaki birleşme sağlanmış olur. Bu işlemden sonra ekran hazırlanmış olur.

Bu noktada, R uygulamanın. gen uzantılı dosyasıdır. Uygulama içerisinde yer alan her bir nesnenin sayısal olarak karşılığı bu dosyanın içerisinde tutulmaktadır. Bu dosyanın içerisinde resim, buton, müzik, text gibi uygulamada kullanılan tüm öğelerin kayıtları ayrı ayrı tutulmaktadır. Bu dosyanın silinemez ve değiştirilemez bir konumda olduğunu unutmamalısınız. Bunu nendeni ise, sistem tarafından hazırlanmasıdır.

Kullanılan sayfanın activity_main şeklinde gösterilen kısmı, Layout düzenini belirtmektedir. Tüm bu işlemlerin yanı sıra, Android ile uygulama yazabilmek için tanımlanan ekranın mutlaka AndroidManifest dosyasında tanımlanması gerekmektedir. Tanımlanan Aktivite bileşeninin nelere cevap vereceğini tanımlanan etiket alanıdır. Bu Aktivite açısından. MAIN yani başlangıç ekranı olduğu bilinmelidir.

Aktivite konusunda şeklinde yer alan etiket etiketini mutlaka içermelidir. Bu zorunluluğun yanı sıra, ya da etiketlerinin bulunması bakımından herhangi bir zorunluluk yoktur. Yani bu etiketlerin kullanılması kullanıcıya kalmıştır.

Aktivite kullanımında 2. Bir ekran açmanız mümkündür. Bunun için bir adet .java uzantılı dosya (Main2Aktivite.java) ve bir adet .xml uzantılı kullanıcı arayüzü (activity_main2.xml) dosyasına ihtiyacınız olacaktır.

Aktivite nedir, aktivite oluşturma ve kullanma konusunda aktaracaklarımız bu kadar. Konu ile ilgili sorularınızı bize yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan AVD ve Android Studio Kurulumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER