PAYLAŞ
Admob Nedir? Admob Reklam Türleri ve Yerleşimi!
Admob Nedir? Admob Reklam Türleri ve Yerleşimi!

Andorid derslerimizde şimdiki konumuz Admob. Uygulama içi reklam platformu admob ile ilgili makelemizin altbaşlıkları şöyle; admob nedir, admob ile reklam yerleşimi ve admob reklam boyutları.

Admob Nedir?

Android uygulamalarda gelirin büyük kısmını oluşturan reklamlarla ilgili önemli çalışmalar yapılmaktadır. iOS işletim sistemine göre paralı uygulama satma işlemi Android işletim sisteminde daha zordur. Bu nedenle uygulamayı yazan kişiler açısından indirilme sayısının artması ve reklam geliri elde edilmesi kritik bir önem taşımaktadır.

Admob, mobil reklam ekleyerek para kazanma anlamına gelmektedir. Yani, Android uygulamalara reklam ekleyerek para kazanılmasını sağlayan uygulamaya Admob ismi verilmektedir. Bu olayın Google Adsenese ile karıştırılmaması gerekir. Google Admob sadece mobil uygulamalar içindir ve bu ayrıntı unutulmamalıdır.

Admob Reklam Yerleşimi

Admob ile para kazanmaya başlamak için öncelikle https://apps.admob.com adresine girerek, Gmail bilgilerinizi girerek oturum açmanız gerekiyor. Eğer önceden Google Adsense üyeliği almışsanız mevcut üyeliğinizle giriş yapabilirsiniz. Adsense üyeliğiniz yoksa tüm sorulara cevap vererek üye olmanız gerekir. İstenilen bilgileri tamamen doğru girmeniz son derece önemlidir. Bilgilerini doğru bir şekilde girmeyenler ileride sorun yaşayabilirler.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra “Para Kazanın” kısmına tıklıyoruz. Reklam eklemek istediğimiz uygulama önceden yayınlanmış bir uygulama ise, uygulamanızı “Arayın” kısmından aratarak çıkan sonucu seçiyoruz. Eğer önceden yayınlanmamış bir uygulama ise, “Uygulamanızı Manuel Olarak Ekleyin”  sekmesinden uygulamanın adını ekleyerek, platformu Android olarak seçip “Uygulama Ekle” diyoruz ve devam ediyoruz.

Reklam ekleme işleminden sonra uygulamaya yeni bir reklam eklemek istediğimizde tüm bu işlemleri yeniden yapmıyoruz. “Para Kazanın” sayfasında sol kısımda yer alan “Tüm Uygulamalar” adındaki bölümden eklediğimiz uygulamayı seçiyoruz ve “+Yeni Reklam” kısmına tıklayarak uygulamamıza yeni bir reklam ekleyebiliyoruz. Bu da işlemlerimizin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

Admob Reklam Boyutları

Admob uygulaması ile yazdığımız uygulamaya ekleyeceğimiz reklamlar iki çeşittir. Bunlardan biri “banner reklam” diğeri ise, “geçiş (tam ekran” reklam ayarlarıdır. Bu reklamları eklemenin ayarları birbirinden farklıdır. Her iki reklamı eklemek için Google Play Service ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Android projelerimizi Google Play Service’ye ekledikten sonra başka bir SDK eklememize gerek yoktur. Google Play Service eklemek için Eclipse’te “File” kısmına, sonrasında “Import” kısmına, sonrasında “Existing Android Project” kısmına ve sonrasında da “Browse” kısmına geliyoruz. Bu kısımdan sonra Android SDK ile birlikte gelen “google-play-services_lib” klasörünü bularak “Browse” diyoruz. Eclipse’de böylece “Project Explorer” kısmı eklenmiş oluyor.

Sonraki aşamada, reklam eklemek istediğimiz projeye sağ tıklayarak en alt kısımda yer alan “Properties” kısmını seçiyoruz. Sonrasında sol taraftan Android seknesini seçerek sağ kısımda açılan yerde altta bulunan “Add” butonuna tıklıyor ve daha önceden eklediğimiz “google-play-services_lib” klasörünü seçerek “Ok” kısmına tıklıyoruz.

Tüm bu işlemleri yaparak projemize Google Play Service ekliyoruz. Ayrıca manifest dosyasına “Application” tagının içine gereken kodu girmeyi ve internet izinlerini vermeyi unutmamalısınız. Böylece projenizde reklam için gerekli olan işlemleri başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Admob ile reklam eklemeniz durumunda projenizin tıklanma sayısının önemli olduğunu unutmayın. Yani, bir uygulama ne kadar fazla indirilirse reklam geliri de o kadar fazla olur. Bu nedenle uygulama hazırlarken popüler olan konuları takip etmeniz son derece önemlidir. Admob ile reklam ekleme işlemini yaparken, uygulamaya çok fazla reklam ekleyerek kullanıcıları sıkmaktan da kaçınmalısınız. Admob kullanmak ve bu şekilde para kazanmak bu kadar kolaydır.

Admob nedir, reklam boyutları ve yerleşimi hakkında bilgilerimizi paylaştığımız makalemizin sonuna geldik. Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Android Sensörleri ve Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER